BiznesINFO.pl

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

ZUS kontra IKE. Eksperci Instytutu Emerytalnego radzą, co wybrać

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co jest lepsze: IKE czy ZUS

  • Kiedy OFE przestanie istnieć

  • Co stanie się ze środkami zgromadzonymi w OFE

ZUS czy IKE?

OFE już niedługo zostanie całkowicie zlikwidowane. Środki zgromadzone w funduszu zostaną niedługo przeniesione do IKE lub do ZUS-u, a decyzja od miejsca ich docelowej lokalizacji należy do nas.

Do 1 czerwca Polacy będą mogli decydować, co zrobią ze zgromadzonym kapitałem. Szczegóły kryjące się jednak za każdą z decyzji, tylko utrudniają wybór.

Domyślną opcją ma być przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Osoby, które będą wolały przenieść swoje środki w całości do ZUS-u, będą musiały złożyć deklarację.

Ustawa o likwidacji OFE wprost głosi, że środki zgromadzone na IKE będą prywatną własnością oszczędzającego i w żaden sposób nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa. Osoby, które się jednak zdecydują na przeniesienie środków do IKE, będą musiały liczyć się z 15 proc. podatkiem przekształceniowym. Plusem jest jednak to, że w przeciwieństwie do środków, które zostaną przeniesione do ZUS-u, będą one dziedziczne.

Eksperci z Instytutu Emerytalnego zdecydowali się jednak ułatwić nieco wybór Polakom i przeprowadzili kalkulacje, który wariant - IKE czy ZUS - bardziej opłaca się poszczególnym grupom.

Specjaliści przypominają przede wszystkim, że decyzja o tym, gdzie przeniesiemy środki - do OKE czy do ZUS-u, jest jednorazowa. Nie będzie można w przyszłości zmienić zdania.

Eksperci uczulają, że podejmując decyzję powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. zasady potrąceń publiczno-prawnych (tak jak wspomnieliśmy na początku, przeniesienie środków do IKE będzie wiązało się z koniecznością opłaty 15. proc. podatku od zgromadzonego kapitału). Z kolei osoby, które zdecydują się umieścić pieniądze w ZUS, będą musiały pamiętać, że wypłacone w przyszłości środki z ZUS będą podlegały podatku dochodowemu. Kolejną ważną kwestią jest sprawa dziedziczenia środków - tak jak pisaliśmy na początku - dziedziczeniu podlega tylko kapitał zgromadzony w ramach IKE.

“Istotna jest też płeć członka OFE, jego obecny wiek, stan zdrowia, prawdopodobieństwo długiego życia, a także wartość środków zgromadzonych przez niego w OFE” - czytamy w przygotowanym przez ekspertów Instytutu Emerytalnego opracowaniu.

IKE - dla kogo?

Kto według ekspertów powinien zdecydować się na ulokowanie środków w IKE? Poniżej przedstawiamy wskazówki Instytutu Emrytalnego:

Mężczyźni w wieku od 18 do 45 lat

Prawdopodobieństwo zgonu wśród mężczyzn przed osiągnięciem wieku emerytalnego jest czterokrotnie wyższe niż wśród kobiet. Dlatego właśnie te osoby powinny zwracać większą uwagę na możliwość dziedziczenia środków.

Osoby, które w OFE zgromadziły pokaźne kapitały

Tym, którzy w ramach OFE zgromadzili pokaźne kapitały (powyżej 50 tys. zł), Instytut Emerytalny radzi, by przenieśli swoje środki do IKE, ponieważ, jeśli w przyszłości zostanie wprowadzona emerytura maksymalna, dodatkowe środki ulokowane w ZUS-ie przepadną.

Osoby, które oczekują wysokiej emerytury 

Powinny mieć na uwadze, że możliwe, że przez emerytury z ZUS mogą wpadać w wyższy próg podatkowy.

Tagi:

ZUSOFE

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]