BiznesINFO.pl
Granica z Niemcami

Wikipedia/Danuta B

Zmiany na granicach z Niemcami. Nie będą już tak sprawdzać

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Ważna zmiana dla osób planujących wyjechać do Niemiec. Dziś o północy Polska przestanie być klasyfikowana przez naszych zachodnich sąsiadów jako obszar ryzyka epidemicznego. W praktyce oznacza to zniesienie obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny po wjeździe na teren Niemiec. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Niemcy wykreślają Polskę z obszarów ryzyka epidemicznego

  • Co to oznacza dla osób planujących wyjazd do naszego zachodniego sąsiada

  • Jaki obowiązek pozostaje dla osób przylatujących z Polski do Niemiec

Niemcy zmieniają zasady

Sytuacja epidemiczna w Polsce stabilizuje się co widać na przykładzie stopniowo znoszonych obostrzeń. Od wczoraj po ponad siedmiu miesiącach przerwy znów możemy zjeść posiłek w restauracji (w ostatnich dwóch tygodniach było to możliwe jedynie na terenie ogródków restauracyjnych), udać się na basen, czy siłownię, a w ciągu najbliższych dni wznowione mają zostać plenerowe koncerty.

Tymczasem dziś o północy wejdą w życie zasady, które są szczególnie istotne dla osób planujących wyjechać do Niemiec. Na mocy tych zasad Polska przestanie być klasyfikowana przez naszego zachodniego sąsiada jako obszar ryzyka epidemicznego. 

O zmianie zasad poinformowało w piątek federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W praktyce oznaczają one zniesienie obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny przy wjeździe z Polski do Niemiec. 

Kwarantanna ta stosowana była wobec osób, które wyjeżdżają do Niemiec z obszarów ryzyka epidemicznego. Z kwarantanny jak przypomina Polska Agencja Prasowa zwalnia negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19 bądź przejściu tej choroby.

Wymóg okazania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa będzie nadal obowiązywał w przypadku osób przylatujących z Polski do Niemiec. 

Niemcy jak przypomina PAP zaliczają do obszarów ryzyka epidemicznego kraje, w których tygodniowa liczba zakażeń przekracza 50 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. 

Agencja przytacza dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób z których wynika, że w zeszłym tygodniu wskaźnik dla naszego kraju wynosił - 29, podczas gdy średnia dla całej Europy to 23.  Znacznie gorzej pod tym względem prezentuje się sytuacja samych Niemiec, gdzie wskaźnik wynosi - 63. 

Kogo jeszcze Niemcy wykreśliły?


Przypomnijmy, że w piątek liczba zakażeń w Polsce wyniosła 946. Tym samym po raz drugi w tym tygodniu liczba dziennych zachorowań nie przekroczyła bariery tysiąca, tyle, że wcześniejsze dane dotyczyły niedzieli, a w tym dniu liczba zakażeń jest na ogół niższa. 

Poza Polską Niemcy wykreśliły z krajów uznawanych za obszary ryzyka epidemicznego m.in. Węgry, Bułgarię, czy Liechtenstein.


Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >