Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Eko > Złotówka za oddaną butelkę. Jest tylko jeden haczyk
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 07.03.2024 15:17

Złotówka za oddaną butelkę. Jest tylko jeden haczyk

złotówka, pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980

Wiceminister klimatu zapowiedziała zmiany w sprawie podatku VAT. Nowe przepisy obejmą kaucję za butelki. Za które opakowania dostaniemy 1 zł? Warto ich nie wyrzucać.

1 zł zwrotu za każdą butelkę?

W ostatnim czasie ”butelkowa” polityka stała się drażliwym tematem. Głównym powodem, dla którego Polacy nie chcą słuchać o zmianach w tym zakresie są irytujące zakrętki przytwierdzone na stałe do opakowania — o tym, dlaczego ta zmiana była konieczna, pisaliśmy tutaj. Kolejne zmiany mogą jednak znaleźć większą grupę entuzjastów. Chodzi o podatek VAT i system kaucyjny. Dzięki poprawkom za zwrot butelki mielibyśmy otrzymać 1 zł. Zasada ta nie obejmie jednak wszystkich opakowań.
 

Popularny lek przeciwbólowy wycofany. "Realne zagrożenie dla pacjentów"

Zmiany w systemie kaucyjnym

Według wyjaśnień wiceminister klimatu, Anity Sowińskiej, udzielonych w czwartek na konferencji prasowej, kaucja za butelki ma wzrosnąć do 1 zł. Zasada ta obejmie butelki szklane i wielorazowe i będzie powszechna; wcześniej kwota ta została wprowadzona już przez niektórych producentów piwa. Za butelki plastikowe i puszki dostaniemy natomiast 50 groszy.

Zniesiony zostanie również podatek VAT za kaucję.

Jednym z zaproponowanych rozwiązań ma być to, aby do kaucji nie był doliczany podatek VAT. Drugą sprawą jest to, by kaucja podążała za produktem w całym łańcuchu sprzedaży. Ministerstwo ma zaproponować również zwiększenie opłaty kaucyjnej dla butelek szklanych wielorazowego użytku do kwoty 1 zł, poinformował PAP.

Poprawki, które zostaną wprowadzone do ustawy o systemie kaucyjnym zostały już skonsultowane z branżą odpadową, opakowaniową i spożywczą.
 

Po co oddawać szklane butelki?

Segregowanie śmieci, nawet pomimo wysokich kar, dla wielu osób wciąż nie jest oczywistą sprawą. Oddając butelki wielorazowego użytku ułatwiamy odzyskiwanie surowców, tym samym minimalizując liczbę śmieci, ale również zmniejszamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Zmiany w przepisach mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Rok później zasady obejmą również butelki po mleku i produktach mlecznych.

źródło: interia zielona