Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zaskakujący wyrok TK. Wiele osób może odetchnąć z ulgą
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.11.2023 20:37

Zaskakujący wyrok TK. Wiele osób może odetchnąć z ulgą

Samochód
Pixabay/Pexels

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który dla wielu osób będzie bardzo zaskakujący. Chodzi o jedną z opłat, którą od lat miano wyliczać nieprawidłowo. Teraz jedyną kwestią pozostanie zmiana przepisów.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. podatku od garażu

Ustawy, w sprawie których orzeka Trybunał Konstytucyjny, mogą dotyczyć praktycznie każdego tematu. Rozpatrywane są zarówno sprawy błahe, jak również i te poważne dla całego kraju.

Okazuje się jednak, że TK pomimo wydarzeń z ostatnich lat potrafi jeszcze nieźle zaskoczyć. Tym razem chodzi o sprawę, która spędzała sen z powiek wielu Polakom, a jednocześnie ich ucieszy - od prawa do lewa.

Lidl rozdaje telefony i konsole za darmo, co godzinę można się obłowić. Tego jeszcze nie było

Podatek od garażu. Spory przełom

Jak wskazuje portal superbiz.se.pl, najnowszy wyrok Trybunału wskazał, że wyliczanie podatku za miejsce w garażu nie jest zgodne z Konstytucją. Chodzi konkretnie o sposób, w jaki wyliczano jego stawkę.

Za wszystko odpowiada uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 lutego 2012 roku. Z informacji serwisu superbiz.se.pl wynika, że na jej podstawie wystarczyła odrębna księga wieczysta dla hali garażowej, aby stawka podatku za garaż była wyższa

W ten sposób ukształtowało się podejście, że garaż jest lokalem odrębnym od mieszkania w bloku. Trybunał Konstytucyjny uznał, że taki sposób interpretacji przepisów ustawy o podatkach lokalnych jest błędny - jak zresztą sama ustawa. Jak podaje superbiz.se.pl, wyodrębnienie garażu od mieszkania nie powinno mieć znaczenia, zaś w wyliczeniach powinna być stosowana niska stawka mieszkalna.

Podatek od garażu. Zmiany będa później

Na tym jednak kończą się dobre informacje dla mieszkańców posiadających garaże. Jak podaje portal superbiz.se.pl, zmiana przepisów w sprawie podatku od garaży nastąpi najprawdopodobniej dopiero w 2025 roku. Trybunał uzasadnia to ochroną budżetów gmin i nieobniżaniem dochodów przed zakończeniem roku.

Serwis superbiz.se.pl wskazuje również, że wyrok TK nie spowoduje wznowienia postępowań podatkowych o opodatkowaniu miejsc postojowych oraz zmiany reguł tychże. W efekcie, według wyliczeń portalu, w 2024 roku stawka podatku za 20 metrowe miejsce postojowe wyniesie 223,40 zł zamiast 23 zł.