Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Koniec z finansowaniem kościoła przez państwo? To może być kwestia czasu
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 17.10.2023 14:51

Koniec z finansowaniem kościoła przez państwo? To może być kwestia czasu

kościół
Domena publiczna

Fundusz Kościelny zostanie zlikwidowany? Zważywszy na to, że ten postulat pojawił się w tegorocznej kampanii wyborczej, taka zmiana jest prawdopodobna.

Fundusz Kościelny

Środki z Funduszu Kościelnego są przeznaczane na : dotowanie lub całkowite finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych, wspomaganie kościelnej działalności charytatywnej, wspomaganie kościelnej działalności oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej, odbudowę, remonty i konserwację obiektów sakralnych o wartości zabytkowej.

Jak zwraca uwagę „Gazeta Wyborcza", do 2012 roku kwota funduszu mieściła się w kwocie poniżej 100 mln zł. Za czasów rządów PiS środki przekazywane Kościołowi katolickiemu systematycznie rosły. W zeszłym roku było to 192,8 mln, a w tym roku mają one wynieść 216 mln zł. 

Opozycja za likwidacją Funduszu Kościelnego

Znamy już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Choć większość głosów zdobyło PiS ( 35,38 proc.), to jednak większość mandatów może należeć do partii opozycyjnych, czyli Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Wśród postulatów tych ugrupowań znalazła się między innymi likwidacja Funduszu Kościelnego.

Jak pisze bizneswprost.pl, jeśli Koalicja Obywatelska dotrzyma słowa i zakładając, że w grudniu może zostać powołany nowy rząd, likwidacji Funduszu Kościelnego można się spodziewać wiosną przyszłego roku. 

Dobrowolne odpisy

Jak mówił o pomyśle Likwidacji Funduszu Kościelnego w styczniu Szymon Hołownia, lider Polski 2050, Fundusz Kościelny miałyby zastąpić dobrowolne odpisy podatkowe, takie jak na organizacje pożytku publicznego. Chodzi zatem o to, by każdy Polak mógł sam zdecydować, czy wspiera finansowanie kościoła.