BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zadłużenie jak sport ekstremalny, jest nowy bat na dłużników. Konto zajmą w ciągu jednego dnia

2 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Zadłużenie zniknie z konta obywatela w ekspresowym tempie. Wszystko z powodu wdrożenia elektronicznej ścieżki wysyłania egzekucji i tytułów wykonawczych do urzędów skarbowych. Zaległy podatek od nieruchomości, PIT, a nawet abonament RTV zostanie ściągnięty w przeciągu jednego dnia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile do tej pory trwała cała procedura ściągania zadłużenia

  • Dlaczego rząd zdecydował się na zmiany

  • Kogo dotyczą

Zadłużenie bez długich procedur. Pieniądze znikną konta w jeden dzień

Zadłużenie mają na kontach nie tylko przedsiębiorcy, lecz także zwykli konsumenci. Dłużnicy zalegają zazwyczaj u kilku podmiotów. W trosce o dobro finansowe wierzycieli rząd uchwalił nowelizację ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która weszła w życie 1 lipca 2021 r.

Co się zmieniło? Wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze mogą być przekazywane do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. Wraz z początkiem miesiąca został wprowadzony specjalny system informatyczny, dzięki któremu urzędnicy upomną się o zadłużenie przy pomocy zaledwie kilku kliknięć. 

Pracownik może wystawić tytuł wykonawczy, nadać klauzule jego wykonalności i natychmiast wysłać do organu egzekucyjnego. - Ten organ będzie mógł w tym samym dniu skierować zajęcia do banku czy urzędu skarbowego - tłumaczyła w programie "Money. To się liczy" Anna Grudzień-Kurpiewska, radca prawny z kancelarii prawa upadłościowego.

Dotychczas zadłużenie wiązało się z długotrwałą procedurą. Osoby zalegające z płatnościami pozostawały bezkarne nawet przez miesiąc, choć rekordowe postępowanie egzekucyjne ciągnie się już od 18 lat. Teraz w przeciągu zaledwie jednego dnia urzędnicy upomną się o pieniądze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zadłużenie na celowniku urzędników. PIT, VAT, a nawet abonament RTV

Zmiany korzystne dla sektora publicznego mogą być wyzwaniem dla przeciętnego Kowalskiego. Zgodnie z przepisami urzędnicy mogą upominać się o każde zadłużenie w ramach nowej procedury.

Na ich celowniku znajdą się z pewnością dłużnicy, którzy nie opłacili VAT czy podatku od nieruchomości. Jednak nawet zwykły obywatel, który wygenerował zadłużenie, ma powody do obaw. 

Urząd skarbowy ma prawo interweniować również wtedy, gdy obywatel nie zapłacił podatku rolnego, podatku akcyzowego czy podatku od towarów i usług. Wystarczy, że nie uregulował mandatu czy nie płacił za abonament RTV, aby w przeciągu jednego dnia z jego konta zniknęła stosowna kwota.

Zadłużenie rośnie

Dlaczego rząd zdecydował się na nową procedurę? Eksperci są przekonani, że konieczność zmiany zasad wymusiła pandemia i pędząca cyfryzacja. Skorzysta na tym państwo, które szybciej odzyska zadłużenie publicznoprawne.

Nowa ścieżka postępowania ma także usprawnić cały system ściągalności długów. Z wyliczeń NIK wynika bowiem, że Skarb Państwa traci aż 100 mln zł rocznie wyłącznie z powodu nieuregulowanych mandatów.

Kilka lat temu zreorganizowano system i przekazano obowiązki w sprawie ściągania mandatowego zadłużenia w ręce Pierwszego Urzędu Skarbowego. Trzy lata po tych zmianach liczba niezapłaconych mandatów wzrosła do prawie 6,7 mln (pod koniec 2018 r.). Zadłużenie z tego tytułu wynosiło prawie 757 mln zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

ZadłużenieUrząd Skarbowymandat

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Prezes oraz pracownicy banku podejrzani o kradzież 55 mln zł

Czytaj więcej >
NFZ pod lupą

Polska i Świat

Afera wokół MamyGinekolog. Nfz żąda wyjaśnień od szpitala

Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKP Intercity wycofuje się z podwyżki cen biletów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Polska i Świat

Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce

Czytaj więcej >
Pixabay/beauty_of_nature

Polska i Świat

Eksperci o wieku emerytalnym. Według danych co siódmy emeryt pracuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rynek nieruchomości czeka rewolucja. Nowy przepis może wywindować w górę ceny mieszkań

Czytaj więcej >