zadłużenie-pixabay
Photo by Jonathan Ford / Mood Board / Rex Features ( 1286624a ) MODEL RELEASED Worried Businessman Bankrupt
Autor Paulina Musianek - 12 Lutego 2020

Spiesz się ze spłacaniem długów. Od marca wejdzie prawo, które doprowadzi cię do ruiny

Zadłużenie to problem tysięcy Polaków. Niestety z roku na rok zwiększa się liczba osób, które ogłaszają upadłość konsumencką. W marcu wejść w życie ma nowe prawo, przez które liczba ta zacznie lawinowo rosnąć.

Zadłużenie Polaków rośnie z roku na rok

Zadłużenie Polaków, jak wynika z danych z 2019 roku, wyniosło w sumie aż 76,6 miliardów złotych. Tak potężne długi doprowadzają niestety do zwiększenia się liczby osób zgłaszających upadłość konsumencką - rok temu było ich aż 7 117 osób, co oznacza to wzrost o 20,91% w stosunku do 2018 r.

Zdaniem ekspertów dzięki nowelizacji prawa upadłościowego, która wejdzie w życie 24 marca 2020 r., możemy spodziewać się kolejnego wzrostu liczby ogłoszonych upadłości, jak donosi ccnews.pl.

Fiskus bierze pod lupę wydatki na wygląd. Musisz wyglądać adekwatnie do zawoduFiskus bierze pod lupę wydatki na wygląd. Musisz wyglądać adekwatnie do zawoduCzytaj dalej

Zadłużenie będzie częściej kończyło się upadłością. Zmiany w prawie z korzyścią dla wierzycieli

Już za 6 tygodni zajdą drastyczne zmiany w prawie dotyczącym upadłości konsumenckiej. W zdecydowanie lepszej sytuacji znajdą się wierzyciele, a pozycja dłużników zostanie niewątpliwie podkopana. Okres, w którym obowiązywać będzie czas na to, by spłacić zadłużenie, obowiązywać będzie nawet 7 lat.

Nowe przepisy uproszczą procedurę ogłoszenia upadłości, ale będzie to dopiero otwarcie właściwego postępowania upadłościowego, podczas którego sąd zbada, czy dłużnik doprowadził do tego umyślnie i świadomie.

Jeśli sąd uzna, że dłużnik doprowadził do zadłużenia umyślnie lub przez własne zaniedbania, będzie on zobowiązany do spłaty swoich długów od 36 miesięcy do 7 lat. Zaś gdy upadłość wynikła z przyczyn niezależnych, czyli np. ze względu na chorobę czy utratę pracy, będzie miał na spłatę 36 miesięcy, a potem będzie już “wolny”.

Obecnie natomiast sprawa dotycząca upadłości konsumenckiej następuje w sposób o wiele bardziej łagodny dla zadłużonego. Jeśli wystąpi on do sądu z wnioskiem w sytuacji niewypłacalności i będzie w stanie udowodnić przed wymiarem sprawiedliwości, że w długi popadł nie do końca z własnej woli, może liczyć na ochronę. Sąd zazwyczaj bowiem udziela mu ochrony przed wierzycielami, ogłaszając upadłość konsumencką.

Jeżeli praca, to tylko tam. Wybrano TOP 10 najlepszych pracodawców w branży handlowejJeżeli praca, to tylko tam. Wybrano TOP 10 najlepszych pracodawców w branży handlowejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znaleziono ciało 26-latki w ciąży obok torów. Sprawę bada prokuratura
  2. Szukała pomocy przez dwa lata. Lekarze stwierdzili, że jest zbyt młoda na raka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Do sieci wyciekło zdjęcie Dudy z nieznajomą kobietą. Ujawniła porażające kulisy, będzie skandal?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News