Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Za wypłacenie pieniędzy z bankomatu zapłacisz krocie
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 23.05.2023 19:26

Za wypłacenie pieniędzy z bankomatu zapłacisz krocie

bankomat
Domena publiczna

Niedawno miały miejsce zmiany w systemie bankowym, jednak niestety mamy dla klientów banków złą wiadomość. Opłaty za wypłatę gotówki wzrosną w wielu bankach. Nowe stawki podskoczą do 10 złotych.

PKO BP. 10 zł za wypłacenie pieniędzy

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez serwis warszawawpigułce, PKO BP wprowadza zmiany dotyczące opłat za korzystanie z rachunków bankowych. 

Teraz rachunek będzie prowadzony bez dodatkowych opłat, natomiast obsługa karty będzie wymagała opłaty w wysokości 10 złotych. Opłata ta zostanie zniesiona, jeżeli w miesiącu wykonamy 5 transakcji kartą lub Blikiem

- Jeżeli skorzystamy z Blika, nic nie zapłacimy. 10 zł będzie kosztowała wpłata i wypłata w placówce, poza pierwszą (to samo dotyczy pobierania pieniędzy korzystając z innych bankomatów) – czytamy w serwisie.

Sztuczna inteligencja wchodzi do NBP. Testy trwają od kilku miesięcy

Narodowy Bank Polski ujawnił, że od kilku miesięcy testuje sztuczną inteligencję. Jej elementy związane są m.in. z cyberbezpieczeństwem, komunikacją czy edukacją.

O testach sztucznej inteligencji poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński. Jak wynika z jego słów cytowanych przez portal Wirtualne Media, testy prowadzone są już od kilku miesięcy.

Banki masowo pozywane przez klientów

Koleją ciekawą informacją związaną z szeroko pojętym systemem bankowym są informacje dotyczące spraw sądowych na linii klient - bank.

Jak wynika z danych z sądów okręgowych z całego kraju, w I kwartale br. wpłynęło do nich o prawie 14% więcej spraw frankowych niż w analogicznym okresie 2022 roku. Zdecydowanie najwięcej pozwów złożono w Sądzie Okręgowym w Warszawie. W niektórych mniejszych sądach widoczne są wzrosty nawet o 200%. Według ekspertów, o ile nic nowego nie wydarzy się na rynku, wpływy spraw frankowych będą rosły jeszcze nawet w połowie 2024 roku. 

Oceniam, iż w 2023 roku i jeszcze w pierwszej połowie 2024 roku wpływ spraw frankowych do sądów będzie rósł. To będzie nie tylko efekt korzystnego orzecznictwa TSUE, którego prawnicy frankowiczów się spodziewają, ale również – coraz większej motywacji niezdecydowanych do tej pory kredytobiorców. Kurs franka do złotego oraz rosnąca inflacja, być może też dalszy wzrost stóp procentowych w Szwajcarii będą kolejnymi czynnikami motywującym do złożenia pozwu – komentuje radca prawny Adrian Goska z Kancelarii SubiGo.

Tagi: bank