Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wyższe wypłaty już niebawem. Skorzystają na tym setki tysięcy emerytów
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 25.06.2023 09:18

Wyższe wypłaty już niebawem. Skorzystają na tym setki tysięcy emerytów

pieniądze-gotówka-babcia
Marek BAZAK/East News

Z początkiem lipca po raz kolejny wzrośnie pensja minimalna. Jeszcze większą jej podwyżkę odczujemy jednak w przyszłym roku. Skorzystają na tym nie tylko osoby w wieku produkcyjnym, ale również seniorzy dorabiający sobie do emerytury. W Polsce, spośród ponad 6 mln emerytów, pracę zarobkową wykonuje 800 tys. osób. Firma Personnel Service* wskazuje, że mnóstwo seniorów jest zatrudnionych właśnie za minimalną stawkę.

O ile wzrośnie pensja minimalna i co to oznacza dla emerytów?

Z danych ZUS wynika, że w marcu br. emeryturę pobierało 6,1 mln osób. Wśród nich znajduje się 826 tys. pracujących seniorów (dane z grudnia 2022 roku). Jeszcze 10 lat temu emeryci aktywni zawodowo stanowili 10,9 proc. pobierających świadczenia. Obecnie jest to już 13,5 proc.

Zdaniem ekspertów z firmy Personnel Service wielu emerytów jest zatrudnionych za minimalną krajową. Od 1 lipca wzrośnie ona do kwoty 3,6 tys. zł brutto (obecnie jest to 3490 zł brutto). Styczniowa podwyżka była bardziej zauważalna, bo pensja minimalna podniosła się wówczas z ubiegłorocznej stawki 3010 zł brutto do właśnie 3490 zł brutto. Natomiast propozycja rządu na przyszły roku zakłada, że od 1 stycznia najniższe wynagrodzenie za pracę wzrośnie do 4242 zł brutto, a od 1 lipca – do 4300 zł brutto. W skali kraju obecne podwyżki dotyczą ok. 3 mln osób, a w przyszłym roku – już 3,6 mln.

Dla części emerytów podjęcie pracy to sposób na spędzanie czasu, zabicie nudy, bądź regularne znajdowanie się wśród ludzi. Część nie ma jednak wyjścia, bo średnia wartość emerytury jest dosyć niska i zwłaszcza w aktualnej sytuacji gospodarczej staje się to sposobem na przeżycie. Inflacja, która nadal jest dwucyfrowa, to dla starszych osób wyzwanie i motywacja do szukania pracy. Dodatkową będzie dwukrotne podniesienie minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. Akurat dla tej grupy może to mieć niebagatelne znaczenie, co będzie też korzystne dla całego rynku pracy – wyjaśnia Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Impuls dla seniorów

Krzysztof Inglot zwraca uwagę, że seniorzy na rynku pracy często bywają niedocenieni. Choć na przestrzeni lat zwiększył się odsetek aktywności zawodowej wśród emerytów, to nie można tego uznać za powszechne zjawisko. Tymczasem z prognozy Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2050 roku osoby w wieku 60+ będą stanowiły ok. 40 proc. ogółu ludności Polski.

Wydaje się, że wzrost płacy minimalnej będzie impulsem do tego, żeby emeryci zmienili swoje przyzwyczajenia i z większą chęcią podejmowali się pracy nawet na część etatu – twierdzi ekspert z Personnel Service.

„Zdarza się, że pieniądze wracają do nas, a emeryt jest bez pieniędzy”. ZUS wyjaśnia, jak wykluczyć takie sytuacje.

Aktywność seniorów na rynku pracy w innych krajach

Z danych Eurostatu za 2021 rok wynika, że w wielu państwach europejskich statystyki dotyczące zatrudnienia emerytów są wyższe niż u nas. Przykładowo: w Estonii odsetek pracujących mężczyzn w wieku od 65 do 69 lat wynosi 31,3 proc., a w przypadku kobiet – 33,5 proc. Natomiast w Niderlandach jest to 26,1 proc., jeśli chodzi o mężczyzn i 16,8 proc. w przypadku kobiet.

*Personnel Service to firma z ponad 10-letnim doświadczeniem w kompleksowej rekrutacji pracowników dla przedsiębiorstw w Polsce.