Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wysokie składki zdrowotne. Czas oczekiwania na wizytę u lekarza nadal długi
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 21.01.2023 08:51

Wysokie składki zdrowotne. Czas oczekiwania na wizytę u lekarza nadal długi

Szpital
East News

Portal forsal.pl zwraca uwagę, że wzrosły składki zdrowotne. Tymczasem na skorzystanie z usług medycznych NFZ często trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Wysoka składka zdrowotna

Opłacanie obowiązkowej składki zdrowotnej jest gwarancją bezpłatnego korzystania z usług medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia. 

W 2023 roku składki zdrowotne znacznie wzrosły. Portal rynek zdrowia podaje, że skutkiem Nowego Ładu jest to, że niektórzy przedsiębiorcy płacą składkę zdrowotną od wyższej podstawy niż podatek dochodowy

Portal Forsal zwraca uwagę, że w zwykle składka ubezpieczeniowa wiąże się z konkretnymi korzyściami, np. w przypadku ubezpieczenia medycznego płacąc 100 zł tygodniowo, można swobodnie korzystać z leczenia wartego nawet 100 tys.euro. Tymczasem w przypadku składki zdrowotnej niezależnie od jej wysokości osoba ma takie same prawa do opieki zdrowotnej. Zdaniem ekspertów nie jest do końca sprawiedliwe, że osoba płacąca miesięcznie, np. 3 tys. zł, ma te same prawa co osoba, która płaci 300 zł

Długie czekanie na lekarza

 Fundacja Watch Health Care, Warsaw Enterprise Institute oraz pracownia MAHTA regularnie badają czas oczekiwania na poszczególne badania oraz wizyty u specjalistów. Z raportu obejmującego grudzień 2018 roku i styczeń 2019 roku wynika, że średnio na wizytę u endokrynologa trzeba czekać 11 miesięcy, stomatologa 8, neurochirurga 7 miesięcy.

Niedawno media pisały o tym, że na internetowej zbiórce Siepomaga udało się uzbierać 8 mln na terapię genową Oliwiera, rocznego chłopca z Wadowic, chorującego na rdzeniowy zanik mięśni. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia od 1 września 2022 roku terapia genowa będzie refundowana tylko w przypadku wykrycia SMA u dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Chłopiec otrzymał diagnozę nieco później, dlatego nie kwalifikował się do refundacji.

Takich przypadków jest więcej i nie trzeba ich daleko szukać. Czekanie na termin wizyty znacznie utrudnia skuteczne leczenie. Tymczasem wczesna diagnoza w wielu przypadkach jest kluczowa. 

Podczas 10. edycji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi Dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ, kierownik Katedry Otolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze zwracał uwagę, że w przypadku nowotworu szyi i głowy szybka diagnostyka jest kluczowa. Przyznał, że wczesna diagnoza daje prawie 100 proc. szans na wyleczenie, niestety coraz częściej zgłaszają się osoby w IV stadium choroby.

Tagi: NFZ składki