BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wypalenie zawodowe oficjalnie stało się chorobą, to przełomowa decyzja Światowej Organizacji Zdrowia

28 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Eksperci ds. zdrowia z całego świata od lat zalecali klasyfikację wypalenia zawodowego jako stanu chorobowego. W końcu WHO wpisało je do dokumentu International Classification of Diseases (Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób) i uznało za diagnozę medyczną

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po raz pierwszy uznała wypalenie zawodowe za jednostkę chorobową. Decyzja podjęta podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Genewie zakończy wieloletnie debaty wśród ekspertów na temat tego, jak zdefiniować wypalenie zawodowe oraz ułatwi leczenie osób dotkniętych tym problemem. To ogromny krok na drodze do poprawy sytuacji wielu pracowników obciążonych wysokim poziomem stresu i zmęczenia.

Wypalenie zawodowe - definicja, objawy według WHO

Termin wypalenia zawodowego został ukuty w latach 70. przez amerykańskiego psychologa Herberta Freudenbergera. Użył go do opisania konsekwencji silnego stresu i wysokich ideałów w zawodach takich jak lekarze i pielęgniarki, którzy na co dzień poświęcają się dla innych. To właśnie najczęściej u nich można było wtedy zaobserwować wyczerpanie, apatyczność i niezdolność do radzenia sobie ze stresem.

W najnowszej aktualizacji katalogu chorób i urazów, WHO definiuje wypalenie jako „syndrom rozumiany jako wynik chronicznego stresu w miejscu pracy, który nie został skutecznie zarządzany”. Wypalenie zawodowe nie powinno być jednak traktowane jako synonim stresu; jest wynikiem głębokiego, długotrwałego stresu, który nie został rozwiązany ani przez cierpiącego, ani przez jego pracodawcę. Jak podkreśla WHO wypalenie zawodowe odnosi się konkretnie do zjawisk w kontekście zawodowym i nie powinno być stosowane do opisywania doświadczeń w innych obszarach życia.

Zgodnie z nową klasyfikacją International Classification of Diseases WHO przyjętą 25 maja,  syndrom ten charakteryzuje się takimi objawami jak:

  • uczucie wyczerpania lub wycieńczenia,

  • zwiększenie dystansu emocjonalnego do wykonywanej przez siebie pracy, negatywne uczucia, cynizm,

  • zmniejszona wydajność zawodowa.

Lekarze mają nadzieję, że klasyfikacja wypalenia zawodowego jako diagnozy medycznej zmotywuje pracodawców do pomocy swoim pracownikom w zarządzaniu stresem. Jest to przecież też w ich interesie -  wypaleni pracownicy po prostu nie mogą pracować szybko i skutecznie.

Zmiany w klasyfikacja uzależnień

Klasyfikacja ICD-11, który ma wejść w życie w styczniu 2022 r., zawiera kilka innych nowych kategoryzacji, w tym opis „kompulsywnych zachowań seksualnych” jako zaburzeń psychicznych. Najnowsza klasyfikacja po raz pierwszy uznaje też uzależnienie od gier video, wymieniając je obok hazardu i narkotyków, takich jak kokaina.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >