Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Wypalenie zawodowe oficjalnie stało się chorobą, to przełomowa decyzja Światowej Organizacji Zdrowia
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 28.05.2019 02:00

Wypalenie zawodowe oficjalnie stało się chorobą, to przełomowa decyzja Światowej Organizacji Zdrowia

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po raz pierwszy uznała wypalenie zawodowe za jednostkę chorobową. Decyzja podjęta podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Genewie zakończy wieloletnie debaty wśród ekspertów na temat tego, jak zdefiniować wypalenie zawodowe oraz ułatwi leczenie osób dotkniętych tym problemem. To ogromny krok na drodze do poprawy sytuacji wielu pracowników obciążonych wysokim poziomem stresu i zmęczenia.

Wypalenie zawodowe - definicja, objawy według WHO

Termin wypalenia zawodowego został ukuty w latach 70. przez amerykańskiego psychologa Herberta Freudenbergera. Użył go do opisania konsekwencji silnego stresu i wysokich ideałów w zawodach takich jak lekarze i pielęgniarki, którzy na co dzień poświęcają się dla innych. To właśnie najczęściej u nich można było wtedy zaobserwować wyczerpanie, apatyczność i niezdolność do radzenia sobie ze stresem.

W najnowszej aktualizacji katalogu chorób i urazów, WHO definiuje wypalenie jako „syndrom rozumiany jako wynik chronicznego stresu w miejscu pracy, który nie został skutecznie zarządzany”. Wypalenie zawodowe nie powinno być jednak traktowane jako synonim stresu; jest wynikiem głębokiego, długotrwałego stresu, który nie został rozwiązany ani przez cierpiącego, ani przez jego pracodawcę. Jak podkreśla WHO wypalenie zawodowe odnosi się konkretnie do zjawisk w kontekście zawodowym i nie powinno być stosowane do opisywania doświadczeń w innych obszarach życia.

Zgodnie z nową klasyfikacją International Classification of Diseases WHO przyjętą 25 maja,  syndrom ten charakteryzuje się takimi objawami jak:

  • uczucie wyczerpania lub wycieńczenia,

  • zwiększenie dystansu emocjonalnego do wykonywanej przez siebie pracy, negatywne uczucia, cynizm,

  • zmniejszona wydajność zawodowa.

Lekarze mają nadzieję, że klasyfikacja wypalenia zawodowego jako diagnozy medycznej zmotywuje pracodawców do pomocy swoim pracownikom w zarządzaniu stresem. Jest to przecież też w ich interesie -  wypaleni pracownicy po prostu nie mogą pracować szybko i skutecznie.

Zmiany w klasyfikacja uzależnień

Klasyfikacja ICD-11, który ma wejść w życie w styczniu 2022 r., zawiera kilka innych nowych kategoryzacji, w tym opis „kompulsywnych zachowań seksualnych” jako zaburzeń psychicznych. Najnowsza klasyfikacja po raz pierwszy uznaje też uzależnienie od gier video, wymieniając je obok hazardu i narkotyków, takich jak kokaina.

Tagi: who choroba