Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wybierasz się na grzyby? Lepiej uważaj, możesz dostać nawet 500 zł mandatu
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 21.08.2023 14:25

Wybierasz się na grzyby? Lepiej uważaj, możesz dostać nawet 500 zł mandatu

Grzyby w wiadrze, pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, domena publiczna

Zbliża się koniec sierpnia, co oznacza, że coraz więcej osób wybiera się na grzyby. Należy pamiętać o tym, że w lesie nie możemy robić wszystkiego na co mamy ochotę, a niektóre zachowania są surowo karane. Poniżej wyjaśniamy, za co można dostać mandat w wysokości 500, a w skrajnych przypadkach nawet 5 tys. zł.

Zbieranie grzybów w Polsce i na świecie

Polacy uwielbiają chodzić na grzyby, a samo ich zbieranie jest legalne i bezpłatne. W Polsce nie obowiązują żadne limity ich zbierania, podobnie jest w Czechach, Słowacji i Rosji.

Całkiem inaczej jest np. w Niemczech, gdzie prawo określa, że z grzybobrania można przynieść do domu tylko 1 kg owocników na osobę. W Holandii i Belgii grzybobranie jest zabronione pod karą mandatu. Z kolei we Włoszech trzeba mieć legitymację grzybiarza, której cena waha się od 20 do 50 euro.

Tu warto pracować, by sporo zarabiać. Poznaj listę najlepiej płatnych zawodów w Polsce, wypłaty to nawet 30 tys. zł

500 zł mandatu, w skrajnych przypadkach nawet 5 tys. zł kary

Mandat w wysokości do 500 zł może zostać nałożony za zbieranie grzybów w miejscach, gdzie jest zakaz wstępu. Nie można ich zbierać na terenie rezerwatów, parków narodowych i terenów wojskowych.

Podczas grzybobrania trzeba uważać na leśne otoczenie. W Kodeksie wykroczeń znajdziemy informację, że “niszczenie ściółki, grzybni oraz grzybów (nawet tych trujących) jest zakazane”. Uporczywe i rażące łamanie przepisów może się skończyć skierowaniem sprawy do sądu. Wtedy koszty mogą sięgnąć nawet 5 tys. zł.

Kaczyński o zakazie chodzenia na grzyby

W ostatnim czasie na łamach naszego portalu informowaliśmy, że wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński wywołał burzę swoim przemówieniem. Zasugerował, że Unia Europejska może zakazać Polakom chodzenia na grzyby. „To część naszej wolności i nie damy sobie tej wolności zabrać” - mówił Kaczyński.

Do sprawy odniósł się rzecznik Komisji Europejskiej, Adalbert Jahnz - KE nie planuje żadnych aktów prawnych regulujących tzw. leśne produkty niedrzewne - poinformował PAP.

Źródło: ekologia.pl, Business Insider, TVN24, PAP.

Tagi: Mandat Kara