Wojna napędziła handel. Nowe dane o Polsce i Ukrainie, militaria to nie wszystko

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował najnowsze podsumowanie relacji handlowych pomiędzy Polską a toczącą obronną wojnę Ukrainą. Jak można było przypuszczać, doszło do znacznej intensyfikacji polskiego eksportu. Co ciekawe, nie dotyczy on wyłącznie sektora militarnego.
Mocny trend wzrostowy
W wyniku rosyjskiej inwazji nastąpił gwałtowny wzrost wymiany handlowej między Polską a Ukrainą. Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), eksport z Polski do Ukrainy od 2021 roku wzrósł ponad dwukrotnie. W latach 2021–2023 wartość eksportu wzrosła z 6,3 mld euro do 11,4 mld euro. Co więcej, w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku osiągnęła już 9,4 mld euro, co świadczy o utrzymującym się trendzie wzrostowym.

Ukraina na siódmym miejscu wśród największych rynków eksportowych Polski
Ukraina jest obecnie siódmym największym rynkiem eksportowym Polski i odpowiada za 3,6 proc. polskiego eksportu w 2024 roku (wzrost z 2,1 proc. w 2021 r.). Dynamiczne zacieśnienie relacji handlowych wynika w dużej mierze z zapotrzebowania na produkty związane z wojną i odbudową infrastruktury.
W latach 2021–2023 największy udział w eksporcie miały paliwa mineralne, broń i amunicja, pojazdy oraz maszyny i urządzenia mechaniczne. Nawet jednak po wyłączeniu kategorii związanych z wojną, eksport z Polski na Ukrainę wzrósł o około 30 proc. w porównaniu do okresu sprzed konfliktu.
Z kolei import z Ukrainy utrzymuje się na stabilnym poziomie. W latach 2021–2023 jego wartość wynosiła odpowiednio 4,2 mld euro, 6 mld euro i ponownie 4,2 mld euro. W pierwszych trzech kwartałach 2024 roku wyniósł 3,3 mld euro. Choć udział importu z Ukrainy w ogólnym imporcie Polski jest relatywnie niski (1–1,5 proc.), Polska pozostaje dla Ukrainy kluczowym rynkiem eksportowym i jednocześnie drugim po Chinach dostawcą towarów.
Import nierówny eksportowi
Wartość polskiego eksportu do Ukrainy wzrosła ponad dwukrotnie szybciej niż ogólny eksport Polski, który w tym samym okresie zwiększył się o 11,6 proc. PIE podkreśla, że znaczenie Ukrainy jako partnera handlowego rośnie, co wymaga dostosowania infrastruktury transportowej oraz dalszego wsparcia integracji Ukrainy z Unią Europejską. Proces ten może przynieść Polsce znaczące korzyści gospodarcze.





































