Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Właściciele posesji drżą. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi surowa kara
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 12.01.2024 20:20

Właściciele posesji drżą. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi surowa kara

Pieniądze w portfelu
BiznesINFO

Na właścicielach posesji ciąży wiele obowiązków przewidzianych przepisami prawa. Nie ma pod tym względem wyjątków, gdy spadnie śnieg - za złamanie zasad obowiązujących w takich warunkach grożą spore kary.

Przepisy dostosowane do warunków

Każdy z właścicieli posesji zna obowiązki, których musi pilnować przez cały rok kalendarzowy. Nietrudno się domyślić, że chodzi tu m.in. o utrzymywanie dobrego stanu budynków czy spełnianie norm bezpieczeństwa.

Jest jednak element, o którym właściciele posesji dość często zapominają. Jak wskazuje serwis o2.pl, ma on związek z warunkami pogodowymi - a konkretnie, ze śniegiem.

Podatek od psa idzie mocno w górę. Wiadomo, które osoby będą zwolnione z opłaty

Śnieg poza posesją

Gdy spadnie biały puch, aktywują się specyficzne zapisy ustawy o utrzymaniu porządku w gminach. Właściciel posesji ma obowiązek odśnieżenia chodnika, jeżeli ten przylega do jego terenu. Inną opcją jest wynajęcie firmy bądź osoby, aby chodnik odśnieżyła za właściciela.

Od tej reguły jest jednak wyjątek. Jeżeli chodnik nie przylega bezpośrednio do posesji - na przykład jest oddzielony od niej trawnikiem - to właściciel posesji nie ma już obowiązku jego odśnieżenia.

Kary i odszkodowania

Kwestia tego, kto odpowiada za odśnieżanie danego fragmentu chodnika, jest bardzo ważna w dwóch przypadkach. Nieodśnieżony chodnik oznacza bowiem karę w wysokości nawet 1500 zł. Drugim przypadkiem jest z kolei upadek pieszego na niewłaściwie odśnieżonym bądź oblodzonym chodniku.

Jeżeli w wyniku upadku faktycznie doszło do uszczerbku na zdrowiu, a poszkodowanemu uda się wykazać powiązanie skutków i samego upadku, to wszystko zależy właśnie od przepisów o odśnieżaniu. Jeżeli sprawa trafi do sądu i poszkodowany wygra, to w przypadku oddzielenia posesji od chodnika, za nieodśnieżenie zapłaci gmina. W pozostałych przypadkach - pieniądze musi wyłożyć właściciel posesji.

źródło: o2.pl