Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wielu Polaków tuż przed emeryturą może zyskać nawet 1794,70 zł. Trzeba spełnić pewne warunki
Michał Górecki
Michał Górecki 22.05.2024 14:17

Wielu Polaków tuż przed emeryturą może zyskać nawet 1794,70 zł. Trzeba spełnić pewne warunki

emeryci
Fot. Flickr.com/zdjęcie ilustracyjne

Choć Zakład Ubezpieczeń Społecznych powszechnie przekonuje, że z emeryturą najlepiej jest zaczekać możliwie najdłużej, bo przełoży się to na wysokość świadczenia, nie każdy musi mieć na to ochotę. Ci, którzy zechcą rozpocząć wymarzony odpoczynek wcześniej, mają do tego pełne prawo, a nawet pewną ukrytą możliwość przyspieszenia “wakacji życia”. Czym jest świadczenie przedemerytalne?

Świadczenie przedemerytalne. Dla kogo, ile i od kiedy?

Świadczenie przedemerytalne  to rozwiązanie, które umożliwia ZUS płatnikom składek. To świadczenie, o które mogą ubiegać się osoby, które po straceniu pracy, a na ostatniej prostej przed emeryturą, nie chcą już podejmować nowego zatrudnienia

Aby otrzymać świadczenie przedemerytalne ubezpieczony musi spełnić dwa rodzaje warunków: ogólne (dla wszystkich) i indywidualne (jednostkowo ustalane dla każdego płatnika). 

  • Warunki wspólne: status osoby bezrobotnej z historią co najmniej 180 dni (6 miesięcy),
  • Warunki indywidualne: płeć, staż pracy, wiek, przyczyny ustalania stosunku pracy.

Zobacz też: Nie tylko dowód czy paszport. Bez tego dokumentu na wakacjach możesz mieć problem

Rekordowa podwyżka emerytury po waloryzacji. Pewien senior zyskał aż 5261 zł

Świadczenie przedemerytalne, czyli okres przejściowy

Świadczenie przedemerytalne funkcjonuje w strukturach ZUS jako swoisty okres przejściowy; dla osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego (60 l. - dla kobiet, 65 l. - dla mężczyzn), ale jednocześnie ich stosunek pracy ustał, a one same pozostają zarejestrowane w urzędzie pracy od co najmniej 180 dni.

Zmienne indywidualne, opisane przez ZUS, dotyczą stosunku rozwiązania pracy. Świadczenie przedemerytalne będzie przyznane tylko, jeżeli stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn zależnych od pracodawcy (np. postępowanie upadłościowe, niewypłacalność, zwolnienia grupowe itp.). 

W zależności od konkretnych przyczyn - wymagany wiek dla kobiet i mężczyzn, oraz udowodnione okresy składkowe będą się różniły (np. minimum 20 lat składek w ZUS, albo 25). Co do zasady o świadczenie przedemerytalne najwcześniej można ubiegać się od 55 roku życia (kobiety) i 60. roku życia (mężczyźni).

Świadczenie przedemerytalne. Ile wynosi?

W ramach marcowej waloryzacji świadczeń stałych świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1794,70 zł brutto. Wszelkie warunki szczególne, wynikające z konkretnych okoliczności rozwiązania stosunku pracy, znajdziesz na oficjalnej stronie ZUS.