Wielka płyta inspekcja bloków
Flickr.com Tomasz Przechlewski
Autor Konrad Karpiuk - 12 Stycznia 2021

Mieszka w nich 12 mln Polaków. Znamy wyniki kontroli, wnioski są jednoznaczne

Wielka płyta była masowo wykorzystywana w PRL podczas budowy bloków mieszkalnych. Do dziś mieszka w nich blisko 12 mln Polaków. Poznański Inspektor Nadzoru Budowlanego sprawdził bezpieczeństwo wiekowych budynków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są potencjalne zagrożenia znaleziono w blokach z wielkiej płyty
  • Jakie działania mogą być podjęte
  • Czy budynki są bezpieczne

Wielka płyta skontrolowana. Inspektorat budowlany sprawdził stan PRL-owskich bloków

Bloki z wielkiej płyty znalazły się pod lupą Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Poznaniu. W 2020 roku przeprowadzono badania techniczne co dziesiątego PRL-owskiego bloku. Choć większość z nich jest bezpieczna, nie obyło się bez zastrzeżeń kontrolerów.

Według magistratu, w Poznaniu jest ponad 500 budynków mieszkalnych zbudowanych z wielkiej płyty. W ubiegłym roku udało się skontrolować 54 obiekty, które powstały jeszcze w latach 70., 80., a także 90. XX wieku.

Inspektorzy zwrócili uwagę na łączenia wielkiej płyty oraz kiepski stan balkonów

Stan sześciu budynków określono jak dobry, a 48 jako zadowalający. Wątpliwości co do stanu technicznego dotyczyły ścian zewnętrznych w budynkach bez termoizolacji, oraz ich ocieplenia.

- Tylko cztery nie zostały jeszcze ocieplone, a pięć przeszło jedynie częściową termoizolację, na przykład ocieplono tylko ściany szczytowe - czytamy w komunikacie.

Kontrole ruszyły, celem nałożenie ogromnej liczby mandatów. Kary mają zasilić budżetKontrole ruszyły, celem nałożenie ogromnej liczby mandatów. Kary mają zasilić budżetCzytaj dalej

Wytknięto także stan niektórych płyt balkonowych. Obawy inspektorów wzbudzały ubytki betonu, spękane posadzki, rdzawe zacieki i łuszcząca się farba. Ponadto wysokość balustrad balkonowych nie była zgodna z obecnymi wymogami, tzn. nie przekraczała progu 110 cm.

Podczas badania bloków, inspektorat zwrócił także uwagę na pęknięcia i rysy na łączeniach i stykach prefabrykatów balkonów. Brakowało także wypełnień uszczelniających wielkiej płyty.

Jak można przeczytać w komunikacie poznańskiego magistratu, największym problemem bloków są ściany zewnętrzne. Wielka płyta i ściany z niej wykonane łączone są stalowymi wieszakami. Inspektorzy budowlani mają obawy o stan techniczny tych wieszaków i złą jakość stali, z jakiej je wykonano. Czasem brakuje również ich odpowiedniej ilości, lub są one niewłaściwie zakotwiczone.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Poznaniu Paweł Łukaszewski zwraca również uwagę na brak informacji o poprawności wykonania łączników, ani o wzmocnieniach połączeń warstw płyt. Według inspektora to powinna być ważna informacja dla zarządców budynków, żeby zlecili wykonanie ekspertyz stalowych wieszaków.

Na razie bloki są bezpieczne. Potrzebne jednak prace konserwacyjne

- Ważne jest jednak, że w każdym spośród 54 skontrolowanych przez nadzór budowlany budynków stwierdzono możliwość dalszej bezpiecznej eksploatacji - powiedział cytowany przez Interię Łukaszewski.

Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie zakończył jednak kontroli. W 2021 roku inspektorzy będą wypytywać zarządców budynku o stan techniczny złączy, oraz o to czy prawidłowo montowano wieszaki. Na tej podstawie będą wprowadzane działania w celu zabezpieczenia budynków.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Pobierasz 500 plus, pamiętaj o jednej dacie. Od 1 lutego rusza nabór
  2. Od 2021 roku obowiązkowa opłata jest jeszcze wyższa. Jednak jeśli zapłacisz w styczniu, otrzymasz zniżkę
  3. Mandat dostaniesz teraz nawet za najbardziej absurdalne wykroczenia. Wiadomo już co grozi kierowcom

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News