BiznesINFO.pl
Wielka płyta inspekcja bloków

Flickr.com Tomasz Przechlewski

Mieszka w nich 12 mln Polaków. Znamy wyniki kontroli, wnioski są jednoznaczne

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Wielka płyta była masowo wykorzystywana w PRL podczas budowy bloków mieszkalnych. Do dziś mieszka w nich blisko 12 mln Polaków. Poznański Inspektor Nadzoru Budowlanego sprawdził bezpieczeństwo wiekowych budynków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są potencjalne zagrożenia znaleziono w blokach z wielkiej płyty

  • Jakie działania mogą być podjęte

  • Czy budynki są bezpieczne

Wielka płyta skontrolowana. Inspektorat budowlany sprawdził stan PRL-owskich bloków

Bloki z wielkiej płyty znalazły się pod lupą Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Poznaniu. W 2020 roku przeprowadzono badania techniczne co dziesiątego PRL-owskiego bloku. Choć większość z nich jest bezpieczna, nie obyło się bez zastrzeżeń kontrolerów.

Według magistratu, w Poznaniu jest ponad 500 budynków mieszkalnych zbudowanych z wielkiej płyty. W ubiegłym roku udało się skontrolować 54 obiekty, które powstały jeszcze w latach 70., 80., a także 90. XX wieku.

Inspektorzy zwrócili uwagę na łączenia wielkiej płyty oraz kiepski stan balkonów

Stan sześciu budynków określono jak dobry, a 48 jako zadowalający. Wątpliwości co do stanu technicznego dotyczyły ścian zewnętrznych w budynkach bez termoizolacji, oraz ich ocieplenia.

- Tylko cztery nie zostały jeszcze ocieplone, a pięć przeszło jedynie częściową termoizolację, na przykład ocieplono tylko ściany szczytowe - czytamy w komunikacie.

Wytknięto także stan niektórych płyt balkonowych. Obawy inspektorów wzbudzały ubytki betonu, spękane posadzki, rdzawe zacieki i łuszcząca się farba. Ponadto wysokość balustrad balkonowych nie była zgodna z obecnymi wymogami, tzn. nie przekraczała progu 110 cm.

Podczas badania bloków, inspektorat zwrócił także uwagę na pęknięcia i rysy na łączeniach i stykach prefabrykatów balkonów. Brakowało także wypełnień uszczelniających wielkiej płyty.

Jak można przeczytać w komunikacie poznańskiego magistratu, największym problemem bloków są ściany zewnętrzne. Wielka płyta i ściany z niej wykonane łączone są stalowymi wieszakami. Inspektorzy budowlani mają obawy o stan techniczny tych wieszaków i złą jakość stali, z jakiej je wykonano. Czasem brakuje również ich odpowiedniej ilości, lub są one niewłaściwie zakotwiczone.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Poznaniu Paweł Łukaszewski zwraca również uwagę na brak informacji o poprawności wykonania łączników, ani o wzmocnieniach połączeń warstw płyt. Według inspektora to powinna być ważna informacja dla zarządców budynków, żeby zlecili wykonanie ekspertyz stalowych wieszaków.

Na razie bloki są bezpieczne. Potrzebne jednak prace konserwacyjne

- Ważne jest jednak, że w każdym spośród 54 skontrolowanych przez nadzór budowlany budynków stwierdzono możliwość dalszej bezpiecznej eksploatacji - powiedział cytowany przez Interię Łukaszewski.

Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie zakończył jednak kontroli. W 2021 roku inspektorzy będą wypytywać zarządców budynku o stan techniczny złączy, oraz o to czy prawidłowo montowano wieszaki. Na tej podstawie będą wprowadzane działania w celu zabezpieczenia budynków.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Chiny podróżnik

Polska i Świat

Chiny łagodzą restrykcje covidowe. Ludzie masowo protestowali przeciw polityce zero covid

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Za niestawienie się w jednostce grożą poważne kary

Czytaj więcej >
Ministerstwo Rolnictwa przekazało wspaniałe wieści dotyczące produkcji jabłek

Polska i Świat

Sytuacja w rolnictwie jest zła. A będzie jeszcze gorzej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zapłacisz dużą karę, jeżeli nie załatwisz jednej ważnej sprawy

Czytaj więcej >
Viktor Orban ujawnił szczegóły swojej rozmowy z Władimirem Putinem

Polska i Świat

Rada Europejska chce wspomóc Ukrainę miliardami euro, Węgry mówią "nie"

Czytaj więcej >
emeryci

Polska i Świat

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

Czytaj więcej >