Wielka płyta przeżywa renesans. Technologia posiada wiele atutów, które mogą rozwiązać problemy branży budowlanej
Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Grudnia 2019

Wielka płyta znowu modna. Mieszkań w blokach sprzedaje się coraz więcej i ich ceny rosną

Wielka płyta wraca do łask. Coraz więcej mieszkań jest budowanych przy użyciu technologii wielkopłytowej. To sprawia, że przybliżamy się do Zachodu, gdzie takie budownictwo jest szanowane i rozwiązuje problemy wysokich kosztów, ekologii czy długiego czasu budowy.

Wielka płyta powraca

Wielka płyta dalej nie kojarzy się Polakom zbyt dobrze. Uprzedzenia wzięły się z ponurych, szarych czasów PRL, gdzie dominowało budownictwo wielkopłytowe. Zarzutów było wiele : małe mieszkania, wentylacja wspólna, psujące się instalacje, a ściany tak cienkie, że słychać kichnięcie sąsiada parę pięter wyżej. I choć Polacy nie doceniają technologii budowniczej, jaką jest wielka płyta, to w Polsce powstaje coraz więcej mieszkań zbudowanych właśnie w technologii wielkopłytowej. Z danych GUS wynika, że w ciągu ostatnich 9 miesięcy br. powstało i 7,7 tysięcy. Z kolei z szacunków HRE Investments wynika, że w całym 2019 roku powstanie ich w kraju ponad 10 tysięcy.

O ile dla Polaków może to być zaskoczenie, to na Zachodzie budownictwo prefabrykowane cieszy się ogromną popularnością i jest szanowane. Należy jednak podkreślić, że współczesna wielka płyta nie ma wiele wspólnego z budownictwem z okresu PRL. Forsal podaje, że w Szwecji przy użyciu technologii prefabrykowanej powstaje 84 proc. budynków. W Stanach Zjednoczonych jest to 5 proc, w Niemczech 9 proc., w Holandii 20 proc., a w Japonii 28 proc.

Wielka płyta, wielkie atuty

Budownictwo wielkopłytowe ma wiele zalet. Koszty w branży budowlanej są coraz większe, a pracowników budowlanych wciąż brakuje. Wielka płyta rozwiązuje te problemy: budując z gotowych, wstępnie wykończonych elementów prace są wykonywane bardzo szybko, a zamiast kilkudziesięciu budowniczych wystarczy tylko kilku, by wznosić budynek. Błyskawiczny czas budowy (proces można skrócić do kilku miesięcy) to wielki atut tej technologii. Dzięki temu na rynek można dostarczać nowe mieszkania w odpowiedzi na popyt.

Ceny gazu w naszych kuchenkach od 1 stycznia ulegną zmianie. Podano dokładne kwotyCeny gazu w naszych kuchenkach od 1 stycznia ulegną zmianie. Podano dokładne kwotyCzytaj dalej

Ponadto wielka płyta charakteryzuje się niezwykłą precyzją w wykonaniu. Przy innych technologiach budowy o takiej dokładności można zapomnieć. Częstym problemem przy budowie mieszkań jest obiecana powierzchnia mieszkań, która nie ma potem odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ale nowoczesna technologia prefabrykowana minimalizuje ryzyko błędów przy budowie i daje szansę na wyższe parametry energetyczne.

Pora zerwać z negatywnymi uprzedzeniami mającymi korzenie w przeszłości. Zalet technologii wielkopłytowej jest wiele i choć w Polsce dopiero zaczyna się ją odkrywać na nowo, to można śmiało zakładać, że boom na wielką płytę powróci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Obliczono, który hit świąteczny zarabia najwięcej. Wyprzedził nawet "Last Christmas"
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News