BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wielka płyta znowu modna. Mieszkań w blokach sprzedaje się coraz więcej i ich ceny rosną

18 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Wielka płyta wraca do łask. Coraz więcej mieszkań jest budowanych przy użyciu technologii wielkopłytowej. To sprawia, że przybliżamy się do Zachodu, gdzie takie budownictwo jest szanowane i rozwiązuje problemy wysokich kosztów, ekologii czy długiego czasu

Wielka płyta powraca

Wielka płyta dalej nie kojarzy się Polakom zbyt dobrze. Uprzedzenia wzięły się z ponurych, szarych czasów PRL, gdzie dominowało budownictwo wielkopłytowe. Zarzutów było wiele : małe mieszkania, wentylacja wspólna, psujące się instalacje, a ściany tak cienkie, że słychać kichnięcie sąsiada parę pięter wyżej. I choć Polacy nie doceniają technologii budowniczej, jaką jest wielka płyta, to w Polsce powstaje coraz więcej mieszkań zbudowanych właśnie w technologii wielkopłytowej. Z danych GUS wynika, że w ciągu ostatnich 9 miesięcy br. powstało i 7,7 tysięcy. Z kolei z szacunków HRE Investments wynika, że w całym 2019 roku powstanie ich w kraju ponad 10 tysięcy.

O ile dla Polaków może to być zaskoczenie, to na Zachodzie budownictwo prefabrykowane cieszy się ogromną popularnością i jest szanowane. Należy jednak podkreślić, że współczesna wielka płyta nie ma wiele wspólnego z budownictwem z okresu PRL. Forsal podaje, że w Szwecji przy użyciu technologii prefabrykowanej powstaje 84 proc. budynków. W Stanach Zjednoczonych jest to 5 proc, w Niemczech 9 proc., w Holandii 20 proc., a w Japonii 28 proc.

Wielka płyta, wielkie atuty

Budownictwo wielkopłytowe ma wiele zalet. Koszty w branży budowlanej są coraz większe, a pracowników budowlanych wciąż brakuje. Wielka płyta rozwiązuje te problemy: budując z gotowych, wstępnie wykończonych elementów prace są wykonywane bardzo szybko, a zamiast kilkudziesięciu budowniczych wystarczy tylko kilku, by wznosić budynek. Błyskawiczny czas budowy (proces można skrócić do kilku miesięcy) to wielki atut tej technologii. Dzięki temu na rynek można dostarczać nowe mieszkania w odpowiedzi na popyt.

Ponadto wielka płyta charakteryzuje się niezwykłą precyzją w wykonaniu. Przy innych technologiach budowy o takiej dokładności można zapomnieć. Częstym problemem przy budowie mieszkań jest obiecana powierzchnia mieszkań, która nie ma potem odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ale nowoczesna technologia prefabrykowana minimalizuje ryzyko błędów przy budowie i daje szansę na wyższe parametry energetyczne.

Pora zerwać z negatywnymi uprzedzeniami mającymi korzenie w przeszłości. Zalet technologii wielkopłytowej jest wiele i choć w Polsce dopiero zaczyna się ją odkrywać na nowo, to można śmiało zakładać, że boom na wielką płytę powróci.

Pora zerwać z negatywnymi uprzedzeniami mającymi korzenie w przeszłości. Zalet technologii wielkopłytowej jest wiele i choć w Polsce dopiero zaczyna się ją odkrywać na nowo, to można śmiało zakładać, że boom na wielką płytę powróci.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >