Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wielka marka wycofuje się z Polski. Co z prawie 200 sklepami?
Michał Górecki
Michał Górecki 15.06.2024 17:33

Wielka marka wycofuje się z Polski. Co z prawie 200 sklepami?

sklep
Fot. CC0 domena publiczna

Spar, sieć sklepów prowadzona w Polsce przez afrykańską spółkę, ogłosiła wycofanie się z naszego rynku przeszło rok temu. Od tamtej pory los ponad 200 powierzchni handlowych w całej Polsce stanął pod znakiem zapytania, aż do czerwca br. Spółka właśnie poinformowała, że osiągnęła “kamień milowy” w porozumieniu z potencjalnym kontynuatorem. Co ważne, wyraził chęć zachowania wszystkich sklepów.

Spar w Polsce uratowany? Spółka informuje o przełomie

Przełomem ma być “osiągnięcie kamienia milowego”, o którym afrykańska spółka poinformowała 12 czerwca br., publikując krótki komunikat.

Grupa (Spar Group - red.) osiągnęła znaczący kamień milowy, podpisując kluczowe warunki ze stroną trzecią w odniesieniu do zbycia (udziałów/ powierzchni handlowych - red.). Zainteresowana strona wyraziła swoje zobowiązanie do dalszego prowadzenia marki SPAR w Polsce.

Oznaczałoby to, że sklepy zostaną na swoim miejscu, a zmieni się jedynie właściciel. Niestety, z komunikatu nie wynika, o jakiej firmie mowa. Oznaczałoby to jednak, że nowy - jak dotąd wciąż jeszcze potencjalny właściciel - nie zmieniłby szyldu sklepu, a prowadził handel pod marką Spar.

Wiadomo, że cały proces “wychodzenia” spółki Spar Group z Polski ma zostać sfinalizowany do końca br. Oznaczałoby to, że potencjalny inwestor musiałby przejąć sklepy w nie więcej, niż pół roku. Mowa o blisko 200 lokalizacjach.
 

Strefy czystego transportu w całej Polsce. "Okazało się, że krzywdzimy ludzi"

Spar w Polsce, czyli potężna próba afrykańskiego inwestora

Spar Group to spółka zarejestrowana w Republice Południowej Afryce. Inwestor w szeregu poprzednich komunikatów informował m.in., że działalność na swoim, lokalnym rynku, generuje ponad połowę przychodów całej grupy - oficjalnie zatem wymarsz z Polski ma być tożsamy ze skupieniem się na rozwoju biznesu w RPA. Marka Spar pojawiła się w Polsce w 2018 r. - wtedy sieć przejęła ok. 60 lokali po delikatesach Piotr i Paweł. Tak powstały sklepy SparEurospar i Spar Express. Wyniki finansowe spółki robiły wrażenie, do 2023 r. liczba placówek nawet potrojona z nawiązką (przekroczyła 200 sztuk).

Spar w Polsce. Co dalej?

Z najnowszego komunikatu, choć inwestor pozostaje anonimowy, wynika jednak, że Spar nie powtórzy kariery delikatesów Piotr i Paweł, po których przejął przestrzeń handlową, bo logo miałoby pozostać na swoim miejscu. Zmieni się zatem tylko właściciel.

We wrześniu 2023 r. o opuszczeniu przez Spar Polski było głośno w światowych mediach. Od tamtej pory Spar nie informował o podobnym ruchu w innych krajach Europy - sieć pozostaje obecna w Irlandii, Słowenii, Austrii, na Węgrzech czy Hiszpanii.