BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Emerytów czeka podwyższenie wieku emerytalnego. Alternatywa jest jeszcze gorsza

5 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Wiek emerytalny zostanie prawdopodobnie podwyższony. W przeciwnym wypadku może dojść do znacznego obniżenia świadczeń emerytalnych. Główną przyczyną jest olbrzymi deficyt w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Może zabraknąć setek miliardów złotych.

Wiek emerytalny zostanie podwyższony

Wiek emerytalny może zostać podwyższony. Jest to dosyć prawdopodobne, ponieważ demografia w Polsce jest fatalna. - W dłuższej perspektywie czasu rozwiązanie jest dość proste - wystarczy mieć więcej dzieci. Ale na zwiększenie płodności młodego pokolenia też bym raczej nie liczył, więc pozostaje podwyższanie wieku emerytalnego i/lub manipulowanie algorytmem wyliczania świadczenia emerytalnego, tak by je obniżyć osobom przechodzącym na emerytury - tłumaczył w rozmowie z Business Insider Robert Gwiazdowski, członek rady nadzorczej ZUS.

Kilkaset miliardów deficytu

Gwiazdowski podkreśla wady obowiązującego systemu emerytalnego, a decyzja by obniżyć wiek emerytalny nie pomogła. Ekspert potwierdził też bardzo pesymistyczne prognozy dotyczące deficytu, jakie dotkną emerytury. Na przestrzeni najbliższych pięciu lat deficyt może wynieść nawet 355 mld złotych, a tylko w 2024 roku FUS będzie brakować niemal 85 mld złotych. Członek rady nadzorczej ZUS podkreślił też, że obecnie system wzmacniają Ukraińcy, którzy coraz częściej podejmują się pracy w Polsce, są zatrudniani legalnie i płacą podatki.

Nadchodzą ciężkie czasy

Niestety, zapowiedź eksperta wskazuje na to, o czym eksperci ostrzegają od dawna. Emerytury mogą zostać drastycznie obniżone, nadchodzą ciężkie czasy dla osób, które pobierają świadczenia emerytalne i rentowe. Specjaliści podkreślają, że aktualna sytuacja i tak jest niezła w porównaniu do tego, co czeka Polaków za kilkadziesiąt lat. Portal next.gazeta.pl podaje, powołując się na dane OECD, że młodzi Polacy, którzy teraz rozpoczynają kariery zawodowe, będą dostawać ok 30 procent zarobków. Dla porównania w Czechach pracownicy dostają 45 procent, w Niemczech 50 procent, z kolei Francuzi otrzymują 60 procent.

Tonący brzytwy się chwyta

Rząd Prawa i Sprawiedliwości podejmuje różne działania, by ratować system emerytalny. Niedawno weszły w życie Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), czyli dobrowolny program, który ma pomagać obywatelom oszczędzać. Jednak wydaje się, że to za mało, by ratować sytuację. Bardzo prawdopodobny scenariusz jest taki, że wiek emerytalny zostanie znowu podniesiony.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >