Nadchodzą ciężkie czasy dla emerytów
Photo by Chalmers Butterfield. - Transferred from en.wikipedia to Commons by gustavocarra., CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3544473
Autor Stanisław Węgrowski - 5 Listopada 2019

Emerytów czeka podwyższenie wieku emerytalnego. Alternatywa jest jeszcze gorsza

Wiek emerytalny zostanie prawdopodobnie podwyższony. W przeciwnym wypadku może dojść do znacznego obniżenia świadczeń emerytalnych. Główną przyczyną jest olbrzymi deficyt w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Może zabraknąć setek miliardów złotych.

Wiek emerytalny zostanie podwyższony

Wiek emerytalny może zostać podwyższony. Jest to dosyć prawdopodobne, ponieważ demografia w Polsce jest fatalna. - W dłuższej perspektywie czasu rozwiązanie jest dość proste - wystarczy mieć więcej dzieci. Ale na zwiększenie płodności młodego pokolenia też bym raczej nie liczył, więc pozostaje podwyższanie wieku emerytalnego i/lub manipulowanie algorytmem wyliczania świadczenia emerytalnego, tak by je obniżyć osobom przechodzącym na emerytury - tłumaczył w rozmowie z Business Insider Robert Gwiazdowski, członek rady nadzorczej ZUS.

Kilkaset miliardów deficytu

Gwiazdowski podkreśla wady obowiązującego systemu emerytalnego, a decyzja by obniżyć wiek emerytalny nie pomogła. Ekspert potwierdził też bardzo pesymistyczne prognozy dotyczące deficytu, jakie dotkną emerytury. Na przestrzeni najbliższych pięciu lat deficyt może wynieść nawet 355 mld złotych, a tylko w 2024 roku FUS będzie brakować niemal 85 mld złotych. Członek rady nadzorczej ZUS podkreślił też, że obecnie system wzmacniają Ukraińcy, którzy coraz częściej podejmują się pracy w Polsce, są zatrudniani legalnie i płacą podatki.

Seniorzy mają dostać 10 tys. zł Seniorzy mają dostać 10 tys. zł "na raz". Jest tylko jeden warunekCzytaj dalej

Nadchodzą ciężkie czasy

Niestety, zapowiedź eksperta wskazuje na to, o czym eksperci ostrzegają od dawna. Emerytury mogą zostać drastycznie obniżone, nadchodzą ciężkie czasy dla osób, które pobierają świadczenia emerytalne i rentowe. Specjaliści podkreślają, że aktualna sytuacja i tak jest niezła w porównaniu do tego, co czeka Polaków za kilkadziesiąt lat. Portal next.gazeta.pl podaje, powołując się na dane OECD, że młodzi Polacy, którzy teraz rozpoczynają kariery zawodowe, będą dostawać ok 30 procent zarobków. Dla porównania w Czechach pracownicy dostają 45 procent, w Niemczech 50 procent, z kolei Francuzi otrzymują 60 procent.

W czasach PRL jedna z najważniejszych polskich firm. Teraz grozi jej upadekW czasach PRL jedna z najważniejszych polskich firm. Teraz grozi jej upadekCzytaj dalej

Tonący brzytwy się chwyta

Rząd Prawa i Sprawiedliwości podejmuje różne działania, by ratować system emerytalny. Niedawno weszły w życie Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), czyli dobrowolny program, który ma pomagać obywatelom oszczędzać. Jednak wydaje się, że to za mało, by ratować sytuację. Bardzo prawdopodobny scenariusz jest taki, że wiek emerytalny zostanie znowu podniesiony.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legendarna aktorka i piosenkarka. Fani pogrążeni w żałobie
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News