Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wcześniejsza emerytura. W tych zawodach możesz pracować krócej
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 04.07.2024 14:35

Wcześniejsza emerytura. W tych zawodach możesz pracować krócej

seniorki, pieniądze
Fot. Pixabay/silviarita, materiały własne

Polacy mogą przejść na emeryturę, gdy osiągną odpowiedni wiek (kobiety - 60 lat, mężczyźni - 65 lat). Jak się jednak okazuje, wielu osobom przysługuje wcześniejsza emerytura. Jest cała lista zawodów, w których można pracować krócej.

Powszechny wiek emerytalny w Polsce

Zakończenie kariery zawodowej i przejście na emeryturę jest możliwe po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Jeśli chodzi o Polskę, to kobiety muszą skończyć 60 lat, a mężczyźni - 65 lat. Wówczas mogą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który potem będzie im wypłacał comiesięczne świadczenia.

Co ważne, wysokość emerytury danego seniora zależy od wielu czynników. Aby wypracować minimalne świadczenie (obecnie 1780,96 zł brutto), trzeba posiadać wymagany staż pracy: 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat, jeśli chodzi o mężczyzn.

W Action zacznie się już jutro. Polacy tłumnie ruszą do sklepów

Wiele osób może przejść na emeryturę wcześniej

Jak się jednak okazuje, spora grupa Polaków jest uprawniona do tego, by przejść na emeryturę wcześniej. Trzeba mieć na uwadze, że krócej mogą pracować tylko te osoby, które wykonują konkretne zawody. Przysługuje im emerytura pomostowa, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci o 5 lat wcześniej niż standardową emeryturę. Komu dokładnie przysługuje taki przywilej?

Zobacz także: Bezrobocie w Polsce najniższe od ponad 30 lat. Znamy wstępne dane

W tych zawodach możesz pracować krócej

Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść osoby, które wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Są to między innymi zawody wykonywane pod ziemią, na wodzie lub pod wodą czy w powietrzu. Do emerytury pomostowej uprawnieni są między innymi:

  • rybacy morscy,
  • piloci i personel pokładowy,
  • operatorzy żurawi,
  • członkowie zespołów ratownictwa medycznego,
  • tancerze zawodowi.

Krócej mogą pracować osoby zatrudnione w: górnictwie i energetyce, 
hutnictwie i przemyśle metalowym, zakładach chemicznych, przemyśle drzewnym i papierniczym, transporcie i łączności, rolnictwie, przemyśle rolno-spożywczym, przemyśle poligraficznym oraz służbie zdrowia i opiece społecznej.