Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne informacje o bonie senioralnym. Wielu Polaków może zyskać naprawdę sporo
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.04.2024 15:02

Ważne informacje o bonie senioralnym. Wielu Polaków może zyskać naprawdę sporo

seniorzy
Fot. Pixabay/pasja1000

Proces starzenia się społeczeństw stawia przed instytucją państwa w całej Europie zupełnie nowe wyzwania. W Polsce odpowiedzią na nie ma być jedna z obietnic wyborczych Donalda Tuska w postaci bonu senioralnego. Dziś wiemy już więcej o jej realizacji.

Czym będzie bon senioralny?

Bon senioralny to nowe świadczenie społeczne, które otrzymywać mogą osoby opiekujące się rodzicami w podeszłym wieku, którzy nie są już w pełni samodzielni. Ma pełnić rolę stymulacyjną dla pozostania opiekunów na rynku pracy.

Dzięki bonowi pracujące dzieci osób powyżej 75. roku będą otrzymywać środki na opiekę nad rodzicami. To ma pozwolić im dłużej pozostawać na rynku pracy i opóźniać moment ich przejść na emeryturę.

W tym roku 14. emerytura będzie niższa? Niektórzy seniorzy nie dostaną ani grosza

Bon senioralny a emerytury

W rozmowie z Radiem Zet minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała, że korzyści płynące z bonu senioralnego będą dwojakie. Pierwsza będzie doraźna i przybierze postać bezpośrednich dopłat do opieki nad osobami starszymi dla pracujących dzieci.

Drugą będzie natomiast wpływ pobierania świadczenia na wysokość późniejszej emerytury osób opiekujących się rodzicami. Późniejsze przejście na emeryturę automatycznie będzie skutkować wyższą kwotą wypłacaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych .

Kwota i warunki otrzymania bonu

Na aktualnym etapie prac rozważany jest scenariusz, w którym bon senioralny będzie przysługiwał osobom w wieku od 40 do 50 lat, których rodzice ukończyli 75. rok życia. Chodzi jednak wyłączni o osoby starsze, które nie mogą już funkcjonować samodzielnie i wymagają opieki.

Według wcześniejszych informacji wysokość wypłacanego bonu senioralnego miałaby wynosić 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. W drugiej połowie br. wyniesie ona 4242 zł. Nie należy jednak oczekiwać, że świadczenie zostanie wprowadzone już w lipcu. Okła-Drewnowicz planuje uruchomić konsultacje społeczne dopiero w III kwartale 2024 r.

Źródło: radiozet.pl