BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Waszyngton podpadł Kim Dzong Unowi. Przywódca Korei Płn wyraził swoją opinię o działaniach na Ukrainie

28 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Pjongjang wystosował oświadczenie przywództwa kraju nt. ogłoszonego przez USA wsparcia dla Ukrainy. Według Korei Płn., Waszyngton ponownie posunął się za daleko w polityce zagranicznej i dąży do hegemonii.

W deklaracji siostry Kim Dzong Una - Kum Jo Jong - obok potępienia Stanów Zjednoczonych znalazła się również deklaracja dalszego wspierania Rosji. Kraj ma być “w tym samym okopie co Rosja” przeciwko Ameryce.

Pjongjang: Ameryka eskaluje sytuację

W cytowanym przez forsal.pl oświadczeniu, Kim Jo Jong stwierdziła, że Zachód nie ma prawa do oczerniania egzekucji prawa do samoobrony przez suwerenne państwa. Wsparcie dla Ukrainy nazwała natomiast “eskalacją sytuacji wojennej”.

Zdaniem Kim Jo Jong, działania Amerykanów zmierzają do uzyskania przez nich hegemonii. USA mają ją osiągnąć poprzez wojnę zastępczą - za taką Korea uważa konflikt na Ukrainie.

Korea Płn. jest jednym z dwóch krajów poza Rosją, które uznały niepodległość separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy. Była również jednym z pięciu krajów, które zagłosowały przeciwko rezolucji ONZ potępiającej rosyjską inwazję.

Korea Płn. stoi twardo przy Rosji

Ostatnie tygodnie w relacjach koreańsko-rosyjskich to stałe deklaracje wsparcia Rosji przez koreański reżim. Wspominano m.in. o przekazywaniu broni dla Federacji; pojawiły się doniesienia o pociągach z wyposażeniem wojskowym przekraczającymi granicę.

Pomimo, że zarówno Moskwa, jak i Pjongjang zaprzeczały doniesieniom o przekazywaniu broni, Korea Płn. miała wspierać rosyjską armię transportami przez Azję i Bliski Wschód. Amerykanie są gotowi na wdrożenie odpowiednich sankcji, jeżeli okazałoby to się prawdą.

Tagi:

Korea Północna

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]