BiznesINFO.pl
emerytura waloryzacja 2021 renta

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Waloryzacja emerytur 2021. Rząd się pomylił na korzyść seniorów

9 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Waloryzacja rent i emerytur w tym roku będzie większa niż początkowo zakładał rząd. O wspominanych w lipcu 3,84 proc. polscy seniorzy mogą zapomnieć bowiem nadchodzi wyższa stawka. Jak będą wyglądały zwaloryzowane świadczenia polskich seniorów?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wyniesie tegoroczna waloryzacja

  • Co wpływa na wskaźnik waloryzacji

  • O ile większe świadczenia otrzymają seniorzy

Waloryzacja już od marca

W lipcu tego roku rząd przedstawił Radzie Dialogu Społecznego (RDS) propozycję waloryzacji rent i emerytur na poziomie 3,84 proc. Ostatecznie waloryzacja miała nie być mniejsza niż 50 zł brutto.

Eksperci podkreślają, że jest to jeden z efektów pandemii koronawirusa bowiem Prawo i Sprawiedliwość w obietnicach wyborczych podnosiło, że waloryzacja świadczeń ma wynosić minimum 70 zł. Rządzący chcieli także powoli odchodzić od waloryzacji procentowej na rzecz kwotowej, ponieważ ta druga korzystniej wpływa na ogólny rachunek podwyżek świadczeń seniorów.

Prognozy resortu rodziny i polityki społecznej się nie sprawdziły, a tegoroczna waloryzacja wyniesie 4,24 proc. - informuje portal money.pl. Zaznaczmy, że waloryzacja odpowiada wskaźnikowi inflacji i jak widać, nie jest z nim najlepiej.

- Dzięki dzisiejszemu wskaźnikowi, pokazanemu przez GUS, poznaliśmy ostateczną wysokość waloryzacji rent i emerytur. Wyniesie ona 4.24 proc, czyli więcej, niż szacował rząd. Jest to wysoki, ale nie rekordowy wskaźnik. Dla seniorów jest to oczywiście dobra wiadomość - mówi w rozmowie z portalem Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Ekspert dodał także, że przez większy wskaźnik waloryzacji rząd będzie musiał zaplanować także na to większy budżet. Portal money.pl w swoich wyliczeniach podaje, że będzie to ok. 11 mld zł, a nie jak zakładano wcześniej, 9,6 mld zł.

Waloryzacja emerytur 2021 większa niż zapowiadano

- Dziś na Radzie Ministrów przyjęliśmy nowy wskaźnik minimalnej waloryzacji emerytury o co najmniej 50 zł oraz wskaźnik waloryzacji rent i emerytur na rok 2021 - 104,24 proc. To wyższy wskaźnik niż zakładaliśmy jeszcze parę miesięcy temu. Dodatkowy koszt dla budżetu państwa polskiego to miliard złotych - potwierdził na konferencji premier Mateusz Morawiecki cytowany przez Onet. Dodał także, że Polska wciąż rośnie gospodarczo.

Choć wygląda na to, że seniorzy mają się z czego cieszyć, powody wdrożenia tak wysokiego wskaźnika waloryzacji wcale nie są takie kolorowe. Wysoki wskaźnik wynika z rosnących w zastraszającym tempie cen produktów. Inflacja, zjadając wartość pieniądza, wymaga ilościowego pokrycia powstałej luki. Stąd też po prostu większa kwota.

- Dzisiaj rząd ogłasza sukces, ale taki wskaźnik to przede wszystkim kwestia rosnących cen. Warto podkreślić, że waloryzacja procentowa jest najbardziej sprawiedliwa bowiem świadczenie jest waloryzowane proporcjonalnie w zależności od tego kto, jaką emeryturę wypracował. W związku z tym zasadne po raz kolejny jest pytanie, czy powinniśmy wprowadzać 14 emeryturę w roku kiedy waloryzacja będzie na tak wysokim poziomie. Tego rodzaju bonus jest niekorzystny dla systemu - skomentował Sobolewski w rozmowie z Onetem.

Świadczenia rentalne i emerytalne podlegają corocznej waloryzacji. Zmiany dotyczące tegorocznej waloryzacji wchodzą w życie od 1 marca i od tego dnia seniorzy mogą cieszyć się wyższym świadczeniem.

Obecnie minimalna kwota emerytury wynosi 1200 zł brutto, czyli około 1026 zł na rękę. W tej samej kwocie wypłacana jest renta z tytułu niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 900 zł brutto.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >