Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Waloryzacja emerytur 2021. Rząd się pomylił na korzyść seniorów
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 09.02.2021 01:00

Waloryzacja emerytur 2021. Rząd się pomylił na korzyść seniorów

emerytura waloryzacja 2021 renta
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wyniesie tegoroczna waloryzacja

  • Co wpływa na wskaźnik waloryzacji

  • O ile większe świadczenia otrzymają seniorzy

Waloryzacja już od marca

W lipcu tego roku rząd przedstawił Radzie Dialogu Społecznego (RDS) propozycję waloryzacji rent i emerytur na poziomie 3,84 proc. Ostatecznie waloryzacja miała nie być mniejsza niż 50 zł brutto.

Eksperci podkreślają, że jest to jeden z efektów pandemii koronawirusa bowiem Prawo i Sprawiedliwość w obietnicach wyborczych podnosiło, że waloryzacja świadczeń ma wynosić minimum 70 zł. Rządzący chcieli także powoli odchodzić od waloryzacji procentowej na rzecz kwotowej, ponieważ ta druga korzystniej wpływa na ogólny rachunek podwyżek świadczeń seniorów.

Prognozy resortu rodziny i polityki społecznej się nie sprawdziły, a tegoroczna waloryzacja wyniesie 4,24 proc. - informuje portal money.pl. Zaznaczmy, że waloryzacja odpowiada wskaźnikowi inflacji i jak widać, nie jest z nim najlepiej.

- Dzięki dzisiejszemu wskaźnikowi, pokazanemu przez GUS, poznaliśmy ostateczną wysokość waloryzacji rent i emerytur. Wyniesie ona 4.24 proc, czyli więcej, niż szacował rząd. Jest to wysoki, ale nie rekordowy wskaźnik. Dla seniorów jest to oczywiście dobra wiadomość - mówi w rozmowie z portalem Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Ekspert dodał także, że przez większy wskaźnik waloryzacji rząd będzie musiał zaplanować także na to większy budżet. Portal money.pl w swoich wyliczeniach podaje, że będzie to ok. 11 mld zł, a nie jak zakładano wcześniej, 9,6 mld zł.

Waloryzacja emerytur 2021 większa niż zapowiadano

- Dziś na Radzie Ministrów przyjęliśmy nowy wskaźnik minimalnej waloryzacji emerytury o co najmniej 50 zł oraz wskaźnik waloryzacji rent i emerytur na rok 2021 - 104,24 proc. To wyższy wskaźnik niż zakładaliśmy jeszcze parę miesięcy temu. Dodatkowy koszt dla budżetu państwa polskiego to miliard złotych - potwierdził na konferencji premier Mateusz Morawiecki cytowany przez Onet. Dodał także, że Polska wciąż rośnie gospodarczo.

Choć wygląda na to, że seniorzy mają się z czego cieszyć, powody wdrożenia tak wysokiego wskaźnika waloryzacji wcale nie są takie kolorowe. Wysoki wskaźnik wynika z rosnących w zastraszającym tempie cen produktów. Inflacja, zjadając wartość pieniądza, wymaga ilościowego pokrycia powstałej luki. Stąd też po prostu większa kwota.

- Dzisiaj rząd ogłasza sukces, ale taki wskaźnik to przede wszystkim kwestia rosnących cen. Warto podkreślić, że waloryzacja procentowa jest najbardziej sprawiedliwa bowiem świadczenie jest waloryzowane proporcjonalnie w zależności od tego kto, jaką emeryturę wypracował. W związku z tym zasadne po raz kolejny jest pytanie, czy powinniśmy wprowadzać 14 emeryturę w roku kiedy waloryzacja będzie na tak wysokim poziomie. Tego rodzaju bonus jest niekorzystny dla systemu - skomentował Sobolewski w rozmowie z Onetem.

Świadczenia rentalne i emerytalne podlegają corocznej waloryzacji. Zmiany dotyczące tegorocznej waloryzacji wchodzą w życie od 1 marca i od tego dnia seniorzy mogą cieszyć się wyższym świadczeniem.

Obecnie minimalna kwota emerytury wynosi 1200 zł brutto, czyli około 1026 zł na rękę. W tej samej kwocie wypłacana jest renta z tytułu niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 900 zł brutto.