Emerytura w Polsce
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 9 Lutego 2021

Najwyższa i najniższa emerytura w Polsce. Obydwie kwoty zaskakują

Mimo upływu lat emerytura emeryturze jest w dalszym ciągu nierówna. Różnica między najwyższym a najniższym świadczeniem senioralnym wypłacanym w Polsce wynosi aż kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co zrobić, aby zapewnić sobie godny byt na starość? Sposób jest prosty, choć wymaga dużej dyscypliny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest najwyższa i najniższa emerytura wypłacana w Polsce
  • Ile osób otrzymuje świadczenie minimalne
  • Jakie są różnice w emeryturach u kobiet i mężczyzn

Najwyższa i najniższa emerytura w Polsce. Ciężka praca naprawdę popłaca

Emerytura zależy od wartości zgromadzonych składek. Co to oznacza w praktyce? Im więcej przepracowanych lat, tym wyższa kwota świadczenia senioralnego.

Aktualny rekordzista pobiera emeryturę rzędu 34 tys. zł w skali miesiąca. Radio Zet donosi, że na tak wysokie świadczenie może liczyć 86-letni mężczyzna, który pracował przez 62 lata. Na przeciwległym końcu plasuje się seniorka, której emerytura wynosi zaledwie 2 gr. W całym swoim zawodowym życiu opłaciła składkę za jeden dzień pracy. Takich osób w Polsce nie jest jednak zbyt wiele.

Dużo bardziej niepokojące są dane dotyczące liczby seniorów z emeryturą minimalną. Według wyliczeń ZUS najniższe świadczenie pobiera ponad 330 tys. osób. W ubiegłym roku tzw. emerytura głodowa wynosiła 1200 zł brutto. Od marca 2021 r. seniorzy będą mogli liczyć na podwyżkę najniższego świadczenia o 50 zł. Oznacza to, że tysiące Polaków będzie żyło za mniej niż 1100 zł na rękę.

Jednak nie każdemu należy się emerytura minimalna. Aby zdobyć prawo do świadczenia minimalnego trzeba spełnić dwa warunki. Po pierwsze, należy osiągnąć wiek emerytalny (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni). Po drugie, trzeba mieć na koncie odpowiedni staż pracy (20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn), do którego wlicza się okres składkowy i nieskładkowy.

Przy wyliczeniach należy stosuje się zasadę, zgodnie z którą na trzy lata składkowe może przypadać tylko jeden rok nieskładkowy. Portal bankomania.pl podaje, że do okresu braku aktywności zawodowej wlicza się m.in. czas pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego i urlop bezpłatny.

Skala osób z najniższym świadczeniem jest bardzo duża, co wpływa także na uśrednioną kwotę emerytury wypłacanej w Polsce. Portal money.pl donosi, że w skali całego kraju Polacy otrzymują średnio 2,4 tys. zł brutto, czyli ok. 2 tys. netto.

Emerytalne nierówności

Dysproporcje w wysokości emerytur widać także w kontekście płci. Tendencja zauważalna w Polsce wskazuje, że emerytura kobiety jest niższa o około jedną trzecią niż mężczyzny, choć po reformie wieku emerytalnego autorstwa PiS różnice mogą sięgać nawet 40 proc.

Położenie polskich seniorek jest jednym z najmniej korzystnych w całej Unii Europejskiej. Jednak dane Eurostatu są mniej pesymistyczne niż wyliczenia krajowe i wskazują, że uśredniony rozdźwięk między świadczeniami mężczyzn a kobiet w całej Wspólnocie wynosi 29 proc., a w Polsce - 20 proc.

Problemem polskiego systemu emerytalnego jest także wysokość świadczenia senioralnego w odniesieniu do wcześniejszego wynagrodzenia. Z analizy OECD wynika, że obywatele Niderlandów czy Chorwacji po przejściu na emeryturę otrzymują ponad 100 proc. pensji, którą pobierali w życiu zawodowym. Portugalczycy mogą liczyć na 95 proc. wartości wynagrodzenia, a Włosi - na 93 proc.

Jak na tym tle wypada Polska? Forsal podaje, że polscy emeryci plasują się w tym rankingu niemal na szarym końcu. Seniorzy w naszym kraju otrzymują bowiem niespełna 40 proc. wcześniejszej pensji. Niższe stawki są tylko w Meksyku (30 proc.), Wielkiej Brytanii (29 proc.) i RPA (18 proc.).

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News