PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Sytuacja finansowa osob starszych, problemy finansowe seniorow, oszczedzanie, liczenie domowego budzetu, gliniana skarbonka swinka i monety na stole
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 9 Stycznia 2021

Waloryzacja emerytur to nie wszystko. Marzec, maj i listopad są kluczowymi miesiącami dla polskich seniorów

Waloryzacja świadczeń rentalnych oraz emerytalnych, a do tego trzynasta i czternasta emerytura - takie benefity czekają na polskich seniorów w 2021 r. Co więcej. kilka miesięcy w roku stanowi kluczową kwestię dla polskich emerytów, bowiem to właśnie wtedy będą mogli liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. Sprawdźmy zatem co czeka na polskich seniorów, ile wyniesie waloryzacja emerytur, a ile pieniędzy dostaną w ramach trzynastek i czternastek.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie podwyżki rent i emerytur przyniesie tegoroczna waloryzacja
  • Na jakie dodatkowe świadczenia mogą liczyć emeryci i w jakich kwotach zostaną one wypłacone
  • Jakie jeszcze pomysły szykuje rząd w związku z emeryturami

Waloryzacja emerytur już za chwilę

Po raz pierwszy o tegorocznej waloryzacji rent i emerytur usłyszeliśmy latem tego roku. "Rząd proponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. na poziomie ustawowego minimum, wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r." - napisano wówczas na rządowej stronie.

Wskaźnik waloryzacji wyniesie 3,84 proc., ale świadczenia wzrosną o co najmniej 50 zł. Podwyżek rent i emerytur polscy seniorzy mogą spodziewać się już w marcu, dlatego jest to pierwszy z kluczowych miesięcy na pieniężnej mapie emeryta i rencisty.

- Od 2016 roku do 2020 r. minimalna emerytura i renta wzrosły o 36 proc. - z 882,56 zł do 1200 zł. Od marca przyszłego roku świadczenia te wzrosną do 1250 zł. To najlepiej dowodzi, że zależy nam na poprawie sytuacji osób starszych otrzymujących najniższe świadczenia - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W górę pójdą także kryteria dochodowe. Z informacji opublikowanych na rządowej stronie wynika, że próg dochodowy przy świadczeniu miesięcznie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie wynosić 1750 zł. Jednocześnie podwyżce ulegnie kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych - będzie to 2450 zł.

Rekordzista dostaje prawie 23 tys. zł emerytury, prezes ZUS ujawnia. Każdy może, a mało kto korzystaRekordzista dostaje prawie 23 tys. zł emerytury, prezes ZUS ujawnia. Każdy może, a mało kto korzystaCzytaj dalej

Obecnie kwota minimalnej emerytury oraz poszczególnych rodzajów świadczeń rentalnych wynosi 1200 zł. Z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 900 zł.

Waloryzacja, ale także trzynastka i czternastka czekają na polskich seniorów

Waloryzacja emerytury to nie jest jedyna niespodzianka czekająca na emerytów w tym roku. W maju 2021 r. po raz drugi otrzymają trzynastą emeryturę przyznawaną wszystkim uprawnionym w kwocie minimalnej emerytury.

W maju 2020 r. kwota trzynastej emerytury wyniosła 1200 zł, natomiast w tym roku będzie to już 1250 zł. Warto wiedzieć, że świadczenie jest z roku na rok waloryzowane i nie podlega żadnemu opodatkowaniu. Pytani przez dziennikarzy emeryci zgodnie podkreślają, że jest to dla nich niewątpliwy zastrzyk gotówki.

Nowym świadczeniem, które zostanie wypłacone w listopadzie tego roku jest czternasta emerytura. W tym przypadku kwota świadczenia także będzie równa minimalnej emeryturze, jednakże inne będą zasady przeliczania.

Czternasta emerytura w pełnej kwocie, czyli 1250 zł będzie przysługiwała tylko tym emerytom, których miesięczne świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W pozostałych przypadkach będzie ona przeliczana na zasadzie "złotówka za złotówkę".

Okazuje się, że w powietrzu wisi również pomysł wprowadzenia emerytur stażowych. Jest to autorski pomysł Andrzeja Dudy realizowany we współpracy z NSZZ Solidarność. Emerytura stażowa umożliwiłaby przejście na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn. Najniższa emerytura stażowa mogłaby wynieść 1560 zł brutto.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News