Waloryzacja emerytur 2021 - wiemy już na jakie podwyżki mogą liczyć emeryci.
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 4 Stycznia 2021

Waloryzacja emerytur 2021 może pomóc w czasach kryzysu. Wiemy, na ile mogą liczyć emeryci

Waloryzacja emerytur będzie w 2021 roku rekordowo wysoka i odbędzie się na nowych zasadach. Wiemy już, ile wyniesie wskaźnik waloryzacji i jak wysokie będą podwyżki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile zwiększą się emerytury,
  • Jaki jest wskaźnik waloryzacji emerytur na 2021 rok,
  • Jak wysoką podwyżkę otrzymają osoby z najniższymi świadczeniami.

Waloryzacja emerytur 2021

Wiemy już, że dzięki waloryzacji emerytur w 2021 r. świadczenia wzrosną o minimum 50 zł brutto. Z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac rządu wynika, że najniższe emerytury wzrosną do 1250 zł, a najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 937,50 zł.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono przygotowane przez MRiPS założenia projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, podaje PAP.

W dokumencie podkreślono, że mimo wprowadzanych zmian, które mają na celu poprawienie sytuacji materialnej osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe są one w dalszym ciągu niewystarczające, by pokryć koszty utrzymania.

Nowe zasady waloryzacji

W związku z powyższym rząd zaproponował, by w 2021 roku, podobnie jak miało to miejsce wcześniej, zostały zmodyfikowane obowiązujące zasady waloryzacji.

Andrzej Duda zawetował ustawę PiS. W partii nie ukrywają zaskoczeniaAndrzej Duda zawetował ustawę PiS. W partii nie ukrywają zaskoczeniaCzytaj dalej

- Zmiana dotychczasowych zasad waloryzacji to duża korzyść dla emerytów i rencistów. I tak od 1 marca br. najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne wzrosły do 1200 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł. Świadczenia do wysokości 1 966,29 zł wzrosły o 70 zł, natomiast świadczenia powyżej tej kwoty wzrosną o 3,56% - mówiła w ubiegłym roku cytowana w komunikacie resortu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zgodnie z propozycją rządu wszystkie emerytury i renty w 2021 r. będą wyższe o ustawowy wskaźnik waloryzacji, z gwarantowaną kwotą podwyżki 50 zł. Dzięki temu najniższe świadczenia emerytalne zostaną podniesione do 1250 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - do 937,50 zł.

Oprócz tego z wykazu prac rządu wynika, że zostanie wprowadzony przepis na wypadek, gdyby okazało się, że rzeczywisty wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych (który znany będzie dopiero w lutym), wyniesie więcej niż 104,16 proc., które zapewniają dodatkowe 50 zł w odniesieniu do najniższych świadczeń.

W takim przypadku waloryzacji świadczeń w 2021 r. dokona się rzeczywistym wskaźnikiem waloryzacji, określonym w art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - zaznaczono w wykazie prac rządu.

W 2020 roku wskaźnik waloryzacji emerytur wyniósł 103,56 proc., dzięki czemu wszystkie emerytury wzrosły o 3,56 proc., a minimalna podwyżka wyniosła 70 zł.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. 14. emerytura coraz bliżej wypłaty. Świadczenie otrzymają miliony Polaków
  2. Biedronka reaguje na podatek cukrowy. Sieć zmniejszyła objętość podstawowego produktu
  3. Brytyjczycy ostrzegają w kwestii szczepionek. Niewłaściwe ich połączenie może spowodować problemy

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News