Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > W Polsce można dostać nowe drzwi lub okna całkowicie za darmo
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 12.03.2023 21:16

W Polsce można dostać nowe drzwi lub okna całkowicie za darmo

pukanie do drzwi
BiznesInfo

Zainwestowanie w nowe okna w domu lub mieszkaniu to ważna inwestycja, która przynosi wiele korzyści, takich jak chociażby poprawa izolacji termicznej czy estetyki wnętrza. Niestety, koszty wymiany okien są zazwyczaj dość wysokie, co zmusza wiele osób do odkładania tej decyzji. W Polsce istnieje program, który pozwala na zmniejszenie kosztów wymiany okien, a nawet otrzymanie 100% zwrotu kosztów.

Programy "Czyste Powietrze" i "Ciepłe Mieszkanie"

Program "Czyste Powietrze" umożliwia staranie się o dopłatę lub całkowite sfinansowanie wymiany okien w domach, podczas gdy program "Ciepłe Mieszkanie" umożliwia skorzystanie z podobnych korzyści dla mieszkańców bloków.

Jednak według danych portalu Murator Plus, aż 56% Polaków, którzy wymieniali swoje okna, nie było świadomych możliwości uzyskania dopłat. 

Jedynie 13% badanych osób wiedziało o programach i zdecydowało się skorzystać z tej opcji.

Całkowity zwrot kosztów termomodernizacji

Murator Plus informuje, że od tego roku istnieje możliwość składania wniosków o pełną termomodernizację domu, w tym również o wymianę drzwi i okien, przez osoby zainteresowane.

Aby otrzymać całkowity zwrot kosztów termomodernizacji, wymagane jest zredukowanie zapotrzebowania na ciepło dzięki przeprowadzonym pracom remontowym o ponad 40%.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie

Jednak, aby skorzystać z tej formy dofinansowania, konieczne jest spełnienie pewnego warunku – wniosek może złożyć jedynie osoba, która jest zarejestrowana jako właściciel domu (w księgach wieczystych).

Murator Plus informuje, że dofinansowanie może być udzielone wyłącznie na okna o przenikalności cieplnej nie przekraczającej 0,9W oraz na drzwi wejściowe, których przenikalność cieplna nie przekracza 1,3W.

Więcej informacji na temat omawianego programu można znaleźć tutaj:

https://czystepowietrze.gov.pl/