Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > W 2024 roku wojsko wezwie 230 tys. osób. Wiemy, kto dostanie pismo
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 27.09.2023 09:19

W 2024 roku wojsko wezwie 230 tys. osób. Wiemy, kto dostanie pismo

list-kobieta-skrzynka-korespondencja
Marek BAZAK/East News

W 2024 roku przed komisjami wojskowymi stawić ma się aż 230 tys. osób. “Fakt” informuje, że pierwsze pisma mają dotrzeć do adresatów już za kilka tygodni. Należy pamiętać, że służby wezwą nie tylko mężczyzn, ale również wybrane kobiety, a nieusprawiedliwiona nieobecność na kwalifikacji wojskowej niesie za sobą poważne konsekwencje.

Kwalifikacja wojskowa – co to takiego?

Na początek wyjaśnijmy, że kwalifikacja wojskowa nie oznacza poboru do armii. Jej celem jest przede wszystkim określenie, czy wskazani obywatele mają odpowiednie zdolności do pełnienia służby wojskowej oraz wprowadzenie danych tych osób do ewidencji wojskowej. Kwalifikację przeprowadza się każdego roku. Jej termin określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej. Z dokumentu tego wiemy również, jakie roczniki i grupy osób podlegają obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Amerykańska firma rekrutuje Polaków. Zarobki zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych Tysiące osób opuści polskie więzienia. Zmiana przepisów już 1 października

Kiedy odbędzie się kwalifikacja i kto dostanie wezwanie?

Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa ma zostać przeprowadzona między 1. lutego a 30. kwietnia. W tym czasie obowiązek stawienia się na komisji czeka 230 tys. osób. W gronie wezwanych są następujące grupy:

  • mężczyźni urodzeni w 2005 roku,
  • mężczyźni z rocznika 2000-2004 – bez określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • osoby, które między 2022 a 2023 rokiem uznano za czasowo niezdolne do służby,
  • kobiety urodzone w latach 1997-2005 z kwalifikacjami przydatnymi dla armii. Pisma dostaną zarówno te, które jeszcze nie stawiły się jeszcze do kwalifikacji, jak i te, które kończą studia w 2023/2024 na kierunkach interesujących wojsko (poniżej wyjaśniamy, o jakie kierunki chodzi),
  • osoby pełnoletnie zgłaszające się na ochotnika i osoby bez kategorii w wieku do 60 lat, które zgłoszą się z własnej inicjatywy.

Te kierunki studiów są przydatne dla wojska

Wezwania mogą spodziewać się kobiety we wskazanym wyżej przedziale wiekowym i posiadające wykształcenie bądź kwalifikacje zawodowe niezbędne do pracy na stanowiskach medycznych, weterynaryjnych, lotniczych i morskich. Interesujące dla wojska kierunki studiów, poza lekarskim i lekarsko-dentystycznym, to m.in. analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne i weterynaria. Cenne są również kierunki związane z kształceniem w zakresie psychologii oraz nauka w zawodach technik farmaceutyczny i technik weterynarii.

Kwalifikacji wojskowej nie wolno unikać

Wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej powinny zostać doręczone na minimum 7 dni przed terminem komisji. Doręcza się je za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jeśli ktoś nie może się stawić w określonym terminie, musi poinformować o tym odpowiedniego urzędnika. Zgodnie z przepisami ustawy o obronie Ojczyzny brak uzasadnionej przyczyny nieobecności na komisji może skutkować doprowadzeniem na komisję przez policję bądź nałożeniem grzywny.