Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Uwaga kierowcy. Nowe przepisy. Nie spełnisz norm, nie wjedziesz do centrum miasta
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 21.08.2023 21:41

Uwaga kierowcy. Nowe przepisy. Nie spełnisz norm, nie wjedziesz do centrum miasta

Wnętrze samochodu
Iberion

W poniedziałek 21 sierpnia weszła w życie nowelizacja przepisów o normach emisji spalin. Nie oznacza ona dobrych wieści dla osób, które planują zakupić używany samochód. Już niedługo bowiem niektóre pojazdy nie będą mogły wjechać do centrów miast z powodu zakazu.

Nowe przepisy już obowiązują

Cała sprawa obraca się wokół Stref Czystego Transportu. Jak podaje SuperExpress, wzorem zachodnich miast wprowadzenie SCT w przyszłym roku planują Kraków oraz Warszawa.

Jest to możliwe dzięki nowelizacji prawa, która weszła w życie w poniedziałek 21 sierpnia. Najbardziej nowe przepisy dotkną jednak tych osób, które mają bądź zamierzają zakupić auto z rynku wtórnego.

Łatanie dziur

Dlaczego jednak dopiero teraz wprowadzenie SCT jest możliwe? Według informacji SuperExpressu, jedną z głównych przeszkód był brak danych o normach emisji spalin w samochodach w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Obecność tych danych w systemie ma bowiem pozwolić na weryfikację, czy dany pojazd może wjechać do Strefy Czystego Transportu. Dodatkowo osoby szukające samochodu używanego będą wiedziały, jaką normę spalania spełnia silnik.

Algorytmy w akcji

Z informacji serwisu Autokult cytowanych przez SuperExpress wynika, że za określenie norm emisji wszystkich samochodów będzie odpowiadać algorytm. Najpierw sprawdzi obecność informacji w dowodzie rejestracyjnym.

Jeżeli nic nie zostanie znalezione, zgodność silnika z normami spalania zostanie określona specjalnymi obliczeniami. Pod uwagę mają być brane m.in. rok produkcji pojazdu, marka i typ samochodu oraz informacje dot. silnika. W ostateczności zostaną użyte wytyczne z odpowiedniego rozporządzenia ministra infrastruktury.