BiznesINFO.pl
Utrzymanie mieszkania coraz droższe

Flickr/Marco Verch

Utrzymanie mieszkania horrendalnie drogie. Polacy nie dają sobie rady z kosztami

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Utrzymanie mieszkania trzyosobowej rodziny przekroczyło w zeszłym miesiącu tysiąc złotych - wynika z wyliczeń HRE Investments. Kwota ta nie uwzględnia czynszu za najem bądź raty kredytu hipotecznego. Eksperci prognozują, że lepiej niestety nie będzie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Utrzymanie mieszkania przekroczyło poziom 1000 zł

  • Co w ostatnim czasie zdrożało

  • Dlaczego nie należy spodziewać się obniżki wydatków

Utrzymanie mieszkania horrendalnie drogie

O tym, że utrzymanie mieszkania jest drogie wie każdy komu co miesiąc przypada smutny obowiązek regulowania rachunków. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że statystyczna trzyosobowa polska rodzina wydała w kwietniu na ten cel ponad 1 tys. zł i to bez uwzględnienia czynszu za najem czy raty kredytu hipotecznego. 

Przykre dane w tej sprawie ujawnił Bartosz Turek, analityk HRE Investments. Owe dane jak podaje Business Insider Polska opierają się o informacje przekazane przez Główny Urząd Statystyczny w sprawie inflacji, a także publikowane raz do roku informacje dotyczące wydatków trzyosobowych gospodarstw domowych. 

Zsumowanie tych wszystkich informacji wyłoniło smutny obraz rekordowych wydatków, jakie statystyczna rodzina Kowalskich musiała ponieść w ubiegłym miesiącu. Określenie “rekordowe” nie jest niestety w tym wypadku nadużyciem, gdyż jak zauważa HRE Investments, po raz pierwszy odkąd zbierane są tego rodzaju dane, przekroczono barierę tysiąca złotych. Co istotne, w zestawieniu uwzględniono jedynie rodziny posiadające mieszkanie na własność, stąd jak wspomniano wydatki nie uwzględniają czynszu za najem czy raty kredytu hipotecznego. 

Jak podaje za HRE Investments Business Insider Polska w ciągu roku wydatki na utrzymanie mieszkania wzrosły o 48,5 zł (5 proc.). 

Co przyczyniło się do wzrostu wydatków? Tu można by odwrócić pytanie zastanawiając się, co nie przyczyniło się do podwyżek, gdyż w ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że drożeje dosłownie wszystko. 

Bartosz Turek zwraca jednak uwagę, że w największym stopniu na podwyżki wpłynęły rosnące ceny energii elektrycznej (średnio o ok. 10 proc.), a także opłat za wywóz śmieci (wzrost o 28 proc.). 

Ze znaczącymi  wzrostami opłat za wywóz śmieci jak już niejednokrotnie informowaliśmy mierzą się od kwietnia warszawiacy. Wszystko dlatego, że pod koniec zeszłego roku stołeczni radni zdecydowali o powiązaniu wysokości tej opłaty ze zużyciem wody, co dla części gospodarstw domowych oznacza niemal czterokrotną podwyżkę z 65 zł do ponad 250 zł. 

Analityk HRE Investments zwraca również uwagę na rosnące ceny usług naprawczo-remontowych o czym przekonał się każdy, kto w ostatnim czasie zmuszony był wezwać fachowca. Wzrosły również ceny mebli czy usług kanalizacyjnych. 

Czy jest zatem coś za co płacimy mniej niż rok temu? Okazuje się, że tak. Ekspert przypomina, że o ponad 4 proc. zmniejszyła się cena gazu i o blisko 0,5 proc. cena środków czyszczących. 

Będzie lepiej?

Na tym jednak koniec dobrych wiadomości. Za pozytywne trudno bowiem uznać prognozy zgodnie z którymi w kolejnych miesiącach zmniejszenia wydatków na utrzymanie mieszkania nie należy się spodziewać. Jak już informowaliśmy w związku z rosnącymi kosztami emisji CO2 rosnąć będą ceny prądu (z przywoływanej już przez naszą redakcję rządowej analizy, do której dotarł “Fakt” wynika, że w perspektywie dekady będziemy płacić za prąd ok. 700 zł więcej niż dotychczas). HRE Investments zwraca uwagę, że w górę mogą pójść również ceny ogrzewania, a także usług remontowych. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >