BiznesINFO.pl
Dziś zaczął się szczyt Unii Europejskiej. O czym rozmawiają przedstawiciele państw członkowskich?

Pixnio

Unia Europejska zamierza rozszerzyć swoje kompetencje. Ma to pomóc w walce z pandemią

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Unia Europejska będzie dążyła do zwiększenia swoich kompetencji. Zdaniem Szefa Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego pomoże to zapobiec kolejnym kryzysom wywołanym przez pandemię.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są plany Davida Sassolego wobec przyszłości Unii Europejskiej

  • W jaki sposób Unia Europejska miałaby zwiększyć swoje kompetencje

  • Jakie tematy będą poruszane podczas szczytu Unii Europejskiej

Unia Europejska powinna mieć większe kompetencje

Unia Europejska powinna mieć, zdaniem szefa Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego, więcej kompetencji. Włoski polityk apelował w czwartek do państw członkowskich, by te delegowały większą ilość swoich kompetencji na poziom Unii, aby powstrzymać ewentualne kolejne kryzysy wynikające z epidemii koronawirusa. Jego zdaniem zmiana traktatów nie powinna być traktowana jako tabu.

- Potrzebujemy jakościowego skoku. Musimy zagwarantować, że sytuacja nie powróci do stanu sprzed (pandemii). Powinniśmy delegować więcej kompetencji na rzecz UE, tak abyśmy mieli prawdziwie wspólną politykę ochrony zdrowia. Jak inaczej możemy się bronić przed kolejnymi pandemiami i kryzysami? Jeśli oznacza to zmianę traktatów, to nie może to być tabu - tłumaczył polityk cytowany przez PAP podczas czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli.

- Delegowanie kompetencji musi się odbyć, żeby zapewnić to, czego oczekują od nas nasi obywatele, czyli chronić ich zdrowie za pośrednictwem prawdziwie europejskiej polityki - dodał.

Zdaniem Sassolego konieczna jest również europejska polityka "regulowania mobilności" w UE. Zaświadczenie o szczepieniach jest instrumentem polityki mobilności, który jest skuteczny - stwierdził przewodniczący europarlamentu.

PAP przypomina, że temat certyfikatów szczepień był jednym z tematów, które miały paść podczas wideoszczytu Rady Europejskiej.

Wideoszczyt Unii Europejskiej

Szczyt Unii Europejskiej rozpoczął się dzisiaj o 18:00 w formie wideokonferencji. Udział w nim bierze m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Tematy szczytu krążą przede wszystkim wokół tego, co w tej chwili jest najważniejsze - cały czas obecnej epidemii COVID-19. Przedstawiciele krajów członkowskich skupiają się przede wszystkim na tym, co do tej pory udało się już osiągnąć w związku z pandemią, a także tego, w jaki sposób przyspieszyć dostawy szczepionek. Rozmowy mają dotyczyć także tzw. paszportów szczepień, dzięki którym możliwa będzie kontrola przemieszczania się osób zaszczepionych po terenie Unii Europejskiej.

Jutro, podczas drugiego dnia szczytu w spotkaniu będzie uczestniczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, aby wymienić poglądy na temat stosunków UE-NATO. Wówczas ma zostać przeprowadzona strategiczna debata na temat europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Tagi:

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >