Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle polska rodzina wyda na Boże Narodzenie. Nie każdego będzie stać
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 03.12.2023 18:46

Tyle polska rodzina wyda na Boże Narodzenie. Nie każdego będzie stać

Koszyk sklepowy i półki
Pixabay/Oleksandr Pidvalnyi

Początek Adwentu jest idealną okazją do pierwszych kalkulacji kosztów nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Niestety, nie ma dobrych wieści - będą one kosztować fortunę do tego stopnia, że nawet przysłowie “tani jak barszcz” traci swoje znaczenie.

Święta już za pasem

Świąteczna atmosfera panuje w handlu i mediach już od początku listopada. Reklamy z motywami bożonarodzeniowymi czy piosenki świąteczne dosłownie zasypują Polaków z każdej strony - i to obok doniesień dotyczących kwestii handlu w Wigilię.

I niedziela Adwentu, wypadająca 3 grudnia, jest idealnym momentem na rozpoczęcie przygotowań do świąt. Do Mikołajek pozostały tylko trzy dni, zaś 24 grudnia już za równo 3 tygodnie.

Kupił dwa kawałki smażonego sera na jarmarku we Wrocławiu i pokazał paragon. W sieci zawrzało

Nie ma dobrych wieści

Z tej okazji, portal fakt.pl postanowił sprawdzić, ile konkretnie mogą kosztować Polaków nadchodzące święta Bożego Narodzenia. I niestety, dobrych wieści brak - obecna sytuacja gospodarcza jednoznacznie wskazuje, że trzeba będzie wydać dosłownie fortunę.

Nieodłącznym elementem świąt jest barszcz czerwony, który nomen omen jest związany z cenami przysłowiem “tani jak barszcz”. Taniości jednak szukać próżno - 1,5 litra kosztuje średnio 6,16 zł. Kapusta i grzyby również nie są tanie - trzeba na nie wydać odpowiednio 4,29 zł/kg oraz 5 zł.

Koszty są astronomiczne

Na stole wigilijnym bardzo częstym widokiem są śledzie. Kilogram tychże ryb jest z kolei wydatkiem blisko 13 zł, zaś filet z mintaja kosztuje 9 zł więcej, co zdecydowanie zaboli kieszeń. Koszt składników na sałatkę jarzynową również jest wysoki - najwięcej trzeba będzie na słoik majonezu (przeszło 5 zł), zaś najtańsze będą ziemniaki - ponad 2 zł/kg.

Również wysokie są zarówno ceny gotowych ciast, jak i składników do nich potrzebnych. Chętni na samodzielne przygotowanie sernika będą musieli zapłacić blisko 9 zł za twaróg, zaś masa makowa do makowca to koszt bliski 7 zł.

W tym roku można rozważyć zmianę sklepu, w którym zwyczajowo dokonuje się świątecznych zakupów. Za 30 produktów najwięcej zapłacimy w sieci Stokrotka - aż 262,62 zł. Najtaniej z kolei będzie w Biedronce - tutaj jest to wydatek “tylko” 174,36 zł. Średni koszt zakupów wyniesie z kolei 216,57 zł.

źródło: fakt.pl