Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > TVP z kolejnymi olbrzymimi dotacjami. Wyemitowano specjalne obligacje
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 15.03.2021 01:00

TVP z kolejnymi olbrzymimi dotacjami. Wyemitowano specjalne obligacje

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 29.09.2020. Siedziba Telewizji Polskiej
East News, Piotr Molecki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy TVP otrzyma obligacje

  • W jaki sposób PiS ominął dyskusję z prezydentem na temat rekompensaty dla TVP

  • Ile pieniędzy TVP otrzymało w 2020 r.

TVP z obligacją

TVP obecnie przeżywa złote czasy w swojej historii. Prezes Telewizji Publicznej, Jacek Kurski, dzięki ogromnym środkom reaktywował szereg dawnych formatów telewizyjnych, stworzył nowe, a także doinwestował aktualne. Na scenie TVP na stałe zagościło także disco polo, którego wielkim fanem jest sam prezes Kurski.

Wpompowanie tak ogromnych pieniędzy w TVP nie byłoby możliwe bez wpływów z abonamentu RTV. Rząd skrupulatnie pilnuje ściągalności abonamentu RTV do tego stopnia, że czasami rachunki osiągają kuriozalne podłoże. Przekonał się o tym m.in.: były minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski.

TVP może liczyć także na rekompensaty wypłacane z budżetu państwa. W 2020 r. do TVP "trafiło 1,71 mld zł, 119,2 mln zł do Polskiego Radia, a 119,3 mln zł do rozgłośni regionalnych" - informuje Business Insider.

Cytując nazwę jednego z flagowych programów TVP, która idealnie wpasuje się w sytuację: "To był rok!" i wszystko wskazuje na to, że ten będzie jeszcze lepszy. Dlaczego?

TVP otrzyma rekompensatę

15 marca w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych zarejestrowane zostaną obligacje skarbowe o wartości 650 mln zł dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni publicznych.

"Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej [...] wyemitował obligacje zerokuponowe (seria OH0423) o terminie wykupu 25 kwietnia 2023 roku przeznaczone dla jednostek publicznej radiofonii i telewizji jako rekompensata z tytułu utraconych opłat abonamentowych" - pisze resort w komunikacie.

Łącznie obligacji jest 650 tys., a wartość każdej z nich to 1 tys. zł. Na razie nie jest wiadome, kiedy Skarb Państwa wykupi obligacje od TVP. BI informuje, że "biuro prasowe Ministerstwa Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w środę nie odpowiedziało na pytania portalu Wirtualnemedia.pl" dotyczące wykupienia.

Obligacje stanowią pierwszą z transz rekompensaty wypłacanej TVP. W tegorocznym budżecie zapisano dla TVP 1,95 mld zł, a wpisanie rekompensaty do ustawy budżetowej pozwoliło rządowi ominąć ewentualne konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą.