BiznesINFO.pl
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 29.09.2020. Siedziba Telewizji Polskiej

East News, Piotr Molecki

TVP z kolejnymi olbrzymimi dotacjami. Wyemitowano specjalne obligacje

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

TVP może liczyć na kolejne państwowe pieniądze. W planach jest kolejna rekompensata w wysokości ok. 2 mld zł, a w tym 650 mln zł z obligacji. Czy to oznacza, że Jacek Kurski może szaleć nie tylko z powodu słynnych zielonych oczu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy TVP otrzyma obligacje

  • W jaki sposób PiS ominął dyskusję z prezydentem na temat rekompensaty dla TVP

  • Ile pieniędzy TVP otrzymało w 2020 r.

TVP z obligacją

TVP obecnie przeżywa złote czasy w swojej historii. Prezes Telewizji Publicznej, Jacek Kurski, dzięki ogromnym środkom reaktywował szereg dawnych formatów telewizyjnych, stworzył nowe, a także doinwestował aktualne. Na scenie TVP na stałe zagościło także disco polo, którego wielkim fanem jest sam prezes Kurski.

Wpompowanie tak ogromnych pieniędzy w TVP nie byłoby możliwe bez wpływów z abonamentu RTV. Rząd skrupulatnie pilnuje ściągalności abonamentu RTV do tego stopnia, że czasami rachunki osiągają kuriozalne podłoże. Przekonał się o tym m.in.: były minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski.

TVP może liczyć także na rekompensaty wypłacane z budżetu państwa. W 2020 r. do TVP "trafiło 1,71 mld zł, 119,2 mln zł do Polskiego Radia, a 119,3 mln zł do rozgłośni regionalnych" - informuje Business Insider.

Cytując nazwę jednego z flagowych programów TVP, która idealnie wpasuje się w sytuację: "To był rok!" i wszystko wskazuje na to, że ten będzie jeszcze lepszy. Dlaczego?

TVP otrzyma rekompensatę

15 marca w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych zarejestrowane zostaną obligacje skarbowe o wartości 650 mln zł dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni publicznych.

"Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej [...] wyemitował obligacje zerokuponowe (seria OH0423) o terminie wykupu 25 kwietnia 2023 roku przeznaczone dla jednostek publicznej radiofonii i telewizji jako rekompensata z tytułu utraconych opłat abonamentowych" - pisze resort w komunikacie.

Łącznie obligacji jest 650 tys., a wartość każdej z nich to 1 tys. zł. Na razie nie jest wiadome, kiedy Skarb Państwa wykupi obligacje od TVP. BI informuje, że "biuro prasowe Ministerstwa Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w środę nie odpowiedziało na pytania portalu Wirtualnemedia.pl" dotyczące wykupienia.

Obligacje stanowią pierwszą z transz rekompensaty wypłacanej TVP. W tegorocznym budżecie zapisano dla TVP 1,95 mld zł, a wpisanie rekompensaty do ustawy budżetowej pozwoliło rządowi ominąć ewentualne konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Janusz Kowalski zetknął się z mocną krytyką. Dostał kredki

Czytaj więcej >
Łukaszenka

Polska i Świat

Łukaszenka: „USA pchają Europę do wojny z Rosją na terytorium Ukrainy”

Czytaj więcej >
Ilu więźniów pracuje?

Polska i Świat

Wojna na Ukrainie. Rosja rekrutuje w więzieniach

Czytaj więcej >