Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Cyfryzacja KPRM przypomina kierowcom: Punkty karne trzeba kontrolować na bieżąco
Radosław Święcki
Radosław Święcki 15.03.2021 01:00

Cyfryzacja KPRM przypomina kierowcom: Punkty karne trzeba kontrolować na bieżąco

Ponad 5 tys. kierowców straciło w 2020 roku prawo jazdy z powodów punktów karnych
Wikipedia/Cezary p

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ponad 5 tys. kierowców straciło w 2020 r. prawo jazdy z powodu punktów karnych

  • W jaki sposób możemy sprawdzić, ile mamy punktów karnych

  • Kiedy punkty karne wygasają

Ponad 5 tys. kierowców straciło prawo jazdy za punkty karne

24 – to ważna liczba dla wszystkich kierowców, gdyż właśnie przekroczenie takiej liczby punktów karnych skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Liczba ta dotyczy osób, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami dłużej niż rok. W przypadku kierowców z krótszym stażem dopuszczalna liczba tych punktów to 20.

Z danych Centralnej Ewidencji Kierowców, które przywołuje Cyfryzacja KPRM (urząd zajmujący się cyfryzacją, który powstał w kancelarii premiera po likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji wskutek przeprowadzonych jesienią zeszłego roku zmian w strukturze rządu) wynika, że w zeszłym roku 5471 kierowców straciło prawo jazdy z powodu jednego błędu, jakim jest przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej liczby punktów karnych.

Wielu kierowców zapomina ile aktualnie posiada punktów karnych. Urząd przypomina, że w każdej chwili można to sprawdzić. Są na to dwa sposoby. Pierwszy to portal gov.pl, gdzie można skorzystać z e-uslugi – Sprawdź swoje punkty karne. Drugi to aplikacja mObywatel. - W obu przypadkach potrzebujesz profilu zaufanego – jest potrzebny do zalogowania się do e-usługi i do uruchomienia aplikacji mObywatel – informuje Cyfryzacja KPRM.

Urząd zachęca do jak najszybszego założenia profilu zaufanego. W przypadku osób, które go już mają, należy poczynić następujące kroki:

1. wejdź na portal GOV.pl

2. w sekcji Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie) wybierz Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne.

3. kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne. Zaloguj się profilem zaufanym.

Następnie powinny wyświetlić się dane dotyczące liczby punktów karnych kierowcy.

Prawo jazdy w aplikacji mObywatel

Jak wspomniano jest również druga możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych, czyli aplikacja mObywatel. Licznik dotyczący tej kwestii pojawił się tam 4 grudnia zeszłego roku wraz z mPrawem Jazdy (od tego dnia nie ma już konieczności posiadania dokumentu prawa jazdy podczas kierowania pojazdem).

- Aplikacja jest oficjalna, bezpieczna i bezpłatna. Jeśli jeszcze jej nie masz, możesz ją pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore. Aby ją uruchomić potrzebujesz profilu zaufanego. Jeśli chcesz skorzystać z licznika punktów karnych – najpierw aktywuj mTożsamość i mPrawo Jazdy. To trwa tylko chwilę – czytamy w komunikacie Cyfryzacji KRRM.

Urząd podkreśla również, że informacje o punktach karnych pobierane są raz na dobę - aktualizacja odbywa się codziennie ok. godziny 6.00. Wraz z liczbą punktów karnych wyświetli się informacja, ile dni pozostało do ich wygaśnięcia.

Kiedy punkty karne wygasają?

Punkty karne jak przypomina Cyfryzacja KPRM wygasają, gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (tym samym naruszenie się przedawni), bądź gdy kierowca ukończy szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych (jeśli przed jego rozpoczęciem kierowca miał mniej niż 24 bądź 20 – w zależności od stażu za kierownicą - punktów karnych).

Jak informuje odpowiedzialny za cyfryzację w KPRM Marek Zagórski (w przeszłości szef resortu cyfryzacji), tylko w pierwszych dwóch miesiącach tego roku kierowcy sprawdzili przez internet liczbę swoich punktów karnych prawie 1,5 mln razy. - To prawie 12 razy więcej niż rok temu w tym samym czasie. Dzięki udostępnieniu licznika w aplikacji mObywatel popularność tej e-usługi znacznie wzrosła – podkreśla sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów