Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Dobre wieści dla posiadaczy prawa jazdy kat. B. Niebawem zyskają nowe uprawnienia
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:33

Dobre wieści dla posiadaczy prawa jazdy kat. B. Niebawem zyskają nowe uprawnienia

Nowe uprawnienia dla kierowców z prawem jazdy kat. B
BiznesInfo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie nowe uprawnienia zyskają posiadacze prawa jazdy kat. B

  • Jakie będą muszą spełnić dwa warunki by móc z nich korzystać

  • Kiedy konkretnie zmiany mogą wejść w życie

Jakie nowe uprawnienia dla posiadaczy prawa jazdy kat B?

Zazwyczaj przypada nam przykry obowiązek informowania o tym jakie naszych czytelników czekają w nowym roku podwyżki, ale od czasu do czasu mamy na szczęście również dobre wiadomości, choć w tym wypadku zmiany nie następują od 1 stycznia, a trzeba będzie na nie jeszcze trochę poczekać.

Owe zmiany dotyczą posiadaczy prawa jazdy kat B, którzy mają zyskać nowe uprawnienia. Chodzi o możliwość kierowania cięższymi pojazdami niż dotychczas.

Obecnie dopuszczalna masa całkowita pojazdu, który mogą prowadzić posiadacze prawa jazdy kategorii B to 3,5 tony. Po zmianach będzie to już 4,25 tony. By prowadzić pojazdy do 4,25 tony, nie wystarczy jednak być posiadaczem prawa jazdy kategorii B. Konieczne będzie spełnienie jeszcze dwóch innych warunków.

Pierwszy jak podaje serwis moto.pl wiąże się z tym, że samochód musi mieć napęd alternatywny. Chodzi m.in. o elektryki, które z racji akumulatorów są wyraźnie cięższe od swoich odpowiedników z klasycznym napędem.

Drugie kryterium dotyczy okresu posiadanie prawa jazdy kategorii B. By prowadzić cięższe auta, należy je mieć od co najmniej dwóch lat.

Rozszerzenie uprawnień dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B jak przypomina portal zaproponowało w ubiegłym roku Ministerstwo Infrastruktury.

Pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym – czytamy w zapisie przytoczonym przez moto.pl.

Prawo jazdy kat. B ze zmianami. Nowe uprawnienia jeszcze w tym roku?

Kiedy posiadacze prawa jazdy kategorii B będą mogli skorzystać z nowych uprawnień? Wstępne zapowiedzi wskazywały końcówkę maja, ale później nie wskazywano już konkretnych dat, a mówiono jedynie o pierwszej połowie tego roku. Nie można wykluczyć, że z uwagi na obecną sytuację w kraju spowodowaną pandemią dojdzie do opóźnienia, ale nie aż takiego, by zapowiadane zmiany nie weszły w życie w 2021 roku.

Jak zauważa moto.pl, każdy kierowca spełniający wspomniane warunki będzie zyskiwał nowe uprawnienia z mocy ustawy bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności.

Nowe uprawnienia dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B, które mają wejść w życie jeszcze w tym roku to kolejne dobre wieści dla polskich kierowców. Przypomnijmy, że od początku grudnia zeszłego roku nie muszą oni  już mieć przy sobie dokumentu prawa jazdy podczas policyjnej kontroli. To efekt przyjętej latem ubiegłego roku przez Sejm a następnie podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowela weszła w życie trzy miesiące po opublikowaniu komunikatu Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie, czyli 5 grudnia.

Tagi: prawo jazdy