Brak prawa jazdy nie zwalnia kierowców z innego obowiązku
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 6 Grudnia 2020

Od wczoraj nie musisz mieć prawa jazdy, doszedł jednak inny obowiązek. Możesz narazić się na dotkliwą karę

Od wczoraj ruszając w trasę można spokojnie zostawić dokument prawa jazdy w domu. Nie zwalnia to jednak kierowców z innego obowiązku. Jeśli się nie zastosują, muszą liczyć się z dotkliwą karą.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Z jakiego obowiązku nie zwalnia kierowców brak konieczności posiadania prawa jazdy podczas podróży
 • Co grozi za nieprzestrzeganie tego obowiązku
 • Czy obcokrajowcy też mogą jeździć bez prawka

Prawo jazdy od wczoraj może zostać w domu

W tym roku w przededniu mikołajek kierowcy otrzymali długo oczekiwany prezent. Od 5 grudnia jak już informowaliśmynie ma już obowiązku posiadania prawa jazdy podczas podróży. To znakomita wiadomość zwłaszcza dla roztargnionych kierowców, którym niejednokrotnie zdarzało się zostawić dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdem w szufladzie bądź kurtce i w przypadku kontroli musieli liczyć się z surowym mandatem.

Przypomnijmy, że brak konieczności posiadania prawa jazdy podczas podróży to efekt przyjętej latem przez Sejm a następnie podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowela weszła w życie trzy miesiące po opublikowaniu komunikatu Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie, czyli 5 grudnia.

Lider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloLider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloCzytaj dalej

Od soboty jak informuje w rozmowie z Polską Agencją Prasową komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji policja sprawdzi czy kierowca posiada uprawienia do kierowania pojazdem za pośrednictwem informatycznego systemu centralnej ewidencji kierowców.

Komisarz Opas podkreśla, że obowiązujące od wczoraj zmiany w przepisach przyniosą przede wszystkim oszczędność czasu i uproszczą procedurę kontroli drogowej.

Nie wolno wprowadzać policji w błąd

Policjant zwraca uwagę, że brak dokumentu prawa jazdy podczas podróży nie zwalnia jednak z innego obowiązku. Chodzi o to, że podczas kontroli nie wolno odmówić podania swoich danych bądź próbować wprowadzić w błąd funkcjonariuszy podając nieprawdziwe informacje na swój temat. Jeśli tak postąpimy, musimy liczyć się z konsekwencjami.

Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystkoStary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystkoCzytaj dalej

- Takie zachowanie może dać podstawę do zatrzymania przez policjantów i doprowadzenia do najbliższej jednostki policji, w celu ustalenia danych osobowych – mówi cytowany przez agencję komisarz Opas, dodając, że zatrzymanie w takiej sytuacji następuje na podstawie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

- Należy więc pamiętać, że chociaż nie musisz mieć przy sobie dokumentu tożsamości, to masz prawny obowiązek przekazać prawdziwe dane, takie jak imię i nazwisko czy adres zamieszkania – dodaje policjant.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Niesamowita historia unikatowego banknotu. Jest wart 200 razy więcej niż nominał
 2. Kurski na finale The Voice of Poland. Przekazał przykre wiadomości
 3. 1200 zł co miesiąc dla rodzica. Z nowego programu korzysta prawie 60 tys. osób

Opas w rozmowie z PAP zachęca również kierowców do sprawdzenia swoich danych w systemie informatycznym na stronie rządowej na której powinny znaleźć się takie informacje jak m.in. dane z prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, data ważności dokumentu, czy status dokumentu (np. informacja czy dokument jest zatrzymany).

Jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów Urząd Cyfryzacji zachęcał kierowców do zainstalowania aplikacji mObywatel, w której obecne jest mPrawo Jazdy, zastępujące dokument uprawniający do kierowania pojazdem mechanicznym. mPojazd jak przypomina PAP jest odzwierciedleniem danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

Odpowiedzialny za kwestie cyfryzacji w Kancelarii Premiera Marek Zagórski podkreślił jednak w wywiadzie dla Radia Białystok, że w sytuacji kontroli aplikacja nie jest potrzebna, gdyż policjanci i tak będą mieli wgląd do specjalnych rejestrów.

Policja zwraca również uwagę, że od 5 grudnia zwolnieni z obowiązku posiadania dokumentu prawa jazdy podczas podróży są jedynie kierowcy z krajowym prawem jazdy.- Obcokrajowcy wjeżdżający na teren Polski muszą pamiętać, że ich nadal obowiązuje obowiązek posiadania zarówno właściwego prawa jazdy, jak i dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia aktualnego ubezpieczenia OC – mówi w rozmowie z PAP komisarz Opas.

Weto Polski i Węgier bez żadnego znaczenia. Fundusz Odbudowy i tak ruszyWeto Polski i Węgier bez żadnego znaczenia. Fundusz Odbudowy i tak ruszyCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. WHO ostrzega. W Afryce wybuchła nowa epidemia, nie żyją już 172 osoby
 3. Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów
 4. Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawia
 5. Godziny dla seniorów: Kara, jaką można zapłacić zwala z nóg
 6. Miliony Polaków dostają pilną wiadomość. Zacznie się już dziś o 18:45
 7. Sławomir Peszko wtopił potężne pieniądze. Biznes piłkarza okazał się klapą

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News