Podstawowy mandat lada dzień zniknie
Wikipedia/Cezary p
Autor Radosław Święcki - 3 Grudnia 2020

Od soboty ogromne zmiany dla kierowców. Podstawowy mandat znika na dobre

5 grudnia to dzień, na który większość, zwłaszcza roztargnionych kierowców czekała od lat. Już od najbliższej soboty ruszając w trasę, nie będą oni musieli pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu prawa jazdy. Dotychczas za brak dokumentu groził surowy mandat.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Za co kierowcy już nie otrzymają mandatu
  • Skąd chaos informacyjny wokół posiadania prawa jazdy podczas podróży
  • Jak policja sprawdzi, czy mamy uprawnienia do kierowania pojazdem

Nie będzie mandatu za brak prawka

Dobra wiadomość dla zapominalskich kierowców. Dotychczas nawet jeśli nie łamali przepisów, to mogli narazić się na mandat za to, że nie mieli przy sobie dokumentu prawa jazdy, gdyż np. zostawili go w szufladzie czy na kuchennym stole. W najbliższych dniach się to zmieni, ponieważ dokument ten już nie będzie potrzebny podczas jazdy.

Na wstępie warto jednak wyjaśnić podstawowe kwestie, ponieważ wielu kierowców od dłuższego czasu było przekonanych, że ruszając w trasę, nie muszą już zabierać ze sobą prawka. Najprawdopodobniej wynikało z faktu, iz o braku konieczności posiadania dokumentu w trakcie jazdy było głośno latem, gdy Sejm uchwalił nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, a następnie została ona podpisana przez prezydenta. Tyle że wejście w życie noweli w tym wypadku następuje trzy miesiące po opublikowaniu komunikatu Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie, czyli 5 grudnia.

Tym samym od najbliższej soboty wyruszając w podróż, nie trzeba już pamiętać o wzięciu ze sobą dokumentu potwierdzającego posiadanie prawa jazdy i kierowcy już nie zapłacą z tytułu braku dokumentu mandatu.

Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce, spore zaskoczenieIle zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce, spore zaskoczenieCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Jak tłumaczy cytowany przez Radio Zet Marek Zagórski, były minister cyfryzacji, a obecnie sekretarz stanu w kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, w przypadku kontroli policja będzie sprawdzać dane kontroli w specjalnej bazie.

- Nie trzeba będzie mieć żadnego, ani plastikowego, ani elektronicznego dokumentu prawa jazdy. Zasadnicza zmiana, jaka jest z tym związana, polega na tym, że od 5 grudnia za to, że nie będziemy mieć przy sobie prawa jazdy, nie zostanie na nas nałożony mandat – powiedział w rozmowie z Radiem Białystok Zagórski.

Minister zachęca do instalowania aplikacji

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zachęcał w rozmowie z rozgłośnią kierowców do zainstalowania aplikacji mObywatel, która umożliwia pobranie tego dokumentu w wersji elektronicznej.

Do instalacji aplikacji już kilka tygodni temu zachęcał kierowców Urząd Cyfryzacji (dawne Ministerstwo Cyfryzacji, które trafiło do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów), wskazując, że w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy.

Kierowców, którzy nie chcą wozić ze sobą tradycyjnego prawa jazdy i instalować aplikacji, Zagórski w wywiadzie dla rozgłośni namawiał, by sprawdzali swoje dane na stronie gov.pl w usłudze "Sprawdź dane kierowcy". Dzięki temu będą mieli pewność, czy nie znalazły się tam błędy.

Pytany o to, co będzie się działo w sytuacji, gdy podczas kontroli dana osoba nie będzie miała przy sobie tradycyjnego dokumentu bądź smartfona z aplikacją, Zagórski podkreślił, że mundurowi zweryfikuje dane, gdyż mają wgląd do rejestrów, systemów, danych PESEL.

Zgodnie z obowiązującym jeszcze prawem, jak przypomina Radio Zet kierowcy, którzy podczas kontroli nie mają przy sobie dokumentu prawa jazdy, mogą otrzymać mandat nawet w wysokości 250 zł, bądź otrzymać naganę.

Odebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotychOdebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotychCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Warszawski prawnik opowiedział o byciu gejem i kontaktach z Jarosławem Kaczyńskim
  2. Zabrakło jej mleka do kawy. Wypiła 0,7 i pojechała rano do sklepu
  3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
  4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
  5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
  6. Niewiarygodne, ile zarabia Piotr Żyła, nie mieści się w głowie
  7. Spożywasz imbir? Wspaniale, ale uważaj, ważne ostrzeżenie
Lepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaLepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News