Prawo jazdy już za chwilę będzie mogło zostać w domu
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 13 Listopada 2020

Dokładnie 5 grudnia wejdzie w życie długo wyczekiwany projekt. Kierowcy mają powody do radości

Już za trzy tygodnie wejdzie w życie zmiana, która ucieszy wszystkich, zwłaszcza roztargnionych kierowców. Od 5 grudnia nie będą oni musieli już mieć przy sobie dokumentu prawa jazdy. W tym dniu, jak przypomina Urząd Cyfryzacji w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy.

Prawo jazdy może zostać w domu

Chaos informacyjny spowodował, że spora część kierowców od pewnego czasu przekonanych jest, że już nie musi mieć przy sobie dokumentu prawa jazdy. Tymczasem brak takiego obowiązku wejdzie w życie za trzy tygodnie, a konkretnie - 5 grudnia br.

Owy chaos mógł wynikać z faktu, że o braku konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy głośno było latem, gdy parlament przyjął nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Pod koniec sierpnia regulacja została zaakceptowana przez prezydenta, nie oznaczało to jednak, że lada chwila prawo jazdy będzie można zostawić w szufladzie. Nowela wchodzi bowiem w życie trzy miesiące po opublikowaniu komunikatu Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie, czyli jak wspomniano 5 grudnia.

Płaca minimalna inna w każdym powiecie? Jest nowa projekt polskich wynagrodzeńPłaca minimalna inna w każdym powiecie? Jest nowa projekt polskich wynagrodzeńCzytaj dalej

W tym dniu, jak informuje Urząd Cyfryzacji (dawne Ministerstwo Cyfryzacji, które trafiło do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy. Urząd zwraca jednak uwagę, że nie warto czekać do 5 grudnia z pobraniem mObywatela. Wśród powodów dla których warto jak najszybciej mieć aplikacje pod ręką, urząd wskazuje mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.

- Dzięki profilowi zaufanemu (jest potrzebny do zalogowania się do aplikacji) mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie – informuje urząd.

Odpowiedzialny za kwestie cyfryzacji w Kancelarii Premiera Marek Zagórski zwraca uwagę, że z aplikacji można korzystać wszędzie tam, gdzie „ nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu”jak, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.

Facebook całkowicie usunął stronę Janusza Korwina-Mikkego. Wszyscy mieli już dosyćFacebook całkowicie usunął stronę Janusza Korwina-Mikkego. Wszyscy mieli już dosyćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije
2. Nie żyje ceniony polityk i działacz. Samorządowiec miał zaledwie 37 lat
3. Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć

Czym jest mPojazd?

Inny wskazany powód dla którego warto mieć już teraz aplikację mObywatel, to jak podkreśla urząd - mPojazd, będący odzwiercidleniem danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

- Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd. – wyjaśnia Marek Zagórski.

Jeśli chcesz wysłać prezent na święta, lepiej się spiesz. Poczta Polska podała dwie ważne datyJeśli chcesz wysłać prezent na święta, lepiej się spiesz. Poczta Polska podała dwie ważne datyCzytaj dalej

Usługa, jak podaje urząd pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu, w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Aplikacja przypomni również kierowcom o zbliżającym się terminie wygaśnięcia OC, a także zbliżającym się okresie końca ważności przeglądu pojazdu. Komunikatu z przypomnieniem można spodziewać się na 30 dni przed upływającym terminem.

W usłudze mPojazd dostępne są również dane pojazdu, jak marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Jest decyzja premiera ws. lockdownu. Ujawnił też plan dotyczący nowych obostrzeńJest decyzja premiera ws. lockdownu. Ujawnił też plan dotyczący nowych obostrzeńCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przygotujcie portfele. Po opłatach za śmieci, nadchodzi kolejna ogromna podwyżka
  2. Decyzja już zapadła. Premier Morawiecki zdradził, kto jako pierwszy dostanie szczepionkę na COVID-19
  3. Średnia emerytura w wysokości ponad 8 tys. zł na rękę. Nowa ustawa wywraca system do góry nogami
  4. Na kierowców czeka gigantyczna kara na 17 tys. zł. Wystarczy zapomnieć jednej rzeczy
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Właśnie podano tragiczną wiadomość. Nie żyje kultowa postać polskiego sportu, wielu Polaków w żałobie
  7. Stała spokojnie w kuchni, gdy nagle powietrze przeciął wielki huk. Spojrzała na słoik z ogórkami i zamarła
Burza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyBurza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News