Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Problem z trzynastą emeryturą. Sejm i Senat w sporze o jej ostateczny wygląd
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 20.12.2019 01:00

Problem z trzynastą emeryturą. Sejm i Senat w sporze o jej ostateczny wygląd

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Trzynastka dalej sprawia kłopoty

W środę Senat wniósł poprawki do ustawy, dzięki której trzynastka będzie mogła zostać wypłacona z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Poprawki były rozpatrywane przez sejmową komisję finansów publicznych. Jednak tylko część poprawek została zaakceptowana.

Jak podaje TVN24BiS, komisja negatywnie zaopiniowała część poprawek naniesionych przez Senat. Ta najważniejsza zakładała, że środki ze źródeł do tej pory zasilających SFWON będą mogły być przeznaczane tylko na pomoc niepełnosprawnym osobom. Senatorowie zaproponowali, aby środki z daniny solidarnościowej od najbogatszych i ze składki na Fundusz Pracy były przeznaczane wyłącznie na rzecz niepełnosprawnych. Komisja poparła za to poprawki o charakterze legislacyjnym.

Problemy ze źródłem finansowania trzynastki

Długo nie było wiadomo, czy trzynastka w ogóle zostanie wypłacona. Nowelizacja ustawy zakłada, że Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zostanie przekształcony w Fundusz Solidarnościowy, a środki w nim gromadzone będą przeznaczane nie tylko na osoby niepełnosprawne, ale też emerytów i rencistów. To właśnie z Funduszu ma zostać wypłacona trzynastka. Fundusz dostanie pożyczkę w wysokości 9 miliardów złotych z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Nowa danina już niedługo

Aktualnie źródło przychodów SFWON to obowiązkowe składki w wysokości 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy. Poza tym środki mają pochodzić z nowego podatku, daniny solidarnościowej, który będzie wynosił 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy. Suma dochodów ma być obniżana o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne - podaje TVN24BiS. Wcześniej resort finansów szacował, że nowy podatek obejmie blisko 21 tys. osób. Danina zacznie obowiązywać od 2020 roku od dochodów uzyskanych w tym roku.