BiznesINFO.pl
Trzynasta emerytura jednak niższa od minimalnego świadczenia

eastnews/Arkadiusz Ziolek

Trzynasta emerytura mniejsza na rękę. Utną z niej 44 zł z jednego powodu

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Już w przyszłym miesiącu seniorzy otrzymają już po raz trzeci tzw. trzynastą emeryturę. Wbrew nazwie nie będzie to jednak dodatek w wysokości regularnie otrzymywanych świadczeń. Jego wysokość będzie natomiast równa wysokości emerytury minimalnej. O

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Trzynasta emerytura w kwietniu trafi do emerytów

  • Dlaczego jej kwota netto będzie niższa niż emerytury minimalnej

  • Czy podobnie będzie z czternastą emeryturą

Trzynasta emerytura zmniejszona o 44 zł

Trzynasta emerytura to dodatek finansowy dla seniorów, którego koncepcja narodziła się wiosną 2019 roku w kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. To właśnie wtedy po raz pierwszy wypłacono świadczenie.

Przygotowujące się do kolejnej kampanii, tym razem przed wyborami do Sejmu i Senatu RP Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że w przypadku zachowania władzy trzynasta emerytura nie będzie już świadczeniem jednorazowym, a stałym. Po wygranej zdecydowano, że „trzynastka” będzie wypłacana ustawowo co roku. I tak wiosną 2020 roku świadczenie po raz drugi trafiło do seniorów.

Już niebawem świadczeniobiorcy otrzymają trzynastą emeryturę po raz trzeci. Jak prognozował w rozmowie z Money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego, najprawdopodobniej dojdzie do tego w kwietniu, w tych samych terminach, w których emeryci otrzymują swoje normalne świadczenia. Wypłaty jak przypomina portal odbywają się: 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca.

Świadczenie otrzymają osoby, które są uprawnione do tego br. Będzie ono przyznawane z automatu, wobec czego nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.

Wbrew nazwie trzynasta emerytura nie jest finansowym dodatkiem przyznawanym w kwocie regularnie otrzymywanych przez seniorów świadczeń. Jego wysokość jest natomiast równa wysokości minimalnej emerytury, która od 1 marca br. wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1066,30 zł netto.

I tu zaczynają się schody, bo ile kwota brutto „trzynastki” będzie się zgadzać, to już to, co seniorzy otrzymają „na rękę”, będzie nieco odstawało od wysokości netto emerytury minimalnej. Powód? Przepisy dotyczące kwoty wolnej od podatku, która dla emerytów otrzymujących miesięcznie więcej niż 666 zł, wynosi 3091 zł (podobnie, jak dla większości pracujących Polaków).

[EMBED-11]

Dlaczego „trzynastka” niższa od minimalnej emerytury?

Przypomnijmy, że seniorzy pobierający minimalną emeryturę dostają na rękę 1066,30 zł po tym jak od kwoty brutto odliczono 17 proc. zaliczkę na podatek PIT, a także składkę zdrowotną.

W przypadku "trzynastki" jak zauważa Business Insider Polska nie można uwzględnić kwoty pomniejszającej podatek, ponieważ jest ona rozliczana rocznie, wobec czego ZUS przyjął jej równe części dla każdego z dwunastu miesięcy roku. Tym samym od kwoty brutto emeryt zapłaci składkę zdrowotną oraz podatek pomniejszony o część składki, ale nie otrzyma "bonusu" z tytułu kwoty wolnej od podatku. W efekcie senior otrzyma 1022,3 zł, czyli o 44 zł mniej niż wynosi „na rękę emerytura minimalna.

Wyliczenia portalu potwierdza ZUS, który podkreśla, że "przy wypłacie świadczenia emerytalno-rentowego w kwietniu jest stosowana 1/12 kwoty zmniejszenia i nie może być stosowana ponownie przy »trzynastce«. Również przy wypłacie »czternastki« nie będzie uwzględniana kwota zmniejszenia, ponieważ będzie uwzględniana przy ustalaniu zaliczki od świadczenia wypłacanego w tym samym miesiącu". Wyjątkiem od tej zasady będą otrzymujący świadczenia zwolnione z podatku, np. rentę wojenną.

Wspomniana przez ZUS czternasta emerytura (na początku tego tygodnia ustawa w tej sprawie została podpisana przez prezydenta) trafi do większości emerytów w listopadzie i jej wysokość również będzie ona równa emeryturze minimalnej. Piszemy „większości”, gdyż ok. pół miliona najbogatszych świadczeniobiorców (z emeryturą na poziomie 4150 zł brutto) „czternastki” nie dostanie. W pełnej kwocie otrzymają dodatek natomiast ci, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W pozostałych przypadkach ma być stosowana zasada „złotówka za złotówkę”.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >