Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Toksyczne cząsteczki w jedzeniu. Niepokojące wnioski austriackich naukowców
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 15.01.2023 14:14

Toksyczne cząsteczki w jedzeniu. Niepokojące wnioski austriackich naukowców

EN 01456546 0009
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego odkryli niepokojące zachowanie jednego z warzyw. Przez swoje korzenie pobierało ono z ziemi szkodliwe substancje uwalniane z opon. Odkryli także, że roślina je przetwarza i wydziela nieznane dotąd substancje.

Badania przeprowadzili specjaliści z Uniwersytetu Wiedeńskiego, którzy wyniki swoich eksperymentów opisali w periodyku “Environmental Science & Technology”. Chcieli sprawdzić, czy przenoszone przez wiatr i wodę fragmenty opon niewidoczne gołym okiem mogą przenikać do roślin uprawnych.

Warzywo pochłonęło wszystko

Jak opisuje portal dlahandlu.pl, bez względu na sposób wprowadzenia opon - czy przez wodę, czy bezpośrednio do uprawy - sałata, której zachowanie badano, pochłonęła wszystkie “zaserwowane” związki. Wyniki są bardzo niepokojące.

Jak powiedział cytowany przez dlahandlu.pl kierujący zespołem badaczy prof. Thilo Hofmann, warzywo pobiera szkodliwe chemikalia bez przerwy. Dodał również, że wyprodukowane przez sałatę chemikalia nie zostały dotąd opisane.

Co to konkretnie oznacza? Cytowany przez Polską Agencję Prasową Hofmann zaznaczył, że nie może obecnie stwierdzić, czy produkty przemiany chemicznej w sałacie są toksyczne lub trujące.

Efekt? Sałata ze śmiertelnym dodatkiem

Jednakże jak sugeruje portal dlahandlu.pl, istnieje prawdopodobieństwo, że część z tych związków faktycznie jest trująca. Według Hofmanna, takie zachowanie roślin stwarza zagrożenie dla konsumentów.

Badania dotychczas opisane w “Environmental Science & Technology” były jedynie pierwszym etapem. Teraz zespół będzie chciał sprawdzić kwestię pochłaniania szkodliwych związków przez rośliny, które są uprawiane w ziemi.

Jak zaznaczyła w wypowiedzi cytowanej przez dlahandlu.pl Ruoting Peng, zbadany proces mógł zajść tylko w określonych warunkach. W naturalnych warunkach rośliny mają działać nieco inaczej.

Tagi: żywność