Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > To już pewne, tysiące osób dostaną laptopy za darmo
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 15.07.2023 08:27

To już pewne, tysiące osób dostaną laptopy za darmo

laptop
Domena publiczna

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych. Zgodnie z nią uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej otrzymają laptopy, a nauczyciele bony na zakup komputera.

Ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych podpisana

W piątek Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Ustawa czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. 

Zgodnie z nową ustawą, od roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klas czwartych w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych oraz szkołach artystycznych, które realizują ogólne wykształcenie, będą otrzymywać laptopy. Zakup laptopów będzie dokonywany przez ministra cyfryzacji. Laptopy zostaną przekazane rodzicom uczniów przez organ prowadzący szkołę na podstawie umowy przekazującej laptop na własność lub umowy użyczenia.

Minister będzie odpowiedzialny za dostarczenie laptopów w terminie umożliwiającym ich przekazanie uczniom do 30 września roku, w którym uczniowie rozpoczęli naukę w czwartej klasie. Przekazany laptop będzie własnością rodziców ucznia 

W tym roku prawie 400 tys. uczniów otrzyma laptopy od państwa. Rząd wskazał najkorzystniejszą ofertę

Bony dla nauczycieli

Nauczyciele natomiast odstaną bony na kwotę 2500 zł, które będą mogli wykorzystać na zakup laptopa.

Dotyczy to nauczycieli nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych pozostającym w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 roku w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznych.

Nauczyciel będzie mieć prawo do dokonania płatności bonem do 31 grudnia 2025 roku, będzie mógł go wykorzystać w punkcie sprzedaży wskazanym na liście liście przedsiębiorców zamieszczonej na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministra Cyfryzacji. Jeśli wartość sprzętu będzie przewyższać wartość bonu, nauczyciel pokryje różnicę z własnych środków.

Laptopów nie dostaną nauczyciele wychowania przedszkolnego

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, laptopów nie otrzymają nauczyciele wychowania przedszkolnego, zwraca uwagę portalsamorządowy.pl.

Z bonów nie będą mogli również skorzystać nauczyciel, który pozostaje w stanie nieczynnym, przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym lub na urlopie dla poratowania zdrowia,  jest zawieszony w pełnieniu obowiązków, rzebywa na urlopie bezpłatnym, trwającym nie krócej niż 14 dni, bądź jest urlopowany lub całkowicie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.

Tagi: Edukacja