Praca za granicą jest opłacalna dla Polaków. Większe pieniądze, możliwość rozwoju w międzynarodowym środowisku i szansa zdobycia ciekawych doświadczeń – to jej najważniejsze zalety. Jak jednak znaleźć dobre, a przede wszystkim pewne i bezpieczne zatrudnienie? Przede wszystkim należy kierować się rozumem i rozsądnie korzystać z popularnych kanałów poszukiwania pracy w innym kraju.
We Wrocławiu, w miejscu wygaszanych zakładów Volvo Buses, powstanie fabryka pomp ciepła. Jej inwestorem jest firma Aira należąca do szwedzkiego holdingu Vargas, który ma spółki produkujące m.in. systemy magazynujące energię czy akumulatory litowo-jonowe. Docelowo zatrudnienie ma tu znaleźć kilkaset osób – informuje Interia Biznes.
Czeski koncern górniczy OKD poszukuje pracowników. Zatrudnienie od zaraz jest oferowane przodkowym, ścianowym, ślusarzom itp. Ostatnia działająca na terenie tego kraju kopalnia miała być już wygaszana, ale z powodu kryzysu energetycznego rząd postanowił przedłużyć wydobycie przynajmniej do końca 2025 roku. Przeciętne wynagrodzenie górnika przodowego, w przeliczeniu na PLN, wynosi od ok. 9,5 tys. zł do ponad 13 tys. zł – informuje portal slaskibiznes.pl.
Jak wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, coraz więcej cudzoziemców pracuje nad Wisłą. W przypadku niektórych branż jest to już co dziesiąty pracownik.
Osoby chcące podjąć się pracy poza miejscem zamieszkania mogą otrzymać bezzwrotną dotację. Wynosi ona kilkanaście tysięcy złotych, lecz jej otrzymanie zależy od spełnienia kilku warunków.
Refundacja wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy to pomoc finansowa, której udziela PUP, czyli Powiatowy Urząd Pracy. Pomoc dotyczy zwrotu kosztów, które poniesie przedsiębiorca na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy.
Wielu przedsiębiorców, szczególnie w sektorze MŚP, zastanawia się, jak formalnie powinna wyglądać współpraca z rodziną. Czy, i jeśli tak, to jakie przepisy regulują kwestie zawierania umów o pracę pomiędzy współmałżonkami?
Nierzadko mamy do czynienia z zatrudnianiem osób poniżej wieku pełnoletniego. Najczęściej w celach przyuczania zawodowego, ale nie tylko. Osoby niepełnoletnie lubią sobie dorabiać chociażby w okresach wakacyjnych. Z czym wiąże się zatrudnianie młodocianych?
Rekrutacja pracowników może odbywać się na wiele sposobów, jednak najpopularniejszym z nich jest publikacja oferty pracy. Jak poprawnie napisać ogłoszenie i zachęcić potencjalnych pracowników do aplikacji? Na co warto zwrócić uwagę przy tworzeniu i publikowaniu oferty?
Zatrudnienie może odbywać się w oparciu o różne rodzaje umów, a każda z nich oferuje zupełnie inne warunki. Jakie zasady i regulacje dotyczą pracownika zatrudnionego na umowie o dzieło? Kiedy warto zawrzeć taką umowę?
System pracy na akord najczęściej jest stosowany w zakładach pracy, w których w łatwy sposób można ustalić normy pracy. Może być korzystny zarówno dla pracodawcy – wynagradza wyłącznie za wykonaną prace, jak i dla pracownika – tyle ile wyprodukuje, tyle zarobi. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest praca na akord, jakie są metody rozliczania akordu i jak pracę na akord regulują przepisy prawa pracy.
Pracownicy młodociani na rynku pracy przynoszą spore korzyści pracodawcy, który zdecyduje się na ich zatrudnienie. Kim jest pracownik młodociany i ile wynosi jego wynagrodzenie?
Zatrudnienie pracownika stawia pracodawcę w obowiązku dopełnienia szeregu formalności związanych z przyjęciem do pracy nowej osoby. Procedura obejmuje zebranie potrzebnych danych, złożenie podpisów na dokumentach, udzielenie zainteresowanemu wyczerpujących informacji. Pamiętać należy również o skierowaniu pracownika na badania lekarskie i zapewnienia mu udziału w szkoleniach BHP. Ponadto należy zgłosić zatrudnioną osobę do ubezpieczeń społecznych, założyć mu akta osobowe i kartę ewidencji czasu pracy. Wymagania powyższe wynikają z Kodeksu pracy i pracodawca nie może się od nich uchylić. Jakie zatem formalności wiążą się z zatrudnieniem pracownika na umowę o pracę?