Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Jakimi kanałami szukać pracy za granicą w 2023 roku?
Materiał Partnera
Materiał Partnera 27.07.2023 15:04

Jakimi kanałami szukać pracy za granicą w 2023 roku?

praca-szukanie-pracy
Domena publiczna

Praca za granicą jest opłacalna dla Polaków. Większe pieniądze, możliwość rozwoju w międzynarodowym środowisku i szansa zdobycia ciekawych doświadczeń – to jej najważniejsze zalety. Jak jednak znaleźć dobre, a przede wszystkim pewne i bezpieczne zatrudnienie? Przede wszystkim należy kierować się rozumem i rozsądnie korzystać z popularnych kanałów poszukiwania pracy w innym kraju.

Strony agencji zatrudnienia

Pierwszą polecaną metodą poszukiwania pracy za granicą jest skorzystanie ze wsparcia agencji zatrudnienia. To sprawdzone i wyjątkowo bezpieczne rozwiązanie. Tego typu przedsiębiorstwo jest rodzajem pośrednika między pracownikiem a zagranicznym pracodawcą. Pomaga w załatwieniu kwestii formalnych, podpisaniu umowy, załatwieniu ubezpieczenia, zorganizowaniu transportu i zakwaterowania w docelowym kraju pobytu itp. Na każdym etapie wspiera i tłumaczy niejasności. Zwrócenie się do agencji jest więc bardzo dobrym pomysłem i stanowi gwarancję zdobycia pewnej i legalnej pracy. Oczywiście musi to być godna zaufania firma – aby ją zweryfikować, należy sprawdzić, czy została wpisana do KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia).

Praca za granicą jest oferowana przez wiele takich przedsiębiorstw działających w Polsce. Przykład renomowanej agencji stanowi firma Randstad, która działa na polskim rynku od wielu lat, łącząc pracowników i pracodawców z różnorodnych branż, takich jak magazynowanie, logistyka, administracja, przemysł, produkcja, motoryzacja itp.

Polskie portale z ogłoszeniami i social media

Oczywiście można też samodzielnie znaleźć pracę za granicą, korzystając w tym celu z portali z ogłoszeniami. Najlepiej zacząć od polskich stron, zwłaszcza jeśli nie zna się dobrze języka obcego. W takim przypadku trzeba jednak podejść do sprawy ostrożnie. Przede wszystkim za każdym razem należy sprawdzać polską firmę, która publikuje ogłoszenie – dobrze zapoznać się z jej stroną internetową, poczytać opinie byłych i obecnych pracowników w internecie, a także przede wszystkim zobaczyć, czy jest wpisana do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) i KRS (Krajowy Rejestr Sądownictwa). Znalezienie się w tych rejestrach stanowi potwierdzenie legalności działania przedsiębiorstwa.

Podobne środki ostrożności należy zachować, szukając pracy przez media społecznościowe. Są one dobrym źródłem ogłoszeń. Oferty zatrudnienia można znaleźć na grupach poświęconych szukaniu zajęcia zarobkowego za granicą. Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z portali zawodowo-biznesowych. Pomagają one zwłaszcza w przypadku poszukiwania pracy na bardziej zaawansowanych i specjalistycznych stanowiskach.

Międzynarodowe portale z ofertami pracy

Jeżeli zna się język obcy, można odwiedzać portale z ogłoszeniami działające w kraju, do którego chce się wyjechać. Ciekawym pomysłem jest też skorzystanie z sieci EURES – sprawdzonej strony internetowej Unii Europejskiej.