Niedawne posiedzenie Sądu Najwyższego przyniosło odpowiedź na pytanie, czy wybory prezydenckie 2025 zostaną uznane za ważne. Decyzja została podjęta mimo wielu sygnałów o potencjalnych nieprawidłowościach i “anomaliach przy urnach”. Od razu pojawiło się pytanie, jak na uchwałę zareaguje koalicja rządząca. Wiadomo, jakie będą następne kroki wobec Karola Nawrockiego.
Szymon Hołownia zapowiedział zwołanie Zgromadzenia Narodowego, podczas którego Karol Nawrocki odbierze przysięgę prezydencką. Decyzja Marszałka Sejmu jest odpowiedzią na wątpliwości, które wciąż licznie pojawiają się w przestrzeni publicznej, po wydaniu wyroku Sądu Najwyższego, który uznał wybory za ważne. Wiadomo, kiedy odbędzie się uroczystość zaprzysiężenia.
Sąd Najwyższy zajął się kwestią ważności wyborów prezydenta RP z 18 maja i 1 czerwca. Początek posiedzenia całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyznaczono na godz. 13. Spotkanie jest jawne i transmitowane na żywo — właśnie padła oficjalna decyzja. Już wiadomo, czy sąd uznał wybór Karola Nawrockiego na prezydenta za ważny.
Wybory prezydenckie w 2025 roku przysporzyły wielu Polakom ogromnych emocji. Na wynik oraz oficjalne ogłoszenie nowej głowy państwa z zapartym tchem czekało wielu obywateli w kraju, oraz za jego granicami. Funkcję tę obejmie Karol Nawrocki. Prezydent elekt ogłasza, kto zasiądzie w Kancelarii Prezydenta. Niektóre nazwiska mogą zaskoczyć.
Anomalie wyborcze to temat, który wzbudził w Polakach wiele skrajnych emocji. Sąd Najwyższy rozpatruje właśnie liczne protesty wyborcze, a pod budynkiem zebrało się grono protestujących. Tymczasem do głosu dochodzą członkowie komisji, w których doszło do nieprawidłowości. Opowiedzieli, z czym mierzą się na co dzień.
Premier Donald Tusk podczas piątkowej konferencji prasowej (27 czerwca) zabrał głos w sprawie oceny izby Sądu Najwyższego w sprawie nieprawidłowości oraz złożonych protestów wyborczych. “Bardzo chciałbym, aby każdą godzinę, każdy dzień do czasu ostatecznych decyzji wykorzystano do sprawdzenia każdej wątpliwej sytuacji” - podkreślał prezes Rady Ministrów.
27 czerwca na posiedzeniu jawnym Sąd Najwyższy rozpoznaje protesty wyborcze. Przed siedzibą instytucji znajdują się tłumy protestujących, pojawili się też przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Już po pierwszym spotkaniu ogłoszono informację czy stwierdzone naruszenia miały wpływ na ostateczny wynik wyborów prezydenckich w 2025 roku.
Sąd Najwyższy już wkrótce zadecyduje w sprawie uznania ważności wyborów prezydenckich 2025 w Polsce. Przekazano oficjalny komunikat z datą oraz godziną, w jakich odbędzie się posiedzenie zaplanowane w związku z napływającymi protestami wyborczymi.
Premier Donald Tusk i prezydent Andrzej Duda publicznie weszli w spór dotyczący nieprawidłowości podczas drugiej tury wyborów. Panowie weszli w potyczkę słowną w kontekście sprawy ponownego przeliczania głosów oraz roli Sądu Najwyższego, który rozpatruje wyborcze protesty.
Polacy patrzą na przyszłą prezydenturę Karola Nawrockiego z pewną nadzieją, ale i obawami — tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez UCE Research dla Onetu. Obywatele wymieniają kilka powodów, dlaczego niepokoją się współpracą rządu z prezydentem — zdecydowanie przeważa jeden scenariusz.
Nie milkną echa po wyborach prezydenckich 2025, które według oficjalnych informacji Państwowej Komisji Wyborczej wygrał Karol Nawrocki. Sąd Najwyższy został zasypany protestami, które muszą teraz zostać rozpatrzone, tymczasem nieuchronnie zbliża się termin oficjalnego przejęcia urzędu. Zarówno politycy, jak i eksperci zabierają głos w sprawie — według niektórych nie ma podstaw do przyjęcia zaprzysiężenia Nawrockiego.
Rafał Trzaskowski miał być czarnym koniem wyborów prezydenckich w 2025 roku, tymczasem przegrał i to po raz drugi. Część wyborców, a w szczególności polskich polityków ze środowiska koalicji wciąż nie może się pogodzić z tą porażką i szuka winowajców. Najwięcej zarzutów kieruje się jednak w stronę samego kandydata. Nawet strona opowiadająca się za Koalicją Obywatelską ostro punktuje, co poszło nie tak podczas ostatniej kampanii. Najnowszy sondaż, w którym zapytano Polaków o powody porażki Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich, powinien być alarmem dla obecnego rządu.
Dzisiejsze posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego po raz pierwszy odbyło się z udziałem Karola Nawrockiego. Prezydent-elekt został zaproszony przez Andrzeja Dudę. Po niejawnych obradach z wystąpieniem do mediów zwrócił się Donald Tusk. Podkreślił on, że akurat w kwestii bezpieczeństwa mówił z ustępującym prezydentem jednym głosem. Odniósł się także do nieprawidłowości podczas liczenia głosów w wyborach.
W poniedziałek 16 czerwca minął termin składania protestów wyborczych. Tego samego dnia Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła sprawozdanie z wyborów prezydenckich. Dokument trafi teraz do Sądu Najwyższego, który ma rozstrzygnąć o ważności wyborów. Do jakich wniosków doszła PKW i kiedy zapadnie ostateczna decyzja dotycząca głowy Państwa Polskiego?
Choć od wyborów prezydenckich minęły już dwa tygodnie, nie milkną echa po emocjonującym wyścigu dwóch kandydatów. Podobnie wciąż trwają dyskusje na temat potencjalnej nieuczciwości elekcji, którą podnoszą zarówno obywatele, jak i politycy. Sąd Najwyższy podał najnowsze informacje na temat protestów wyborczych, setki dokumentów już wpłynęło.
Komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego podjął stanowcze kroki w kwestii nieprawidłowości, do jakich miało dojść w kilkunastu komisjach wyborczych w kraju. Członek sztabu poinformował, że złożony zostanie oficjalny protest. Na doniesienia reaguje również Sąd Najwyższy, który wydał oświadczenie w tej sprawie.
Sąd Najwyższy wydał ważny komunikat ws. wyborów prezydenckich. Wcześniej organ informował, że zgłaszane nieprawidłowości dot. nieprawidłowego przypisania liczby oddanych głosów mogą być podstawą do zgłaszania poprawnych protestów wyborczych. Teraz poznaliśmy kolejną decyzję Sądu Najwyższego.
Przemysław Czarnek odniósł się do doniesień dotyczących jego przyszłej, potencjalnej współpracy z Karolem Nawrockim w Kancelarii Prezydenta. Polityk Prawa i Sprawiedliwości podsumował także środowe exposé Prezesa Rady Ministrów które, jak ocenił, było „oznaką słabości Tuska”.
Sąd Najwyższy wydał komunikat ws. procedur składania protestów wyborczych. Jest to odpowiedź na nieprawidłowości, do jakich doszło w niektórych komisjach obwodowych. Komunikat ma charakter stricte informacyjny i nadal nic nie wskazuje na to, by skala incydentów była na tyle duża, aby mogła zostać uznana na mającą wpływ na końcowy wynik wyborów.
Doniesienia o błędach w liczeniu głosów w kilkunastu komisjach wyborczych na terenie całej Polski wywołały ogromne emocje i wątpliwości wśród Polaków, którzy wspólnie wypracowali bardzo wysoką frekwencję w drugiej turze. Głos w sprawie zabrał też mec. Ryszard Kalisz, członek PKW i były polityk SLD. W ostrych słowach odniósł się do stanowiska prezydenta Andrzeja Dudy ws. błędów w komisjach.
Były minister edukacji Przemysław Czarnek nie będzie już tylko szeregowym posłem. Jak informuje “Newsweek”, zaangażowanie polityka PiS w kampanię Karola Nawrockiego się opłaciło. Teraz prezydent-elekt ma wynagrodzić Czarnka posadą u swojego boku. Jaką funkcję otrzyma polityk z ramienia Prawa i Sprawiedliwości? Do tej decyzji w niewybrednych słowach odniósł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Plakaty wyborcze to wciąż jeden z podstawowych elementów kampanii. Kiedy jednak elekcje się zakończą, pojawia się kolejny obowiązek — należy się ich pozbyć z przestrzeni publicznej. Są za to odpowiedzialne konkretne osoby, a niedopełnienie obowiązku wiąże się z surowymi karami. Warto o tym wiedzieć.
Szymon Hołownia zabrał głos w związku z licznymi protestami wyborczymi złożonymi po II turze wyborów prezydenckich. Czy w związku tą sytuacją zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na prezydenta Polski trzeba będzie przesunąć?
Trwa informacyjne zamieszanie wokół sprawy potencjalnych nieprawidłowości podczas liczenia wyników wyborów prezydenckich. Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej, 8 czerwca zapowiadał oficjalne posiedzenie, na którym miały zostać poruszone problematyczne kwestie. Nagle plany PKW uległy diametralnej zmianie.
II tura wyborów prezydenckich w Polsce odbyła się już ponad tydzień temu, a mimo to echa wybrania Karola Nawrockiego na prezydenta nie milkną. Na jaw wychodzi coraz więcej potencjalnych nieprawidłowości, a głos na ich temat zabrał sam Andrzej Duda ustępujący ze stanowiska głowy państwa. Padły mocne słowa.
Wciąż głośno jest o potencjalnych nieprawidłowościach podczas podliczania głosów oddanych podczas minionych wyborów prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza zwołała pilne posiedzenie w tej sprawie, które odbędzie się już 9 czerwca, a w sieci pojawiła się petycja, którą podpisało już ponad 200 000 tys. obywateli.
W czwartek media obiegły informacje o rzekomych „anomaliach” w wynikach II tury wyborów prezydenckich. Doniesienia wskazują, że w kilkunastu komisjach wyborczych wyniki obu kandydatów najprawdopodobniej zostały zamienione miejscami. PKW zapowiada oficjalne posiedzenie w tej sprawie, które odbędzie się już niebawem.
Zaledwie kilka dni temu odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Po zliczeniu głosów ze wszystkich komisji wyborczych wygrał Karol Nawrocki. Teraz Polacy w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla rp.pl wskazali, jak oceniają wybór kandydata popieranego przez PiS na prezydenta. Wyniki badania nie pozostawiają złudzeń.