Wakacyjny sezon dopiero się zaczyna, a już tysiące osób utknęły na lotniskach. Nikt nie spodziewał się, że właśnie teraz dojdzie do tak potężnego paraliżu. Co wywołało zamieszanie i w jakich europejskich portach podróżni napotkali problemy?
Nowe połączenie kolejowe miało być hitem tegorocznych wakacji. Pierwszy kurs już za nami, ale liczba pasażerów zaskoczyła wszystkich. Czy sukces Adriatic Express był tylko na papierze? Internauci grzmią w sieci. Wielu zwróciło uwagę na bardzo istotny problem.
Pierwszy pociąg Adriatic Express z Polski do Chorwacji dotarł do celu w sobotę (28.06). To połączenie do uwielbianego przez Polaków wakacyjnego kraju dla wielu będzie okazją do zaplanowania dodatkowego urlopu. Niektórzy turyści zastanawiają się, czy warto wybrać przejazd koleją zamiast podróży samochodem lub samolotem. W takiej sytuacji zwracają uwagę nie tylko na czas i komfort podróży, ale także m.in. na ceny. Sprawdziliśmy, ile kosztują bilety w lipcu i sierpniu.
Burze i nawałnice, które przeszły nad Polską w nocy z czwartku na piątek (27.06) sparaliżowały ruch kolejowy. Pracownicy dwóch przewoźników robią wszystko, żeby usunąć awarię. Wielu uczniów, którzy mieli odebrać dziś świadectwa może nie dotrzeć do szkół na czas. Podano ważne informacje dla pasażerów, którzy kupili bilety na odwołane pociągi.
Już tylko nieco ponad tydzień został do wejścia w życie nowych zasad przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Projekt nadzorowany przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka miał powstawać pod wpływem samych egzaminatorów, ośrodków szkolenia kierowców i WORD-ów, a to ma oznaczać jedno – wkrótce będzie znacznie trudniej zdobyć uprawnienia do prowadzenia samochodów.
Już za chwilę wakacyjny rozkład jazdy może zaskoczyć nawet wytrawnych podróżnych. Sprawdzamy, co PKP trzyma w zanadrzu i dlaczego tegoroczne lato zapisze się na kolejowych mapach rekordów.
W piątek (20.06) minie tydzień od pierwszych bombardowań, jakie Izrael przeprowadził na terenie Iranu, a zbierająca krwawe żniwo wymiana nie ustaje. Kwestią czasu było, aż zapadną decyzję, aby izolować region od pasażerskiego transportu lotniczego. Komunikat w tej sprawie wydał właśnie węgierski przewoźnik Wizz Air i dotyczy on bezpośrednio podróżujących z Polski do jednego z najpopularniejszych kurortów.
Na długi weekend Bożego Ciała państwo znów wprowadza ograniczenia dla niektórych kierowców. Dla przewoźników i zawodowych kierowców stawką są nie tylko opóźnienia – w grę wchodzą dotkliwe mandaty. Trzeba mieć to na uwadze, by uniknąć niepotrzebnych kosztów.
Tanie linie lotnicze w ciągu ostatnich miesięcy wprowadziły ważne zmiany. Zwłaszcza irlandzki Ryanair, jeden z ulubieńców Polaków, postanowił wypowiedzieć wojnę dodatkowemu bagażowi, który może być np. efektem zakupów w strefie bezcłowej, zwalczane są również popularne w internecie “bagażowe triki”. Teraz nastąpił zwrot i to Ryanair i Wizz Air zostaną skontrolowane – przez polskie organy państwowe.
Inwestycja miała przynieść prestiż, przyciągnąć kapitał i pobudzić rozwój regionu. Tymczasem z każdym rokiem polskie lotnisko może i odprawia coraz więcej pasażerów, ale jednocześnie notuje straty, stając się finansowym obciążeniem. Port lotniczy odnotował niechlubny rekord, który rozmija się z wcześniejszymi oczekiwaniami. Sytuacja budzi zaniepokojenie pasażerów i branży lotniczej.
Polacy przekonali się już, że podróż pociągiem to świetny wybór na wakacje. Połączenia PKP Intercity biją rekordy popularności, co najbardziej odczuwalne jest właśnie w wakacje. Spółka poinformowała właśnie o uruchomieniu nowych połączeń, którymi Polacy będą mogli docierać do ulubionych miejsc wypoczynku. Gdzie dotrzemy pociągiem już od 18 czerwca?
Przewoźnicy kolejowi w Polsce systematycznie poszerzają swoją ofertę, aby odpowiedzieć na potrzeby pasażerów. Zaczyna się okres wakacyjny, a więc sporo osób będzie wypatrywać zniżek i specjalnych promocji, czasem jednak trzeba uważać, ponieważ w pewnych sytuacjach bilety mogą być znacznie droższe, niż się tego spodziewaliśmy.
W polskim rządzie trwają prace nad wprowadzeniem Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, który obowiązywałby na wszystkie środki transportu publicznego. Jak na razie projekt jest w początkowej fazie, tymczasem w jednym regionie takie rozwiązanie lada moment zostanie uruchomione. Pasażerowie będą mogli korzystać z wygodnej opcji jeszcze w czerwcu.
Urlop w polskich górach zaczyna być synonimem luksusu. Coraz więcej turystów skarży się na tak zwane paragony grozy — drogie są nie tylko posiłki w restauracjach czy regionalne pamiątki, ale również usługi świadczone przez górali, o opłatach klimatycznych nie wspominając. Tymczasem w jednej dziedzinie w końcu pojawiły się obniżki, zaoszczędzi zwłaszcza jedna grupa osób.
Transformacja i umyślne działania na rzecz wygaszenia zainteresowania transportem publicznym zwłaszcza w II połowie lat 90. to katastrofa, po której Polska nadal się nie odbudowała. Choć kolejowe połączenia pomiędzy miastami wojewódzkimi mamy już dziś na poziomie europejskim, to poza nimi, zwłaszcza na wschód od Wisły, chwalić nie ma się czym. Świadczą o tym nowe dane, które posłużyły do opracowania Planu Społeczno-Klimatycznego.
Ten pociąg, który zabiera pasażerów w podróż przez Morze Bałtyckie to nie tylko atrakcja turystyczna dla osób spragnionych pięknych widoków. To także rozwiązanie transportowe, które ułatwiło mieszkańcom podróż do pracy i dojazd do ważnych lotnisk. Wkrótce Polska może mieć podobne rozwiązania, dzięki kolejom dużych prędkości.
Gdy w Polsce rozwijane są strefy czystego transportu – nieśpiesznie i w sposób, któremu zarzuca się fasadowość działań – jedno z państw tzw. starej Unii Europejskiej właśnie poczyniło krok w stronę likwidacji miejskich ograniczeń w transporcie ze względu na wysokoemisyjność. Sukces odniosło jednak nie negowanie katastrofy klimatycznej, lecz argument podnoszony najczęściej przez środowiska progresywne – odwołanie się do równości i inkluzywności.
Działające od lat w Polsce Pendolino to jeden z wygodniejszych pociągów w całej Europie. Są jednak na starym kontynencie połączenia kolejowe, o których warto pamiętać, kiedy wybieramy się w biznesową lub turystyczną podróż po Europie. Jednym z takich połączeń jest Eurostar, który zabierze nas w podróż do Francji, Belgii i Holandii w cenie niższej niż samolot, a komfort związany z tym wyjazdem zapamiętamy na długo. Jaki jest czas przejazdu i opłaty za bilet? Wiele osób może się zdziwić.
Jakiś czas temu Ryanair wprowadził restrykcyjne zasady dotyczące bagaży. W efekcie nowej polityki, w wielu przypadkach konieczne jest dopłacenie setek złotych do biletu lotniczego. Okazuje się, że istnieje prosty sposób na ominięcie tych regulacji. Hitowe produkty robią furorę wśród pasażerów i błyskawicznie znikają ze sklepowych półek.
Wakacje już za pasem, a podróżni mogą liczyć na zupełnie nowe sposoby dotarcia nad Bałtyk. Zmiany w rozkładzie jazdy PKP Intercity, jednego z czołowych przewoźników kolejowych, z pewnością przypadną do gustu osobom ceniącym komfortowe podróże. Jakie nowe połączenia wzbogacą kolejową mapę Polski?
Podróże lotnicze stają się coraz bardziej powszechnym środkiem transportu, zarówno jeśli chodzi o cele turystyczne jak i biznesowe. Niestety polityka bagażowa przewoźników, nie zawsze idzie w zgodzie z interesami pasażerów. Organizacje konsumenckie z 12 krajów, w tym również z Polski, uznały, że opłaty, które pobierają za bagaże tanie linie lotnicze, są niezgodne z prawem. Sprawa została już zgłoszona unijnym władzom.
Niepozorna modyfikacja zasad obowiązujących na warszawskim lotnisku wywołała nieoczekiwane skutki. Czy niewielka opłata może zablokować największy port lotniczy w Polsce?
Cieplejsze miesiące sprzyjają rowerowym wyprawom. Coraz więcej osób sprawdza swój sprzęt po zimowej przerwie i rusza w trasę. Nie ważne, czy to kolarze profesjonalni, czy też amatorzy, wyjeżdżając na drogę, muszą bezwzględnie pamiętać o obowiązujących przepisach. Dotyczą nie tylko zasad poruszania się po jezdni, ale również obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Za brak kilku elementów grożą wysokie mandaty.
Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek poinformował media o osiągnięciu ważnego kroku milowego w realizacji inwestycji. Co więcej, nowelizacja ustawy o CPK ma wpłynąć na przyspieszenie bieżącego etapu prac i to z korzyścią dla właścicieli działek, na których stanąć ma lotnisko. "W trosce o te osoby stwierdziliśmy, że trzeba zmienić ustawę, żeby dać im lepsze warunki" – zapewnił Lasek.
Tegoroczna majówka jest historyczna dla tatrzańskiej branży turystycznej. Po raz pierwsze, na razie pilotażowo, został wdrożony alternatywny transport w drodze z Zakopanego nad Morskie Oko. Mozolne negocjacje przyniosły skutki i nad staw można się już udać częściowo busami z napędem elektrycznym zakupionymi za 3,2 mln zł przez rząd. Wiadomo już, jak nowe rozwiązanie sprawuje się w praktyce i czy przyciągnęło zainteresowanie turystów.
Z pozoru ekologiczna zmiana, która miała przynieść ulgę koniom i naturze, wywołała zupełnie inną reakcję. Co stoi za kontrowersyjnym projektem i czy rzeczywiście pomoże, czy raczej odstraszy? Okazuje się, że nad Morskie Oko turyści mogą teraz dojechać elektrycznym busem. Cena kursu może jednak przyprawić o zawrót głowy. Przedstawiamy szczegóły.
PKP, Polskie Koleje Państwowe przygotowuje pasażerów do zmian w strukturze wszystkich obsługiwanych połączeń. Najpopularniejszy transport publiczny w Polsce czekają duże zmiany niewidziane od lat. Prezes PKP Intercity Janusz Malinowski i wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak niechętnie, ale przyznają, co nas czeka.
Ministerstwo infrastruktury i samo PKP od dłuższego czasu toczyło nieuzewnętrzniony bój ze skargami mieszkańców z wielu stron kraju. Już od maja 2025 zmieniają się przepisy wskutek nowelizacji rozporządzenia ws. ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Wprowadzone zmiany mają poprawić funkcjonowanie przewoźników. Co dokładnie zauważymy na torach?