Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Składki Zus

Składki Zus

Czternaste emerytury
20.11.2021 01:00 ZUS wypłacił ponad 7 mld zł. Czternastą emeryturę otrzymało 6 mln. osób

Czternaste emerytury trafiły już do 6 milionów Polaków, przy czym większość seniorów otrzymała świadczenie w pełnej wysokości – przekazała PAP prezes ZUS Gertruda Uścińska. W najbliższych dniach dodatkowe pieniądze trafią do kolejnych emerytów.– Kolejna grupa naszych klientów otrzymała czternaste emerytury. Te dodatkowe świadczenia są wypłacane od końca października i terminowo trafiają do emerytów oraz rencistów – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.Jak przekazała prezes ZUS, pieniądze otrzyma w sumie ponad 9 milionów osób, w tym prawie 8 milionów w pełnej wysokości. Na ten moment czternasta emerytura trafiła już do ponad 6 milionów emerytów i rencistów, w tym blisko 5 mln w pełnej wysokości, co kosztowało ZUS blisko 7 miliardów złotych.– Dodatkowe świadczenie trafia do świadczeniobiorców wraz z listopadową emeryturą. Otrzyma je w sumie ponad 9 mln osób, w tym prawie 8 mln w pełnej wysokości. To istotne wsparcie domowych budżetów – dodaje Uścińska. Czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu. Osoba, która spełnia warunki do przyznania świadczenia, nie musi wypełniać żadnych wniosków. Pieniądze trafią do niej wraz z listopadową emeryturą.

EN 01459387 0010
12.11.2021 01:00 Chory może nie otrzymać zasiłku nawet jeśli jest ubezpieczony. Pozwolą na to nowe przepisy

Nowa ustawa zasiłkowa, która zacznie obowiązywać od stycznia 2022 r., odbiera osobom ubezpieczonym prawo do skorzystania z chorobowego, jeżeli zachorują po nowym roku, a do tego często chodziły na L4 w bieżącym roku. Okresy zwolnień lekarskich z 2021 r. będą im się sumowały z tymi przyszłymi i jeśli przekroczą w sumie 182 dni, zostaną z niczym: bez zasiłku i bez wynagrodzenia.Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu (osoba za którą odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe), który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Nowe zapisy w ustawie zasiłkowej uniezależniają naliczanie okresu pobierania zasiłku od jednostki chorobowej. Chodzi o to, by skrócić proceder wydłużania sobie okres wypłaty zasiłku chorobowego ponad obowiązujący w roku limit 182 dni poprzez branie zwolnienia na różne choroby.Takie działanie było możliwe dzięki zapisom w ustawie zasiłkowej, które uzależniają naliczanie okresu pobierania zasiłku od jednostki chorobowej. Do tej pory jeżeli chory pomiędzy okresami choroby wystąpiłaby nawet jednodniowa przerwa, okres zasiłkowy liczony jest na nowo. Osoba, która we wrześniu chorowała na grypę i była na zwolnieniu 14 dni, w październiku złamała rękę - cały czas ma 182 dni L4. To jednak ma się zmienić.Jak podaje portal money.pl jeśli przerwa pomiędzy kolejnymi niezdolnościami do pracy będzie wynosiła mniej niż 60 dni, to ZUS zsumuje zwolnienia do jednej puli 182 dni, bez względu na to, czego dotyczą.

ZUS333
08.11.2021 01:00 ZUS najpierw rozdał, teraz będzie zabierał. Coraz więcej spraw w sądach

Przedsiębiorcy w Polsce nie mają łatwo, okazuje się, że jeszcze gorzej być przedsiębiorczą kobietą. ZUS wziął na celownik kobiety, które w ciąży założyły działalność gospodarczą lub zmieniły pracę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje, czy kobiety nie zakładały działalności gospodarczej w celu wyłudzenia zasiłku. W sądach toczą się sprawy dotyczące nawet okresu sprzed 2015 roku, gdy obowiązywały bardziej korzystne dla ciężarnych przedsiębiorczyń regulacje.

ZUS-napis-biznesinfo
27.10.2021 02:00 Choroba, kwarantanna lub izolacja dziecka – kiedy przysługuje zasiłek za opiekę nad dzieckiem

Każdy, kto jest objęty ubezpieczeniem chorobowym ma prawo do zasiłku w razie konieczności opieki nad chorym dzieckiem, w tym także gdy dziecko zostało poddane izolacji lub kwarantannie. Z zasiłku opiekuńczego może również skorzystać rodzic, który musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat.Zasiłek opiekuńczy to świadczenie ZUS, które przysługuje rodzicom i opiekunom dzieci do 8. roku życia. Zasiłek należy się rodzicom, którzy muszą zostać w domu też ze zdrowym dzieckiem z powodu niespodziewanego zamknięcia placówki, w której podopieczny się uczy.

EN 01459387 0011
26.10.2021 02:00 ZUS szykuje się do obsługi 500 plus. Trwają przygotowania do rewolucji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi programu „Rodzina 500 plus”. Jak zapewnia ZUS 1 stycznia 2022 roku wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.Ostatnia nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, przewiduje m.in., że obsługą programu „Rodzina 500 plus” zajmie się ZUS, a wnioski od 1 stycznia będzie można składać jedynie drogą elektroniczną przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia.Od nowego roku ZUS zacznie przejmować od samorządów obsługę programu 500 plus. Na początek będzie przyjmował jedynie wnioski o nowe świadczenia– Trwają przygotowania do obsługi rządowego programu "Rodzina 500 plus". Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania od Nowego Roku. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów. Wnioski od 1 stycznia będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Pieniądze renta emerytura świadczenie pielęgnacyjne
21.10.2021 02:00 Renta szkoleniowa pomoże znaleźć nową pracę. Można sporo zyskać

Utrata zdrowia, która uniemożliwia pracę w swoim zawodzie pracy nie musi oznaczać braku możliwości zatrudnienia w innej branży. Koniecznym jest jednak zdobycie nowych umiejętności. Przekwalifikowanie zawodowe może łączyć się, ze sporymi wydatkami. Osoby ubezpieczone mogą liczyć na pomoc ze strony ZUS-u w postaci renty szkoleniowej. Renta szkoleniowa jest przyznawana osobie spełniającej warunki do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy, która nie może kontynuować wykonywanej pracy, ale po przekwalifikowaniu się, zdobyciu nowego zawodu będzie mogła nadal być aktywna zawodowo. – ZUS wypłaca renty szkoleniowe już od ponad 20 lat niestety nie jest ona zbyt popularna. Od kilku lat na Dolnym Śląsku ZUS nie wypłaca nikomu pieniędzy przeznaczonych na zdobycie nowego zawodu – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Wynika to z tego, że wciąż niewiele osób wie, że może do nas złożyć wniosek o tą specjalną rentę i dzięki temu skończyć kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwią dalszą pracę – wyjaśnia rzeczniczka.

EN 01459387 0011
14.10.2021 02:00 Dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny. Warto znać różnice

Według ZUS bardzo często mylone są pojęcia zasiłku i dodatku pielęgnacyjnego. Różnice są dosyć istotne. Główna z nich to ta, że dodatek pielęgnacyjny wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, natomiast zasiłek pielęgnacyjny – Gmina. Przez wiele lat tylko ZUS wypłacał zarówno zasiłki jak i dodatki pielęgnacyjne. Później wypłatę zasiłków przejęły urzędy właściwe dla miejsca zamieszkania osoby, która zasiłek dostaje, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a dodatki w dalszym ciągu wypłaca ZUS. – Każda osoba, która skończy 75 lat dostanie dodatek od ZUS z tzw. „urzędu” to znaczy, że nie trzeba składać żadnych wniosków żeby Zakład doliczył dodatek do emerytury – mówi Iwona Kowalska Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Inaczej jest w przypadku dorosłych, którzy są całkowicie niezdolni do pracy oraz samodzielnej egzystencji, którym dodatek także się należy. U nich wiek nie ma znaczenia, ale dodatek jest przyznawany na wniosek, do którego niego trzeba dołączyć zaświadczenia o stanie zdrowia – dodaje Kowalska-Matis. Dodatku nie dostaną osoby, które mają już przyznany zasiłek pielęgnacyjny z gminy oraz te, które są w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż dwa tygodnie w miesiącu.

Składka zdrowotna uderzy w najbogatszych?
12.10.2021 02:00 Zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy nadpłacą i będą długo czekać na zwrot

Zmienią się zasady wyliczania składki zdrowotnej. Niektórzy przedsiębiorcy będą ją opłacali nawet w miesiącach w których nie zarabiali. Jak pisze „Rzeczpospolita” można ją będzie odzyskać dopiero w następnym roku.Zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie osoby prowadzące działalność gospodarczą będą płacić składkę zdrowotną od dochodu oraz będą zmuszone do odprowadzania jej za miesiące, w których nic nie zarobili. Może to silnie uderzyć przede wszystkim w działalności sezonowe.– Część przedsiębiorców będzie je przez cały rok nadpłacać, kredytując Skarb Państwa – zapowiedział w Rzeczpospolitej” Artur Kowalski, doradca podatkowy, współwłaściciel kancelarii podatkowo-rachunkowej. Pieniądze z czasem będzie można odzyskać, jednak, aby tak się stało trzeba będzie złożyć wniosek. Ten powinien zostać złożony najpóźniej w maju.Zmiany wprowadzane przez rząd zmieniają wysokość składek i zlikwidują możliwość odliczania jej od podatku. "Liniowcy" zapłacą 4,9 proc. od dochodu, a rozliczający się według skali podatkowej: 9 proc. od dochodu.– Przedsiębiorca musi w tej sprawie złożyć elektroniczny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma na to czas tylko do końca maja – podkreślił Artur Kowalski. Przedsiębiorcy w przyszłym roku będą musieli płacić przynajmniej 271 zł miesięcznie. Jak zauważył ekspert w rozmowie z „Rzeczpospolitą” taki system rozliczenia spowoduje, że wielu przedsiębiorców będzie przez cały rok nadpłacać składkę, kredytując w ten sposób Skarb Państwa.

EN 01461368 0042
22.09.2021 02:00 ZUS może odebrać świadczenia z odsetkami. Nowe prawo od 18 września

ZUS może teraz odliczać pieniądze z zasiłków chorobowego, macierzyńskiego, renty oraz wcześniejszej emerytury. Może to robić nawet z odsetkami, umożliwia to nowelizacja prawa. Fakt otrzymania od ZUS świadczenia takiego jak np. zasiłek choroby czy macierzyński wcale nie oznacza, że za kilka lat nie będziemy musieli go zwrócić. Jeżeli zakład uzna, że świadczenie wcale nam się nie należy ściągnie pieniądze z naszych kolejnych świadczeń i to z odsetkami.

biznesinfo-1
21.09.2021 02:00 ZUS przypomina, został tylko tydzień na zgłoszenie. Później zapłacisz komplet składek

ZUS przypomina, że został już tylko tydzień dla właścicieli sklepików szkolnych i pilotów wycieczek muzealnych na wypełnienie wniosku zwalniającego ze składek. Właściciele sklepików szkolnych mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek w okresie od listopada 2020 do marca 2021 roku. Jeżeli chodzi o pilotów wycieczek muzealnych, to mowa o lipcu, sierpniu i wrześniu 2020 roku.

EN 01473843 0005 (2)
21.09.2021 02:00 ZUS będzie mógł potrącić należności z emerytury. Nawet 25 proc. świadczenia

ZUS będzie miał uproszczoną procedurę pobierania należności, pisze dzisiejsza "Dziennik Gazeta Prawna". Będzie mógł pobrać pieniądze bezpośrednio z emerytury. Przepisy o których mowa mają obowiązywać już od początku 2022 r. Mają usprawnić procedurę ściągania należności, która obecnie jest bardzo kosztowna i czasochłonna.

EN 01433805 0006
07.09.2021 02:00 Prezes ZUS chce skończyć z emeryturami groszowymi. Czeka na zmiany w prawie

Prezes ZUS w rozmowie z "Faktem" przyznała, że ma nadzieje na zmiany w prawie, które nie będą dopuszczały do wypłat groszowych emerytur. Niestety, coraz więcej Polaków pobiera emerytury poniżej kwoty minimalnej. Gertruda Uścińska przyznała, że pod koniec 2020 r. aż 310 tys. Polaków pobrało emerytury poniżej kwoty minimalnej, wynoszącej 1250,88 zł. Liczba osób, które nie dostają nawet minimalnego świadczenia niestety stale rośnie, co niepokoi prezes ZUS.

EN 01486751 0012
06.09.2021 02:00 Składka zdrowotna jednak niższa od planowanej. Polski Ład ze zmianami

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców nie wzrośnie tak jak początkowo planowano. Zamiast 9 proc. składki ma być to 4,8 proc., co znacznie ułatwi wygospodarowanie pieniędzy osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Już w niedzielę DGP podała informację, że zmiana stawek na składki zdrowotne znajdzie się w projekcie ustawy o podatkowej części Polskiego Ładu. Projekt zakłada także, że stawka w 2022 r. ma wynieść 3 proc. i 4,9 proc. rok później. Przedsiębiorcy rozliczający się w opodatkowaniu liniowym nie musieliby obawiać się też kolejnych podwyżek.

EN 01463135 0035 (1)
17.08.2021 02:00 ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

ZUS tym razem postanowił przypomnieć o dopilnowaniu swoich składek na ubezpieczenie wypadkowe. Chociaż w najgorszej sytuacji są osoby pracujące na czarno, to osoby zatrudnione na umowy także powinny mieć rękę na pulsie. "Napijesz się, naćpasz, a wypadek i tak by się zdarzył" - to przemyślenie Ricky'ego z kultowego już serialu "Chłopaki z baraków" nieustannie bawi fanów kanadyjskiej produkcji. Gdy jednak faktycznie doznamy wypadku w pracy, to raczej nie będzie nam już do śmiechu. ZUS przypomina, że świadczenie wypadkowe dostają tylko określone osoby, dlatego należy sprawdzić, czy należy się także nam. - Warto sprawdzić legalność i formę swojego zatrudnienia oraz to, czy jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych. Osoby legalnie pracujące w razie wypadku przy pracy mogą liczyć na szereg świadczeń wypłacanych przez ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Oczywiście, jeśli pracodawca odprowadza od ich pensji składkę na ubezpieczenie wypadkowe – dodaje. Oczywiście świadczenie wypadkowe nie będzie nam przysługiwać w sytuacji, gdy przyczynimy się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku z powodu nietrzeźwości bądź będąc pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych.

EN 01454375 0025 (1)
02.08.2021 02:00 ZUS udostępnia informacje o emeryturze na specjalnym profilu internetowym

ZUS informuje, że wyliczenie Twojej przyszłej emerytury możesz sprawdzić na specjalnym profilu internetowym PUE ZUS. Rozwiązanie zastąpiło wysyłanie tradycyjnych listów do skrzynek Polaków. Dane dotyczące zgromadzonych środków pieniężnych w ZUS do końca 2020 roku możemy sprawdzić wyłącznie na specjalnym profilu indywidualnym PUE ZUS - informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.- Żeby zobaczyć ile zgromadziliśmy na swoim emerytalnym koncie i jak będzie wyglądała nasza przyszła emerytura wystarczy zalogować się na swoje konto na naszej platformie internetowej, potem wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2020 r.” - mówi Pani rzecznik. Co z osobami, które takiego konta jeszcze nie posiadają? Można je założyć stacjonarnie w placówce ZUS, ale także korzystając z profilu zaufanego, rejestrując się na przykład poprzez swój bank. Z informacji ZUS wynika, że kwoty podawane na profilu są już po przeprowadzanej w czerwcu waloryzacji.

pixabay, Tumisu
06.07.2021 02:00 ZUS: wnioski o pomoc z nowej tarczy można składać od 23 lipca

Sklepiki szkolne, przedsiębiorcy, a nawet piloci wycieczek - wszystkie te grupy mogą liczyć na wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. ZUS alarmuje, że wnioski o pomoc można składać od 23 lipca.Z tego artykułu dowiesz się:Kto będzie mógł skorzystać z tarczyJaka będzie forma wsparciaDo kiedy należy złożyć wnioski

Składki ZUS na rekordowym poziomie
01.07.2021 02:00 Potężny cios dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ich składki wzrosną do ponad 1600 zł

To nie są dobre prognozy dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Z wyliczeń ekspertów Federacji Przedsiębiorców Polskich wynika, że składki na ZUS tych osób wzrosną w przyszłym roku do 1600 zł. Jeśli wejdą w życie założenia tzw. Polskiego Ładu, przedsiębiorcy zapłacą jeszcze więcej.Z tego artykułu dowiesz się:Z prognoz ekspertów wynika, że składki na ZUS dla firm wyniosą w 2022 roku 1600 złZ jakimi wydatkami trzeba się będzie liczyć gdy wejdzie w życie Polski Ład Kiedy poznamy wysokość składki zdrowotnej

pilne
24.06.2021 02:00 Polski Ład przemyca drożyznę. Koszty wzrosną o 575 zł

Polski Ład ma zapoczątkować finansowy reset, który nie dla wszystkich jest korzystny. Niektórzy przedsiębiorcy będą musieli przekazać w ręce państwa dodatkowe 575 zł już od przyszłego roku. Wyjątkowo dotkliwa będzie podwyżka składki zdrowotnej.Z tego artykułu dowiesz się:Jak Polski Ład wpłynie na koszty zatrudnieniaKtóre wskaźniki podnoszą wydatki przedsiębiorcówIle może wynosić składka zdrowotna

Biznes Info
21.06.2021 02:00 Zwolnienie ze składek ZUS i świadczenie postojowe. To już ostatni moment na złożenie wniosku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do końca czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. Odpowiedni formularz można wysłać elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.Z tego artykułu dowiesz się:Kto może ubiegać się o wsparcieJaka jest forma pomocyIle do tej pory przeznaczono pieniędzy na wsparcie

pixabay, adnovak
18.06.2021 02:00 Płaca minimalna do podniesienia. Składki ZUS też

Płaca minimalna od przyszłego roku wzrośnie o kilkaset złotych. Więcej kosztować będą także składki odprowadzane do ZUS.Z tego artykułu dowiesz się:Ile wyniesie płaca minimalna w przyszłym rokuJak płaca minimalna wpłynie na składki

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
18.06.2021 02:00 Składki ZUS z ogromną podwyżką. W ciągu roku aż 1735 zł do zapłaty

Składki ZUS już niebawem poważnie nadszarpną budżety przedsiębiorców. Polski Ład i przewidywane przeciętne wynagrodzenie w 2022 r. przełożą się na najwyższą kwotową podwyżkę od ponad 20 lat. Niektórzy będą musieli przekazać aż 1735 zł.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego składki ZUS będą rosłyKtóre założenia Polskiego Ładu są niekorzystne dla przedsiębiorcówIle może wynosić przyszłoroczna składka zdrowotna

pixabay, Chronomarchie
16.06.2021 02:00 Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Samozatrudnieni stracą na podwyższeniu płacy minimalnej. Przez jej wzrost osoby prowadzące działalność gospodarczą będą musiały zapłacić nawet 1 tys. zł więcej składki.Z tego artykułu dowiesz się:Ile wyniesie płaca minimalna w 2022 r.Dlaczego samozatrudnieni zapłacą więcej składekCzym jeszcze uderza w nich rząd

income-tax-491626 1920
10.06.2021 02:00 Składki ZUS na ubezpieczenia przedsiębiorców – 2021

Każdy pracownik dobrze wie, że opłaca składki społeczne, gdyż właśnie o ich łączną wartość pomniejszona jest jego pensja brutto, którą później otrzymują w wartości netto. Obowiązek uiszczania tych składek ciąży także na przedsiębiorcach, którzy nie są u nikogo zatrudnieni, a prowadzą własną działalność gospodarczą. Jak wobec tego wygląda kwestia odprowadzania przez nich podatków społecznych? W tym artykule przybliżamy szczegóły związane ze składkami ZUS na ubezpieczenia przedsiębiorców w 2021 roku.

coins-948603 1920
07.06.2021 02:00 Podstawa wymiaru składek. Jak obliczyć ZUS przedsiębiorcy i pracownika?

Każdy przedsiębiorca jest zobligowany do opłacania składek ZUS za siebie i swoich pracowników. Wysokość kwoty zależy od podstawy. W przypadku przedsiębiorców podstawę wymiaru składek ustala się w zależności od etapu działalności, na którym znajduje się firma – inna jest dla osób prowadzących działalność od lat, inna również dla początkujących biznesmenów. Natomiast podstawa dla pracowników nie jest ustalona odgórnie, zależy od sytuacji społecznej i ekonomicznej osoby ubezpieczonej.

buck-2205580 640
29.05.2021 02:00 Mały ZUS i Mały ZUS Plus - składki w 2021 roku

Mały ZUS Plus to ulga, która pozwala przedsiębiorcom płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Czym różni się Mały ZUS od Małego ZUS Plus? Jak obliczyć wysokość składki?

entrepreneur-593378 1920
22.05.2021 02:00 Składki ZUS przedsiębiorcy. Ile kosztuje jednoosobowa działalność?

Podmiot, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, musi regulować zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Składki ZUS przedsiębiorcy są odprowadzane z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego, chorobowego (dobrowolnie) i zdrowotnego. Wysokość oskładkowania jest uzależniona od kilku czynników, między innymi od rodzaju podstawy, od której nalicza się zobowiązania oraz przysługujących ulg. Termin zapłaty dla osób fizycznych regulujących składki tylko za siebie wypada do 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni i do 15. dnia dla pozostałych płatników.

bookkeeping-615384 1920
22.05.2021 02:00 Składki ZUS można zapłacić ze środków z konta VAT

Odkąd wprowadzono w Polsce obowiązkową podzieloną płatność (tzw. split payment), część podatników ma wątpliwości, czy może skorzystać ze środków zgromadzonych na koncie VAT do zapłacenia składek ZUS. Wątpliwości te wiążą się z tym, że środkami z tego konta nie można dysponować w dowolny sposób. Okazuje się jednak, że istnieje możliwość wykorzystana konta VAT do zapłacenia składek ZUS, należy jednak pamiętać, że nie można tego zrobić w dowolny sposób. Z artykułu dowiesz się:Co to jest konto VAT i mechanizm split payment?Jak można dysponować środkami z konta VAT?W jaki sposób zapłacić składkę ZUS ze środków konta VAT?Jak dokonać przelewu środków z konta VAT na składki ZUS?Środki zgromadzone na koncie VAT mogą być przeznaczone jedynie do opłacania zobowiązań związanych z podatkiem VAT. Nie można nimi dowolnie dysponować. Dopuszczalne jest jednak przeznaczenie środków z konta VAT również na opłacenie należności związanych z podatkiem dochodowym, cłem, akcyzą i składkami ZUS.