BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS może odebrać świadczenia z odsetkami. Nowe prawo od 18 września
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:26

ZUS może odebrać świadczenia z odsetkami. Nowe prawo od 18 września

EN 01461368 0042
Marek BAZAK/East News

ZUS może teraz odliczać pieniądze z zasiłków chorobowego, macierzyńskiego, renty oraz wcześniejszej emerytury. Może to robić nawet z odsetkami, umożliwia to nowelizacja prawa.

Fakt otrzymania od ZUS świadczenia takiego jak np. zasiłek choroby czy macierzyński wcale nie oznacza, że za kilka lat nie będziemy musieli go zwrócić. Jeżeli zakład uzna, że świadczenie wcale nam się nie należy ściągnie pieniądze z naszych kolejnych świadczeń i to z odsetkami.

ZUS nagle może więcej

Portal prawo.pl pisze o nowelizacji art. 84 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, której zasady obowiązują od 18 września 2021 r. Wprowadzono je po cichu, bo w uzasadnieniu autorzy projektu nie zawarli o nowelizacji nawet jednej wzmianki.

Do tej pory ZUS - nawet jeśli uznał, że świadczenie jest przyznane nienależycie - nie miał podstawy prawnej do naliczania odsetek świadczeniobiorcom. Teraz zakład będzie mógł pobierać odsetki za wszystkie lata od przyznania decyzji o świadczeniu, do momentu uznania jego niewłaściwego przyznania.

Mamy wpływ na wysokość odsetek

Możemy zmniejszyć ilość naliczonych przez ZUS odsetek jeżeli sami zgłosimy się do zakładu i przyznamy, że nie mamy prawa do pobieranego świadczenia.

ZUS na wydanie decyzji o nielegalnie pobieranym świadczeniu ma 5 lat, później sprawa się przedawnia. To oznacza jednak, że zakład będzie mógł zwlekać z decyzjami do samego końca, aby zainkasować więcej odsetek.

Polecane