BiznesINFO.pl
pukanie do drzwi-drzwi-kontrola-biznesinfo

Biznesinfo

ZUS ma jeszcze większe uprawnienia do sprawdzania L4

2 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

ZUS zyskał nowe narzędzie do kontroli osób przebywających na L4. Kontrolerzy będą mogli sprawdzić m.in. logowanie telefonu oraz do portali społecznościowych, podał portal rynekzdrowia.pl. Po publikacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych odniósł się do tej informacji i wydał oświadczenie.

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprostował, że kontrolerzy "nie będą odwiedzać sąsiadów osób przebywających na zwolnieniu lekarskim i prosić o informacje na ich temat". Zakład nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów.

Nowy rejestr już działa

Na zgłoszenie wymiany pieca w domu tylko dwa tygodnie. Potem nawet 5 tys. zł kary

CZYTAJ DALEJ

Zwolnienia lekarskie będą kontrolowane

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł kontrolować pracowników przebywających na zwolnieniu, między innymi dowiedzieć się, czy osoba zatrudniona w dwóch firmach, a przebywająca na zwolnieniu w jednej z nich, nie pracuje w tym czasie w drugiej.

Na celowniku mogą znaleźć się zwłaszcza osoby, które pobierają dość wysokie zasiłki lub przebywają na L4 dłużej niż 30 dni. Wachlarz uprawnień został poszerzony o dodatkowe kontrole, w tym możliwość powoływania i przesłuchiwania świadków – podał rynekzdrowia.pl.

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski w rozmowie z radiową Jedynką, pracownicy nie śledzą ubezpieczonych w mediach społecznościowych.

– Pracownicy ZUS nie oglądają naszych profilów na FB, ale jeżeli zamieszczamy tam jakieś zdjęcie, to kontaktują się z placówką pracodawcy z prośbą o kontrolę pracownika – mówi. – Samo zdjęcie z zagranicznego wyjazdu nie spowoduje utraty zasiłku chorobowego, ale może być sygnałem do rozpoczęcia kontroli – dodał.

Co zdrożeje, a co stanieje w 2022 roku?

Wzrost cen jest odczuwalny praktycznie we wszystkich sferach naszego życia. Od podstawowych produktów, przez ceny energii, aż po usługi. Eksperci zapowiadają, że w nadchodzącym roku czekają nas kolejne podwyżki. Czy możemy liczyć na to, że coś będzie tańsze? Jest na to szansa.

Zobacz galerię >

Natomiast ZUS od nowego roku będzie miał możliwość otrzymywania informacji od pracodawcy lub zleceniodawcy, jeżeli osoba równolegle pracuje i w jednym miejscu korzysta ze zwolnienia lekarskiego, a w drugim świadczy pracę. Jeśli nam to udowodnią, wtedy grozi to utratą zasiłku.

ZUS może dowiadywać się u współmałżonka, sąsiadów, znajomych i dopytać czy w trakcie trwania L4 chorujący nie wykonywał niedozwolonych w tym czasie czynności, np. remontu. Pracownicy ZUS będą mogli także sprawdzić logowanie telefonu oraz do portali społecznościowych, a gdy chorujący w czasie L4 wyjechał na wakacje, ZUS będzie mógł wystąpić np. do biura podróży z prośbą o udostępnienie danych, gdzie dana osoba przebywa.

ZUS zmienia zasady od 2022 roku

Wraz z początkiem 2022 roku zmieniły się zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Spóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu świadczenia z ZUS. Zmieni się także m.in. wysokość świadczenia za czas pobytu w szpitalu oraz okres pobierania zasiłku po ustaniu ubezpieczenia.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Donald Tusk złożył wniosek o unijną emeryturę. Świadczenie będzie naprawdę pokaźne

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ukraiński rząd odpowiedział Franciszkowi na słowa o "szczekaniu" NATO. Papież ma materiał do przemyślenia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Fidżi także dopiekło Rosjanom. Sąd na wyspach wydał wyrok na majątek oligarchy

Czytaj więcej >
samolot

Polska i Świat

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

Czytaj więcej >
Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam

Polska i Świat

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Czytaj więcej >