Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Pgnig

Pgnig

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
04.08.2022 15:24 Odkryto duże złoże gazu ziemnego w Polsce. PGNiG już potwierdziło

Prace poszukiwawcze na terenie Wielkopolski zakończyły się sukcesem PGNiG. Spółka ogłosiła odnalezienie nowych złóż o wielkości 650 mln m sześc. gazu ziemnego. PGNiG odkryło nowe złoża gazu w miejscowości na granicy gmin Tarnowo Podgórne i Dopiewo. W celu odnalezienia nowego źródła gazu inżynierowie wwiercili się na głębokość 3640 metrów.

gaz
03.08.2022 09:15 PGNiG OD otrzymało rekompensaty na zamrożenie taryfy na gaz

PGNiG Obrót Detaliczny otrzymało we wtorek przelew na poczet rekompensaty za zamrożenie taryfowych cen gazu. W okresie od 7 marca do 2 sierpnia br. PGNIG OD otrzymało łącznie 5,323 mld zł z tego tytułu.

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
21.07.2022 18:00 Baltic Pipe został połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii. Kluczowy krok dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Gaz-System pracujący przy projekcie Baltic Pipe poinformował w czwartek, że dokonano ostatnich spoiw, które doprowadziły do połączenia gazociągu między Polską a Danią. Jest to bardzo ważny etap prac, który znacznie zbliża Polskę do możliwości pozyskiwania gazu ziemnego z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Połączenie między systemami przesyłowymi Polski i Danii ma miejsce między miejscowościami Pogorzelica i duńskim Faxe. Odległość między miejscowościami, to ponad 220 km.

EN 01530061 0022
14.07.2022 19:38 Do Polski trafi norweski gaz. Kontrakt podpisany

W obliczu wojny rosyjsko- ukraińskiej kraje europejskie starają się uniezależnić od rosyjskiego gazu. Polski rząd od dawna przygotowywał się do zmiany dostawcy.

2498559673 195c96f9bb o
04.07.2022 17:17 Norwegia zwiększy wydobycie gazu ziemnego. Surowiec zastąpi dostawy z Rosji

Norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii zdecydowało się udzielić pozwolenia na zwiększenie wydobycia gazu ziemnego ze swoich wód terytorialnych. Pozwolenia na zwiększenie wydobycia dotyczy 2022 i 2023 r.Norwegia zdecydowała się skorygować plany wydobywcze dla złóż: Troll, Gina Krog, Duva, Oseberg, Åsgard i Mikkel. Resort energii wydał również zgodę na częściową eksploatację nowego złoża Nova. Na części złóż koncesje wydobywcze posiada również PGNiG. Chociaż Norwegia nie zamierza w 2022 r. zwiększać sprzedaży gazu ziemnego, ale zagraniczne firmy wydobywające surowiec na koncesjach będą mogły znacznie zwiększyć przesył przez system gazociągów, wyczytujemy z komunikatu ministerstwa. - Najważniejszą rzeczą, jaką Norwegia może zrobić w dzisiejszej, wymagającej sytuacji energetycznej dla Europy i świata, jest ułatwienie firmom utrzymania dzisiejszej wysokiej produkcji. Firmy stale oceniają możliwości, jakie mają, aby dostarczać więcej gazu i ropy ze swoich norweskich pól. Decyzje, które teraz podjęliśmy, wynikają z takich optymalizacji i przyczynią się do rekordowo wysokiej sprzedaży gazu, jakiej oczekujemy za pośrednictwem naszego systemu gazociągów w tym roku – uzasadnił decyzję norweski minister ropy naftowej i energii Terje Aasland.

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
30.06.2022 18:36 PGNiG rozbuduje magazyny gazu ziemnego. Strategiczna decyzja zapewniająca większe bezpieczeństwo energetyczne

PGNiG poinformowało w czwartek, że zamierza powiększyć pojemność magazynów gazu ziemnego o dodatkowe 800 mln metrów sześciennych. Oznacza to zwiększenie powierzchni magazynowej o 25 proc., do 4 mld metrów sześciennych. Rozbudowa ma być zrealizowana w Podziemnym Magazynie Gazu w Wierzchowicach, w woj. dolnośląskim. Zwiększenie pojemności magazynowej ma zapewnić większą ilość gazu w momencie utraty źródła dostaw.

jacek sasin
27.06.2022 14:23 Gazprom będzie rozliczony ze swoich działań. Jacek Sasin zapowiada konsekwencje

Jacek Sasin ogłosił w poniedziałek, że Gazprom musi ponieść konsekwencje za odcięcie dostaw gazu do Polski. Minister jest już w kontakcie z PGNiG w tej sprawie. Podczas senackiej konferencji "Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu" zapowiedział konsekwencje dla Gazpromu z powodu odcięcia dostaw gazu.

mine-gf22315e60 1920
23.06.2022 13:33 PGNiG ruszyło z wydobyciem ropy naftowej w Polsce. Surowiec ma wzbogacić krajowy rynek

PGNiG poinformował w czwartek, że rozpoczął wydobycie ze złoża ropy naftowej i gazu ziemnego Kamień Mały w woj. lubuskim. Eksploatacja złoża ma zapewnić 24 tys. ton ropy i 3,6 mln m sześc. gazu rocznie. Zasoby są jednak jedynie kroplą w morzu polskiego zapotrzebowania na ropę.Wydobycie z Kamienia Małego jest elementem strategii PGNiG, która polega na zwiększaniu wolumenu surowców wydobywanych z krajowych źródeł. – Konsekwentnie udostępniamy nowe zasoby węglowodorów w Polsce. Wydobycie ropy naftowej przez PGNiG koncentruje się w zachodniej części kraju, na pograniczu województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Mamy tu bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę eksploatacyjną, co wykorzystaliśmy przy zagospodarowaniu złoża Kamień Mały. Dzięki temu mogliśmy ograniczyć nie tylko wydatki, ale także zakres prac budowalnych i instalacyjnych, zmniejszając tym samym wpływ inwestycji na środowisko naturalne – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA w komunikacie prasowym grupy.

gaz-gaz ziemny-biznesinfo
22.06.2022 16:36 Ekspert nie ma wątpliwości, grozi nam wielkie niebezpieczeństwo energetyczne. Rząd nie mówi nam prawdy

Były prezes PGNiG Marek Kossowski w wywiadzie dla money.pl ostrzega, że Polska stoi na krawędzi zapaści energetycznej. Podczas gdy rząd obwieszcza, że jesteśmy całkowicie zabezpieczeni na zimę, sprawa ma wyglądać zupełnie inaczej. Kossowski apeluje o pilne zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Marek Kossowski odniósł się przede wszystkim do przekazów medialnych, w których można usłyszeć, że Polska jest zabezpieczona pod względem energetycznym z powodu niemal kompletnego zapełnienia magazynów gazowych. Problemem jednak jest to, że nikt nie mówi, że zgromadzone zapasy przy intensywnej zimie mogą wystarczyć na mniej niż miesiąc.

polska flaga-biznesinfo
26.05.2022 20:07 PGNiG już potwierdziło, będzie dodatkowy gaz w Polsce. Transakcja została sfinalizowana

PGNiG poinformowało w środę, że doszło do finalizacji decyzji dotyczącej zakupów gazu z terminala Plaquemines w Stanach Zjednoczonych. PGNiG będzie odbierało z terminala 4 mln ton LNG rocznie. Amerykańska Venture Global Plaquemines LNG napisała w wydanym w środę komunikacie prasowym, że dokanała już ostatecznych decyzji finansowych. Jak określiła firma, klientami pierwszej fazy spółki zostają PGNiG, Sinopec, CNOOC, Shell i EDF. PGNiG ma odbierać z terminala skraplającego LNG w Plaquemines w Luizjanie 4 mln ton LNG rocznie z 13,3 mld ton, które temrinal będę produkował rocznie. Resztę gazu odbiorą firmy wymienione wyżej. Po regazyfikacji 4 mln ton LNG, PGNiG będzie dysponować 5,4 mld m sześc. gazu.

4081726237 f430b9d1a0 o
20.05.2022 13:14 PGNiG zakupiło kolejne złoża na Szelfie Norweskim. Gazu w Polsce będzie jeszcze więcej

PGNiG Upstream Norway podpisało umowę kupna 40 proc. udziałów ze złoża gazowego Ørn na Morzu Norweskim od Wellesley Petroleum. Inwestycja wzbogaci PGNiG o kolejne 0,25 mld m sześc. gazu rocznie, które będzie można zacząć wydobywać w 2026 r. Złoże Ørn według danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego jest bogate w ok. 6,75 mld m sześc. gazu ziemnego, 0,17 mln ton ropy naftowej oraz 0,79 mln ton NGL [gaz ziemny występujący naturalnie w formie ciekłej], informuje PGNiG. Udziały w sysokości 40 proc. obejmują koncesję PL942.

USA flaga
16.05.2022 14:03 PGNiG negocjuje długoterminowy kontrakt na dostawy gazu z USA. Ma trwać 20 lat

PGNiG jest już po zawarciu porozumienia z Sempra Infrastructure, na mocy którego do Polski mają trafić 3 mln ton LNG. Gaz ziemny miałby być odbierany przez pływający terminal LNG w Zatoce Gdańskiej. Gaz ziemny będzie skraplany nad Zatoką Meksykańską, skąd trafi statkami do Polski, gdzie będzie regazyfikowany. Kontrakt miałby zacząć być realizowany od 2027 r. i za transport surowca odpowiedzialny byłby PGNiG. Kontrakt realizowany od 2027 r. miałby trwać przez 20 lat od daty rozpoczęcia i zakłada kupno i transport przez PGNiG 4 mld ton gazu rocznie z terminali Cameron LNG w Luizjanie i Port Arthur LNG w Teksasie.

DSC0971 (2)
13.05.2022 16:15 PGNiG zaopatrzy Polskę w więcej gazu. Spółka już ogłosiła, dostawy wzrosną

PGNiG ogłosiło zwiększenie wydobycia gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka planuje w 2022 r. wydobyć ponad 3 mld m sześc. gazu ziemnego, który trafi do polskich odbiorców. Paliwo wydobywane przez PGNiG z zasobów pochodzących z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego ma zostać wtłoczone do gazociągu Baltic Pipe po jego uruchomieniu, którym trafi do Polski.

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
11.05.2022 16:26 PGNiG wchodzi w rynek pomp ciepła. Gigant liczy na duże zainteresowanie Polaków

PGNiG ogłosiło w środę, że nabyło 100 proc. udziałów spółki Solgen, która zajmuje się dystrybucją pomp ciepła oraz usług fotowoltaicznych. PGNiG SA zamierza w ten sposób rozwinąć segment odnawialnych źródeł energii. Przejęcie spółki Solgen ma zapewnić PGNiG skuteczniejszy rozwój odnawialnych źródeł energii. Nie bez znaczenia jest też fakt niedalekiej fuzji PGNiG z PKN ORLEN i Grupą Lotos w wielki koncern multienergetyczny, którego jednym z filarów ma być OZE.

EN 01522162 0012
06.05.2022 15:05 Gazprom oskarżył Polskę o kradzież gazu. PGNiG powiedziało, co zamierza uczynić

Rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow oskarżył Polskę za pomocą Telegrama o kradzież gazu ziemnego przeznaczonego na eksport do Francji i Włoch. Rosjanie nie przedstawiają żadnych dowodów na potwierdzenie swojej tezy, a informacja ma prawdopodobnie nadszarpnąć unijną jedność. "Wirtualny rewers do Polski jest zaopatrywany z dostaw skierowanych do Włoch i Francji, które trafiają przez polski odcinek gazociągu jamalskiego. Polska używa tego gazu do wtłaczania go do swoich podziemnych magazynów, które są teraz wypełnione w 80 proc." - pisze rzecznik Gazpromu na Telegramie, co cytuje money.pl. Informacje o wypełnieniu polskich magazynów gazu podało kilka dni temu PGNiG, jednak jest to związane z systematycznym zapełnianiem na wypadek odcięcia od dostaw z Rosji, na którą Polska przygotowywała się od dłuższego czasu. Dodając do tego fakt, że magazyny w krajach Unii Europejskiej są średnio wypełnione do poziomu 30 proc., Kuprijanow prawdopodobnie próbuje wywołać podejrzenia Rzymu i Paryża. PGNiG zintensyfikowało przyjmowanie transportów LNG, co również pozwala na utrzymywanie bezpiecznej ilości gazu ziemnego w magazynach.

tankowce-1
06.05.2022 13:01 PGNiG przyjmie LNG w litewskim porcie. Polacy zaopatrzą w gaz wiele państw

PGNiG zdążyło już zamówić przepustowość dla sześciu metanowców w litewskim terminalu LNG w Kłajpedzie, przekazał w czwartek litewski minister energetyki Dainius Kreivys. Statki zaopatrzą w gaz ziemny nie tylko Polskę.

tankowce-12
05.05.2022 18:39 Gaz-System już przekazał, wkrótce przyjmiemy więcej LNG. Polska zwiększa niezależność od Rosji

Gaz-System zamierza zintensyfikować działania mające na celu powstanie pływającego terminalu LNG w Gdańsku. Inwestycja zapewni przyjmowanie dodatkowych dostaw skroplonego gazu, który teraz Polska odbiera za pomocą gazoportów w Świnoujściu i litewskiej Kłajpedzie. W czwartek miało miejsce uroczyste otwarcie interkonektora gazowego GIPL łączącego Polskę i Litwę. W uroczystości brali udział m.in.: prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz komisarz ds. energii UE. W Jauniūnai na Litwie zagościł również prezes Gaz-System Tomasz Stępień, gdzie poinformował o planie przyspieszenia projektu budowy pływającego terminala LNG.

mapa polska (1)
15.04.2022 13:20 PGNiG nie odpuszcza Gazpromowi. Komisja Europejska pod naciskiem polskiego koncernu

PGNiG odwołuje się od wyroku TSUE. Spółka złożyła w czwartek podanie kwestionujące ugodę komisji UE z Gazpromem. Chodzi o działania mające przywrócić konkurencję na rynku gazowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Podtrzymując negatywną ocenę zobowiązań Gazpromu spółka informuje, że “Ugoda, która została podpisana w maju 2018r. nie sprawiła przywrócenia konkurencji na rynku gazowym w Europie Środkowo-Wschodniej"Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe liczy, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychyli się do argumentacji przedstawionej w odwołaniu.

DSC1600
12.04.2022 15:22 PGNiG ogłosiło ostateczne zwycięstwo nad Gazpromem. Koniec sporu o cenę gazu

PGNiG poinformowało o ostatecznym zakończeniu sporu z Gazpromem, który toczył się między firmami przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Batalia między PGNiG i Gazpromem toczyła się od 2015 r. i dotyczyła cen gazu w kontrakcie jamalskim. 9 marca 2022 r. Sąd Apelacyjny w Sztokholmie wydał prawomocny wyrok, korzystny dla PGNiG, który oznacza zakończenie sporu sądowego. Gazprom nie złożył odwołania od wyroku, a termin właśnie upłynął, co oznacza brak dalszych prawnych możliwości egzekwowania woli rosyjskiego koncernu.

flaga USA
10.04.2022 17:09 Gaz łupkowy z USA ma zastąpić rosyjski surowiec w Europie. Na spotkaniu nie było Polaków

W środę w Houston doszło do spotkania przedstawicieli amerykańskich eksporterów gazu ziemnego z europejskimi politykami, informuje Reuters. Dyskutowano o możliwie szybkim zastąpieniu dostaw z Rosji gazem łupkowym LNG pochodzącym z USA. Na spotkaniu nie było przedstawicieli z Polski.

PGNiG-logo PGNiG-gaz-iberion
04.04.2022 12:59 PGNiG pomoże z wymianą pieca. Olbrzymie dofinansowania, już można składać wnioski

PGNiG od 1 kiwetnia przyjmuje wnioski na dofinansowanie do wymiany źródła energii na kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła. Program będzie działał do wyczerpania puli pieniędzy, jednak nie później niż do 31 grudnia 2022 r. Dobrze jest więc się spieszyć z wnioskiem. PGNiG swoją ofertę kieruje do osób, które mieszkają w domach jednorodzinnych i nadal ogrzewają swoje nieruchomości węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Dofinansowania mają objąć wymianę starego kotła na gazowy kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła.

Biznesinfo-wazne
12.02.2022 01:00 PGNiG odpowiada na wezwanie Gazpromu do arbitrażu ws. cen gazu

PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż, w której wniosło o oddalenie roszczeń Gazpromu, a dodatkowo złożyło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej. W połowie stycznia 2022 roku Gazprom wezwał PGNiG na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym ad hoc z siedzibą w Sztokholmie, żądając zmiany warunków cenowych gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego. Gazprom oczekuje podwyższenia ceny kontraktowej z mocą wsteczną od 2017 roku oraz od 2020 roku, na podstawie wniosków o renegocjację ceny kontraktowej z dnia 8 grudnia 2017 roku oraz z dnia 9 listopada 2020 roku. – Po gruntownym przeanalizowaniu sprawy, podtrzymujemy stanowisko, że żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest pozbawione podstaw. Co więcej, uważamy, te roszczenia za niedopuszczalne pod względem formalnym, dlatego nasza odpowiedź na wezwanie do arbitrażu jest jednoznaczna – wnosimy o oddalenie roszczeń Gazpromu – powiedział Paweł Majewski, prezes Zarządu PGNiG SA. Warto przypomnieć, że wspomniane wnioski Gazpromu o renegocjację zostały złożone w odpowiedzi na, odpowiednio, wniosek PGNiG o obniżenie ceny kontraktowej z dnia 1 listopada 2017 roku i wniosek PGNiG o obniżenie ceny kontraktowej z dnia 1 listopada 2020 roku, który PGNiG zmodyfikowało w dniu 28 października 2021 roku, w warunkach rekordowo wysokich cen gazu w Europie. Dlatego, niezależnie od żądania oddalenia roszczeń Gazpromu, PGNiG dodatkowo zgłosiło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej na podstawie ww. wcześniejszych wniosków spółki. – Jesteśmy przygotowani, aby wykazać nasze racje przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie – zadeklarował Prezes PGNiG SA. Rozpoczęcie postepowania arbitrażowego zainicjowało określoną w kontrakcie jamalskim procedurę rozstrzygania sporów, co nie zamyka jednocześnie możliwości ich rozwiązania polubownego w przypadku osiągniecia odpowiedniego porozumienia przez PGNiG i Gazprom. PGNiG dwukrotnie, w latach 2011 i 2015 roku, korzystało z prawa do arbitrażu przewidzianego w kontrakcie jamalskim. W efekcie postępowania zainicjowanego w 2015 roku, w marcu 2020 roku Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cenową kontraktu, przychylając się do wniosku PGNiG.

PGNiG-logo PGNiG-gaz-iberion
18.01.2022 01:00 150. dostawa skroplonego gazu sprowadzona przez PGNiG dotarła do Polski

Ładunek pochodzący z USA przybył do terminalu w Świnoujściu 18 stycznia br. Od początku funkcjonowania gazoportu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadziło do Polski drogą morską już ok. 17 mld m sześc. gazu ziemnego – poinformował we wtorek koncern.W 2021 roku import LNG spółki wyniósł 3,94 mld m sześc. po regazyfikacji i wzrósł z 3,76 mld m sześc. w 2020 roku.

ważne świat
18.01.2022 01:00 Gazprom opublikował porażający dokument. Rosjanie wybrali kierunek przeciwny od Europy

Gazprom opublikował wstępne dane o produkcji gazu w pierwszej połowie stycznia bieżącego roku. Z liczb wynika, że do Europy płynie coraz mniej gazu. Kierunek ekspansji rosyjskiego giganta powinien dać nam dużo do myślenia. Gazprom od 1 do 15 stycznia wyprodukował 23,1 mld m sześc. gazu, co daje wynik lepszy o 2,3 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z danych opublikowanych przez spółkę. Pomimo zwiększenia wolumenu produkcji, wiele państw Unii Europejskiej zmaga się z potężnym deficytem surowca.

DSC 2320
15.01.2022 01:00 Gazprom chce więcej pieniędzy. Pozywa PGNiG do arbitrażu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymało od pełnomocnika PAO Gazprom i OOO Gazprom Export wezwanie na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym ad hoc z siedzibą w Sztokholmie dotyczące żądania zmiany warunków cenowych gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego – poinformowało w piątek 14 stycznia komunikacie PGNiG. Gazprom oczekuje podwyższenia ceny kontraktowej z mocą wsteczną, w ramach wniosków o renegocjację Gazpromu z 8 grudnia 2017 r. oraz 9 listopada 2020 roku. – Żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest całkowicie bezzasadne. Jesteśmy przygotowani, aby wykazać to przed Trybunałem Arbitrażowym – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA. Jak czytamy w komunikacie PGNiG kontynuuje działania w kierunku zmiany warunków cenowych dostaw gazu ziemnego realizowanych na podstawie kontraktu jamalskiego. Należy podkreślić, że ww. wnioski Gazpromu o renegocjację zostały złożone w odpowiedzi na wnioski PGNiG o obniżenie ceny kontraktowej z dnia 1 listopada 2017 r. i 1 listopada 2020 r., przy czym, w warunkach rekordowo wysokich cen gazu w Europie, wniosek PGNiG z listopada 2020 r. został zmodyfikowany 28 października 2021 roku. Złożenie przez Gazprom wezwania na arbitraż inicjuje określoną w kontrakcie jamalskim procedurę rozstrzygania sporów. PGNiG podejmuje w tej sprawie odpowiednie kroki w celu dochodzenia swoich praw i ochrony interesów Spółki. PGNiG dwukrotnie, w latach 2011 i 2015 roku, korzystało z prawa do rozpoczęcia arbitrażu przewidzianego w kontrakcie jamalskim. W efekcie postępowania zainicjowanego w 2015 r., w marcu 2020 r. Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cenową kontraktu, przychylając się do wniosku PGNiG.

DSC1088
14.01.2022 01:00 Odbiorcy biznesowi mają zapłacić mniej za gaz o 25 procent

Największy sprzedawca detaliczny gazu PGNiG Obrót Detaliczny obniża od piątku o 25 proc. ceny gazu dla odbiorców biznesowych – poinformowała spółka. Obniżka cen zawartych w aktualnym cenniku „Gaz dla Biznesu" nr 9 ma obowiązywać do końca lutego. 14 stycznia 2022 r. weszła w życie obniżka cen gazu w wysokości 25 proc. dla klientów biznesowych PGNiG Obrót Detaliczny. Obniżką będą objęci automatycznie wszyscy Odbiorcy, podlegający rozliczeniom za pobrane paliwo gazowe na podstawie cen określonych w aktualnie stosowanym Cenniku Gaz Dla Biznesu. Z automatycznej obniżki, która będzie obowiązywać do końca lutego 2022 roku, będą mogły skorzystać między innymi piekarnie, zakłady fryzjerskie czy firmy usługowe. – Wprowadziliśmy dla Polaków szereg zmian łagodzących skutki gigantycznych podwyżek. Wdrożyliśmy dwie Tarcze Antyinflacyjne, znowelizowaliśmy prawo energetyczne, zadbaliśmy o odbiorców indywidualnych i podmioty wrażliwe. Prawo europejskie uniemożliwiło nam dodanie do tej grupy przedsiębiorców. Na szczęście mamy firmy takie jak PGNiG Obrót Detaliczny, które pozostają w państwowych rękach – podkreśla Jacek Sasin, Wicepremier oraz Minister Aktywów Państwowych. Zaznaczył, że niższe ceny obowiązują od 14 stycznia i ze względu na to, że sytuacja na rynku nieco się stabilizuje, PGNiG Obrót Detaliczny może to uwzględnić. – Skorzystanie z obniżki nie wymaga od klientów podjęcia jakichkolwiek działań, w tym zawierania dodatkowych umów. Ceny paliwa gazowego uwzględniające obniżkę, będą automatycznie zastosowane w rozliczeniach – podkreśla Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA – Wprowadzona obniżka dla biznesu to odpowiedź na obecnie zmieniające się ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie zaopatruje się nasza Spółka. Jeszcze w grudniu ceny notowały rekordowe poziomy, obecnie spadły, jednak sytuacja rynkowa jest nadal bardzo niestabilna i nie można wykluczyć powrotu do trendu wzrostowego. Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie obniżki, która będzie stanowiła realną pomoc dla takich podmiotów jak: piekarnie, zakłady fryzjerskie czy firmy usługowe. To rozwiązanie pozwoli obniżyć wysokość rachunków za gaz polskich przedsiębiorców o jedną czwartą – powiedział Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. Automatyczna obniżka cen gazu o 25 proc. dla klientów biznesowych będzie obowiązywała od 14 stycznia do 28 lutego 2022 r. i będzie dotyczyła cen zawartych w cenniku „Gaz dla Biznesu” nr 9, który jest obecnie stosowany przez PGNiG Obrót Detaliczny w rozliczeniach z Klientami. Spółka rzetelnie analizuje otoczenie rynkowe i będzie podejmować dalsze działania adekwatnie do zmian.

PGNiG SA
13.01.2022 01:00 Pilne oświadczenie PGNiG. Chodzi o ceny gazu, gigant odpowiada na spekulacje

PGNiG odniosło się do zarzutów o spekulacje na stratę obywateli. W ostatnim czasie pojawiło się wiele wiadomości o tym, że PGNiG w swoich sprawozdaniach przyznaje się do spekulacji cenami gazu. Według jednego z użytkowników Twittera, który poinformował, że przeanalizował sprawozdania spółki, PGNiG zawierało transakcje pochodne, czym miało spekulować na cenach gazu. Na takim działaniu tylko w jednym kwartale spółka miała stracić 1,5 mld zł. Do sprawy odniówsł się też Radosław Sikorski, który podał na swoim Twitterze, że jeżeli te doniesienia się potwierdzą i nominaci Prawa i Sprawiedliwości w państwowej spółce realizowali taką politykę, to "to ten rząd powinien zostać zmieciony".

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
01.01.2022 01:00 PGNiG zrealizowało pionierską inwestycję w Norwegii. Gaz może już płynąć

PGNiG uruchomiło w Norwegii podgrzewany gazociąg obsługujący złoże o nazwie Ærfugl. Wykorzystanie pomysłu w przyszłych projektach może zapewnić skuteczną eksploatację znacznie większej ilości podwodnych złóż gazu.